Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Turniej "Młoda krew ratuje życie" zakończony. Uczniowie oddali 1,7 tys. litrów krwi

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Zakończyła się trzynasta edycja turnieju szkół pod hasłem „Młoda krew ratuje życie”. Dzięki uczniom z naszego regionu krew otrzymało 1.700 pacjentów z województwa

Dwustu jednostek krwi dziennie potrzebuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy nie udało się przekroczyć poziomu 160 jednostek krwi. Lato to okres, gdy tradycyjnie zmniejsza się liczba chętnych do oddawania krwi, ale te problemy występują też w innych porach roku. Sytuacja byłaby jeszcze bardziej dramatyczna, gdyby nie uczniowie, którzy rywalizowali w trzynastym już Ogólnopolskim Turnieju Szkół w Honorowym Krwiodawstwie „Młoda krew ratuje życie”.

- Mój tata honorowo oddawał krew, można więc powiedzieć, że poszłam w jego ślady - mówi Edyta Czeszek z Zespołu Szkół nr 3 w Pabianicach. - Udało mi się oddać krew tylko raz, ale na pewno nie był to ostatni raz. Zachęcam do tego innych.

Renata Krysiak, opiekunka koła honorowego krwiodawstwa w tym zespole szkół podkreśla, że uczniowie oddali w sumie 70 litrów krwi.

- W akcji udział wzięło 120 uczniów, nie było problemu z zachęceniem ich do tego - mówi Renata Krysiak. - Uczniowie oddają krew od 2002 roku. Młodsi uczniowie obserwują jak robią to starsi i następnie sami decydują się na udział w akcji. Staramy się włączać w różne działania promujące honorowe krwiodawstwo, bierzemy udział w wampiriadach i podobnych akcjach.

Uczestnikom tej edycji konkursu udało się oddać nieco ponad 1,7 tys. litrów krwi. Oznacza to, że pomoc otrzymało dzięki temu 1,7 tysięcy osób, gdyż - jak podkreślają eksperci - dawka terapeutyczna krwi dla jednego pacjenta wynosi dwie jednostki, czyli blisko litr krwi.

Z pomocy uczniów cieszą się pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi. W całym ubiegłym roku musieli kupić 4.800 jednostek krwi z centrów w Kaliszu i Białymstoku, w tym roku też już tyle kupili.

Konkurs „Młoda krew ratuje życie” był rozgrywany w dwóch etapach: rejonowym i okręgowym, a pod uwagę były brane zarówno wskaźnik aktywności, jak i ilość oddanej krwi. W etapie okręgowym liczyła się także promocja akcji. W etapie rejonowym pierwsze miejsce w obu kategoriach przypadło Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Łodzi. Uczniowie oddali w sumie 94,5 litra krwi, a na jednego pełnoletniego ucznia przypadło 0,58 litra. Na drugim miejscu uplasowali się uczniowie z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Łodzi, którzy oddali 90,9 litrów krwi, a jeden pełnoletni uczeń 0,57 litra. Ostatnie miejsce na podium zajęli uczniowie z Zespołu Szkół Samochodowych nr 7 w Łodzi, którzy oddali 25,650 litrów krwi. Oznacza to, że jeden pełnoletni uczeń oddał 0,13 litra krwi.

W etapie okręgowym w kategorii najwięcej oddanej krwi zwyciężył Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Tomaszowie z wynikiem 113,450 litrów. Drugie miejsce z wynikiem 110,160 litrów zajęli uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych nr 3 w Piotrkowie. Trzecie miejsce zajęli zwycięzcy etapu rejonowego z Łodzi. Najwyższym wskaźnikiem aktywności wykazali się uczniowie ZSP nr 3 z Tomaszowa - 2,224 litra krwi na ucznia. Drugie miejsce przypadło Zespołowi Szkół nr 3 z Pabianic z wynikiem 0,686 litra krwi na osobę, a trzecie Zespołowi szkół nr 1 z Pabianic (0,609 litra krwi na osobę). Za najlepszą promocję nagrodzono ZSP nr 3 w Łodzi, a drugie miejsce zajęli uczniowie z ZSP i PO-W nr 3 z Piotrkowa. Trzecie miejsce zajęli uczniowie z ZSP nr 2 w Łowiczu.

Do akcji włączyło się 3.203 uczniów z 40 szkół regionu.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 29 sierpnia - 4 września 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki