Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzka willa Jakuba Kestenberga siedzibą firmy informatycznej

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Najemcą słynnej, zabytkowej, secesyjnej willi Jakuba Kestenberga przy skrzyżowaniu ulic Jaracza i Sterlinga będzie firma Oberthur Technologies R&D Poland. Działa w Łodzi od dwóch lat i zajmuje się badaniami, rozwojem i dostarczaniem innowacyjnego oprogramowania dla największych marek na świecie.

Najemca wprowadzi się do eleganckiego budynku w czerwcu i zajmie całą odnowioną rezydencję. - Wprowadzenie się do willi Jakuba Kestenberga jest dla nas ekscytujące, ponieważ ten budynek jest jedyny w swoim rodzaju. Piękny architektonicznie, z inspirującymi pofabrykanckimi wnętrzami, a do tego świetnie zlokalizowany. Tylko pięć minut pieszo od nowego dworca Łódź Fabryczna. Przeprowadzka do willi to również efekt dynamicznego wzrostu zatrudnienia w naszej firmie w Łodzi - mówi Adam Federowicz, prezes zarządu Oberthur Technologies R&D Poland.

Z renowacji rezydencji dumny jest właściciel firmy Inwestor, Janusz Mostowski.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Remont zabytkowej wilii Kestenberga. Z jednej strony pałac, z drugiej willa, a w środku witraże

- W rewitalizację rezydencji Jakuba Kestenberga włożyliśmy nie tylko pokaźne środki finansowe (między innymi po to, aby spełnić wysokie wymagania najemcy) lecz także wiele pracy. Uczyniliśmy to z wielką pasją, tak aby budynek służył nie tylko jako siedziba Oberthur Technologies, ale również podobał się mieszkańcom i był jedną z wizytówek Łodzi.

Jakub Kestenberg w 1893 roku za 11,5 tysiąca rubli kupił działkę przy skrzyżowaniu ówczesnych ulic Targowej (dzisiaj Sterlinga) i Cegielnianej (Jaracza). W pierwszej kolejności wybudował tam fabrykę. Dziś te budynki należą do Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Zabytki w Łodzi. Zespół willowo-fabryczny Lurkensa w rejestrze zabytków!

W 1903 roku Jakub Kestenberg zbudował prywatną rezydencję według projektu znanego architekta Franciszka Chełmińskiego. Powstała piękna neobarokowa willa z akcentami secesji. Wzrok przyciągają na niej przede wszystkim: wykusze, balkony, dach mansardowy i ryzalit od podwórka zwieńczony malowniczą wieżyczką z hełmem.

Zobacz filmowy skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia - 18 - 24 kwietnia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki