Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spór o patronów ulic w Nowym Centrum Łodzi

Marcin Bereszczynski
Marcin Bereszczynski
Radni PiS żądają konsultacji społecznych w sprawie nadania nazw ulicom w Nowym Centrum Łodzi. Na pierwszym planie od prawej Sebastian Bulak, przewodniczący klubu radnych PiS i Radosław Marzec, wiceprzewodniczący klubu radnych PiS
Radni PiS żądają konsultacji społecznych w sprawie nadania nazw ulicom w Nowym Centrum Łodzi. Na pierwszym planie od prawej Sebastian Bulak, przewodniczący klubu radnych PiS i Radosław Marzec, wiceprzewodniczący klubu radnych PiS Krzysztof Szymczak
Do 30 września można zgłaszać propozycje nazw ulic, placów i skwerów w Nowym Centrum Łodzi. To efekt interpelacji radnych PiS, którzy zażądali konsultacji społecznych w sprawie nadania nazw.

Na początku lipca prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zaproponowała, aby ulicom w Nowym Centru Łodzi łódzkie patronowały rody fabrykanckie. Spotkało się to z odzewem różnych środowisk, które wolą, aby ulicom patronowali znani łodzianie lub osoby związane z filmową Łodzią.

Czytaj Nowe Centrum Łodzi. Pierwszy biurowiec ma być w połowie 2017 roku [WIZUALIZACJE]

- Nazwanie niemal wszystkich ulic imionami fabrykantów, bez indywidualnej oceny ich zasług i często kontrowersyjnych życiorysów jest nieuzasadnione i prowadzi do sytuacji, w której ulica w ścisłym reprezentacyjnym centrum miasta nosić ma imię carskiego kolaboranta Kunitzera - napisali radni PiS do prezydent Łodzi. - Brak szerszych konsultacji doprowadził do kuriozalnej propozycji nazwania jednego z placów nazwą części maszyny tkackiej - czytamy w interpelacji.

Radnym chodzi o propozycję nazwy skwer Prząśniczki. Wiele osób mylnie sądzi, że prząśniczka to inaczej prządka, ale w rzeczywistości jest to część kołowrotka. Prząśniczka to zdrobnienie słowa prząśnica.

Autorami koncepcji nazw związanych z fabrykantami są Jarosław Kita, dyrektor Instytutu Historii UŁ i senator Ryszard Bonisławski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Łodzi. Ich koncepcję podważył niedawno przewodniczący komisji kultury rady Miejskiej Grzegorz Matuszak (SLD). Jego wątpliwości wzbudza nazewnictwo zbiorcze, czy rodzinne.

Radny wolałby aleję Izraela Poznańskiego, a nie al. Poznańskich, czy al. Ludwika Geyera zamiast al. Geyerów. Wskazuje, że to oni byli pionierami łódzkiego przemysłu, a nie ich potomkowie. Matuszak dziwi się również, co wśród dziesiątek nazw fabrykanckich robią rynki Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego. Radny nie podważa sensu nadania takich nazw, ale postuluje, aby w NCŁ znalazło się też miejsce dla innych słynnych łodzian, którzy tworzyli kulturę duchową i materialną tego miasta. Proponuje nazwy ulic architektów, malarzy, grafików, aktorów, fotografów, których dorobek jest bardziej imponujący niż drugo- lub trzeciorzędnych przedsiębiorców.

Nowe Centrum Łodzi. Zobacz koncepcje architektoniczne rynku Kobro [WIZUALIZACJE]

Kolejny ważny głos w dyskusji dotyczącej nazw ulic w NCŁ to petycja do Rady Miejskiej w Łodzi, aby kwartałom wokół EC1 patronowali filmowcy związani z Łodzi. Autorem petycji jest Konrad Klejsa z Zakładu Historii i Teorii Filmu Uniwersytetu Łódzkiego. Wsparły go autorytety ze środowiska filmowego.

- Dla tożsamości naszego miasta (a zarazem - dla jego międzynarodowej promocji) niezwykle istotne są tradycje tzw. „Łodzi Filmowej” - których, zakładamy, nie trzeba bardziej szczegółowo wyjaśniać. W tym kontekście brak nawiązania do kultury filmowej w planach NCŁ jest doprawdy zadziwiający - tym bardziej, że mowa jest o kwartałach ulic w pobliżu budynków EC1, którego częścią jest Narodowe Centrum Kultury Filmowej - napisał Konrad Klejsa. Zaproponował, aby upamiętnić Jan Machulskiego, Wojciecha Jerzego Hasa, Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Munka, czy Jerzego Kawalerowicza.

Swoją propozycję zgłosił też poseł Cezary Grabarczyk. Przedłużenie ul. Uniwersyteckiej, gdzie stał pawilon wydziału prawa UŁ , w którym zaczął się strajk studencki przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego miałoby nazywać się ul. Studentów 1981 roku.

Ostateczną decyzję w sprawie nazw podejmie Rada Miejska w październiku.

Jak nazwać trasę Górną?

W Nowym Centrum Łodzi trzeba nadać 32 nazwy dla 11 ulic, 8 alei, 8 pasaży, dwóch skwerów, dwóch parków i rynku. Tomasz Kacprzak, przewodniczący Rady Miejskiej planował wprowadzenie punktu obrad dotyczącego tych nazw na jedną z sesji powakacyjnych, ale wiceprezydent Tomasz Trela powiadomił radnych, że zbieranie propozycji nazw będzie trwało do 30 września.
Konsultacje nazw obejmą też trasę Górną. Radni Tomasz Kacprzak i Adam Wieczorek (PO) zaproponowali, aby patronował jej Władysław Bartoszewski. Sprzeciwiają się środowiska narodowościowe. Kilka lat temu padła propozycja ul. Vaclava Havla, ale nie zyskała aprobaty.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 8-14 sierpnia 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki