Zarząd Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi zostanie...

  Zarząd Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi zostanie odwołany?

  Marcin Darda

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Zarząd Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi zostanie odwołany?

  ©Krzysztof Szymczak

  W piątek po raz pierwszy spotka się nowa rada nadzorcza Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
  Zarząd Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi zostanie odwołany?

  ©Krzysztof Szymczak

  Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, w porządku obrad jest punkt dotyczący odwołania obecnego zarządu łódzkiego oddziału Funduszu. Jego prezesem od sześciu lat jest bezpartyjny Tomasz Łysek, wiceprezesami są zaś Andrzej Czapla i Wiesław Łukomski (obaj PO) oraz Bohdan Dzierżek i Zbigniew Stasiak (obaj PSL). Tymczasem czterech z pięciu członków nowej rady nadzorczej wskazały na podstawie nowej ustawy instytucje kontrolowane przez PiS.
  Przewodniczącym rady został Krzysztof Melka, doradca ministra środowiska Jana Szyszki, z ramienia Narodowego FOŚiGW do rady wszedł Robert Korbenia, a wojewoda łódzki Zbigniew Rau rekomendował do niej mecenasa Ryszarda Marcinkowskiego oraz radcę prawnego Michała Stefanowicza. Wiceprzewodniczącym rady został Tomasz Piotrowski, radny wskazany przez sejmik, choć ściślej rzecz biorąc przez koalicję PO-PSL.

  Zobacz też:Ochrona środowiska. W Łódzkiem może się rozpocząć wielka wycinka drzew na prywatnych posesjach

  Zapowiada się zatem ciekawa rozgrywka. Sejmowa większość PiS co prawda w nowelizacji pozostawiła zapis mówiący, że to zarząd województwa, a więc w przypadku Łodzi PO-PSL, powołuje zarząd funduszu, ale na wniosek rady nadzorczej, w której teraz przewagę mają członkowie powołani przez instytucje kontrolowane przez PiS. Druga sprawa to fakt, że w nowelizacji sejmikom pozostawiono możliwość kształtowania statutu wojewódzkich funduszy. Koalicja PO-PSL w łódzkim sejmiku skorzystała z tej możliwości zmieniając m.in. zapis o powołaniu nowego zarządu. Wedle poprawki powołanie skuteczne będzie tylko w przypadku jednolitego głosowania wszystkich pięciu członków rady, co jest raczej niemożliwe.

  Czytaj też:Zmiany w statucie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Koalicja PO-PSL walczy z PiSem

  To był chwyt PO-PSL obliczony na zablokowanie PiS. Niewykluczone zatem, że w piątek zarząd łódzkiego Funduszu zostanie odwołany, ale nowego powołać się już nie da.

  Co prawda wojewoda łódzki mógł uchylić uchwałę sejmiku zmieniającą statut Funduszu, ale tego nie zrobił. I bardzo prawdopodobne, że tego nie zrobi, ponieważ w Sejmie, także w najbliższy piątek, odbędzie się pierwsze czytanie kolejnej nowelizacji ustawy o ochronie środowiska. W części dotyczącej funduszy znalazł się zapis, że jeśli rady nadzorcze lub zarządy województw nie dotrzymają ustawowych terminów powołania nowych zarządów wojewódzkich oddziału funduszu, to te zarządy będą mieli obowiązek powoływać wojewodowie.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przydzieli sobie diety i sie rozejdzie

   spotkanie zapoznawcze (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu