Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica bitwy pod Dobrą. O losach Xawerego Mikulskiego opowiada Krystyna Byczkowska

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Xawery Mikulski jechał konno do obozu powstańców pod Dobrą. Nie zdążył. Kozacy roznieśli go na szablach pod kuźnią na rogatkach Łodzi

Bitwa pod Dobrą (powiat zgierski) stoczona została 24 lutego 1863 roku i zakończyła się klęską powstańców. Jednym z jej uczestników miał być 34-letni Xawery Mikulski, który wyruszył konno z dworu w Kikach (powiat łaski), aby dołączyć do powstańców. O jego losach opowiedziała nam nasza Czytelniczka, Krystyna Byczkowska z Łodzi.

- Był on bratem mojej prababci Marty z Mikulskich Gaworskiej. Razem z nią oraz braćmi Janem, Józefem i Leonem mieszkał w dworze z I połowy XIX wieku w Kikach. Majątek ten liczył 365 ha i składał się z lasów, stawów i gruntów rolnych. Gdy Xawery wyruszył konno miał broń palną i charakterystyczne buty skórzane z długimi cholewami, z monogramem „XM”. Zatrzymał się, aby podkuć konia, pod kuźnią przy ul. Strykowskiej 63 na obrzeżach Łodzi. I tam dopadli go Kozacy. Doszło do walki, podczas której Rosjanie rozsiekali go na szablach - opowiada Krystyna Byczkowska.

**Czytaj:

Obchody 154. rocznicy wybuchu powstania styczniowego w Łodzi [ZDJĘCIA]

**

Kozacy sprowadzili chłopa z wozem i rozkazali zawieźć ciało powstańca na cmentarz w Dobrej. Wozak popełnił błąd, bowiem wspomniane buty poległego powstańca tak mu przypadły do gustu, że je ukradł. Gdy Kozacy dowiedzieli się o kradzieży, zabili chłopa i odebrali mu buty. Nie wiadomo, co z nimi się stało, bowiem do rodziny nigdy nie wróciły.

**Czytaj:

Obchody 153. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Przemaszerowali ulicami Łodzi [ZDJĘCIA]

**

- Mój przodek został pochowany - z innymi powstańcami - na cmentarzu w Dobrej i do dziś tam spoczywa. Moja rodzina dysponuje aktem zgonu wydanym przez proboszcza tamtejszej parafii. Do powstania styczniowego wyruszył też Leon Mikulski, brat Xawerego. Nawet nie wiemy, gdzie walczył i jak zginął. Za udział braci w zrywie zbrojnym majątek w Kikach został skonfiskowany. Dwór przetrwał do dzisiaj, ale jest w marnym stanie. Po konfiskacie majątku bracia Jan i Józef oraz ich siostra Marta przenieśli się do Łodzi. Największą karierę zrobił Jan, którego znany fabrykant Izrael Poznański uczynił zarządcą transportu w swojej fabryce - kończy opowieść Krystyna Byczkowska.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki