Szpital Pro Familia bez umowy z NFZ na porody. Co z...

  Szpital Pro Familia bez umowy z NFZ na porody. Co z Medeorem?

  Agnieszka Jędrzejczak

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Szpital Pro Familia bez umowy z NFZ na porody. Co z Medeorem?

  ©Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego

  NFZ unieważnił konkurs na ginekologię i położnictwo, bo szpitale źle się przygotowały. A to oznacza, że Pro Familia nadal musi walczyć o kontrakt, a Medeorowi kontrakt niebawem wygaśnie. Ale spokojnie, szanse szpitali na finansowanie porodów przez NFZ nie są stracone.
  Szpital Pro Familia bez umowy z NFZ na porody. Co z Medeorem?

  ©Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Kobiety, które chciały bezpłatnie rodzić w październiku w Pro Familii, muszą wybrać inny szpital. Narodowy Fundusz Zdrowia nie podpisze z prywatną Pro Familią umowy od przyszłego miesiąca, bo ta placówka źle wypadła w konkursie NFZ. Ale nie tylko ona i dlatego Fundusz konkurs musiał unieważnić.

  CZYTAJ TEŻ: Porody na NFZ w Salve i Medeorze. Oferta Pro Familii nie została wybrana

  - Niestety, mimo tak długiego czasu na rzetelne przygotowanie oferty Medeoru i Pro Familii miały liczne braki - tłumaczy Anna Leder, rzeczniczka NFZ w Łodzi. - Ponieważ oferenci nie uzupełnili wszystkich braków wykazanych w wezwaniach i nie wykazali, że spełniają warunki wymagane do realizacji świadczeń, komisja konkursowa musiała odrzucić oferty.

  Przypomnijmy, że NFZ ogłosił konkurs na ginekologię i położnictwo, ponieważ do tzw. sieci szpitali zakwalifikowało się za mało porodówek. Nie weszły prywatne placówki Medeor i Salve, które do tej pory miały umowy z NFZ.

  CZYTAJ TEŻ: NFZ w Łodzi zapłaci Pro Familii za nagłe porody

  Sytuacja Salve jest jednak nieco lepsza, ponieważ od sierpnia realizuje KOC, czyli koordynowaną opiekę nad ciężarną. A to oznacza, że z pieniędzy zagwarantowanych w programie może finansować nie tylko porody, ale i opiekę nad matką i jej dzieckiem. Ciężarna jednak musi wcześniej zgłosić się do programu.

  Co ciekawe, swoją ofertę w konkursie złożył też Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki, mimo że zakwalifikował się do sieci szpitali na najwyższym poziomie, czyli finansowanie ma zapewnione i to na trzecim stopniu referencyjności. Konkurs dotyczył za to - jak tłumaczy NFZ - pierwszego stopnia (poród bez komplikacji), szpital zatem nie kwalifikował się i dlatego komisja ofertę odrzuciła.

  Pisaliśmy też niedawno, że Ministerstwo Zdrowia nie zapłaciło „Matce Polce” blisko 250 tys. zł za pacjentów diagnozowanych w nowej ministerialnej klinice niepłodności. Dlatego szpital liczy teraz na finansowanie z NFZ.

  - Obecna sytuacja prawna, wynikająca z braku spójności między ustawą wprowadzającą sieć szpitali a wewnętrznymi przepisami NFZ, daje możliwość uczestniczenia w konkursach ogłaszanych poza siecią szpitali. Startowaliśmy, bo zależy nam na jak najlepszym i kompleksowym finansowaniu świadczeń udzielanych pacjentkom w Instytucie - mówi Beata Aszkielaniec, rzeczniczka ICZMP.

  Tylko jedna oferta w konkursie została złożona poprawnie. To oferta szpitala Salve i to on mógłby od razu zgarnąć całą pulę pieniędzy, ale...

  - Dyrektor łódzkiego oddziału NFZ podjął decyzję o unieważnieniu i ponownym ogłoszeniu konkursu, by zapewnić dostępność do świadczeń ginekologiczno-położniczych, a także zasady konkurencyjności między szpitalami - dodaje Anna Leder.

  Nowy konkurs został ogłoszony na tych samych zasadach. Umowa z wybranymi w nim szpitalami ma obowiązywać od listopada. Do tego czasu NFZ chce aneksować umowę z Medeorem, która wygasa z końcem września.

  CZYTAJ TEŻ: Bezpłatne warsztaty dla ciężarnych i rodziców w Pro Familii w Łodzi

  ZOBACZ | Protest pacjentek Pro Familii przed łódzkim NFZ

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bartek

   Salve Medica- nie ma szpitala (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   W konkursie wystartowało Salve Medica (czyli teoretycznie inna firma niż ta która ma KOC i szpital) tyle tylko, że oni nie mają ani szpitala ani łóżek. To gdzie te pacjentki położą? Znowu jakaś...rozwiń całość

   W konkursie wystartowało Salve Medica (czyli teoretycznie inna firma niż ta która ma KOC i szpital) tyle tylko, że oni nie mają ani szpitala ani łóżek. To gdzie te pacjentki położą? Znowu jakaś kombinacja? Łóżka na papierze wynajęte od Salve ZOZ? Ciekawy jestem co wymyślili…. No i piszę że teoretycznie inna firma, bo Salve Medica robi kwalifikacje do porodu dla Salve ZOZ tyle że za kasę… bo ci drudzy nie mogą za to kasować bo mają kontrakt z NFZ. Wystarczy zadzwonić, łatwo się przekonać. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jakoś mnie to nie dziwi

   Bartek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Interesuje się tematem od wielu miesięcy. W skrócie; przeciwko machlojkom Salve ZOZ sprawę prowadzi prokuratura. Kontrakt z nimi powinien być dawno rozwiązany a w nagrodę dostali KOC II/III który...rozwiń całość

   Interesuje się tematem od wielu miesięcy. W skrócie; przeciwko machlojkom Salve ZOZ sprawę prowadzi prokuratura. Kontrakt z nimi powinien być dawno rozwiązany a w nagrodę dostali KOC II/III który powinien mieć szpital na przynajmniej II poziomie referencyjnym. Salve ZOZ ma taki poziom jedynie w neonatologi, ginekologia i położnictwo to zaledwie I poziom referencyjny czyli podstawowa opieka nad ciążami bez powikłań. Na tym poziomie nie wolno nawet prowadzić ciąż bliźniaczych. KOC II/III to program dla patologicznych ciąż i porodów. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dlaczego patrzysz przez pryzmat porodów?

   Kazimierz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Ten kontrakt to również ginekologia.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kombinacje Matki Polki

   Anna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Matka Polka jest w sieci i kombinowała żeby dostać jeszcze kontrakt. Salve od lat jest pod opieką NFZ. Medeor i Pro-Familia ulubione szpitale Łodzianek w tym gronie będą miały pod górkę, to...rozwiń całość

   Matka Polka jest w sieci i kombinowała żeby dostać jeszcze kontrakt. Salve od lat jest pod opieką NFZ. Medeor i Pro-Familia ulubione szpitale Łodzianek w tym gronie będą miały pod górkę, to oczywiste. Założę się że w następnym konkursie też się znajdzie pretekst, żeby odrzucić te szpitale. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dlaczego pretekst?

   Kazimierz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Szpital ma być szpitalem, czyli np. musi mieć aparat rtg. Już jeden taki bez rtg. był. W zamian miał 42 calowe LCD. Jak się skończyło wszyscy wiemy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   500+

   łodzki menel! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   gdzie moja pupcia dupcia teraz będzie rodzic.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nfz

   Bury192 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Twoja to w kapuście lub w Salve tak jak NFZ chce.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem