Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sześć projektów UNIQA Art w Łodzi [ZDJĘCIA]

Jarosław Kosmatka
Jarosław Kosmatka
Odsłonięto kolejne dzieło projektu artystycznego realizowanego przez Łódzkie Centrum Wydarzeń. Prace wykonywane są dzięki wsparciu sponsora projektu

Idea tego nietypowego przedsięwzięcia artystycznego zrodziła się w 2016 r. Pomysłodawcy zaproponowali nowoczesne obiekty artystyczne, które na stałe bądź okresowo wpiszą się w krajobraz Łodzi. Od lipca 2016 r. powstało sześć projektów. Ostatni przedstawia podróżnego, który spóźnił się na pociąg.

1. Lump

Pierwsze prace w projekcie postawił szczeciński artysta Lump.

- Jedną z głównych inicjatyw artysty był projekt „Kingsize”. Powstały tymczasowe instalacje, wykorzystujące efekt przeskalowania. W mieście ustawiono surrealistyczne, ogromne obiekty pozbawione pierwotnej funkcji - mówi Michał Bieżyński, dyrektor artystyczny projektu UNIQA Art Łódź. Sześć słupów ogłoszeniowych przekształcił w Łodzi w gigantyczne symbole PRL-u: pralkę Franię, syfon do wody, termos i dzbanek.

UNIQA Art Łódź. Lump robi sztukę na Piotrkowskiej [ZDJĘCIA]

2. Etam i Robert Proch

W sierpniu 2016 r. przy ul. Roosevelta powstał klasyczny mural autorstwa trójki polskich artystów - Grupy Etam i Roberta Procha (Tone). Grupa Etam - Mateusz Gapski (Bezt) i Przemek Blejzyk (Sainer), to autorzy najbardziej znanych łódzkich murali i jedni z najlepszych street artystów na świecie. Także Robert Proch (Tone) gościł już w Łodzi, dwukrotnie.

- To zderzenie dwóch form - statycznego przedstawienia Grupy Etam, którzy odpowiedzialni są za postać mężczyzny i martwą naturę leżącą na stole, z dynamicznym wyobrażeniem psa - mówi Michał Bieżyński.

3. Crystal Wagner

Dzieło „Hyperbolic” autorstwa amerykańskiej artystki można było podziwiać na ścianach kamienicy przy skrzyżowaniu ulic Piotrkowskiej i Więckowskiego. W pracy twórczej amerykance pomagali studenci ASP w Łodzi. Do budowy instalacji Crystal użyła niezwykle plastycznej, metalowej siatki, z której artystka ze studentami wykonali fundamenty instalacji - wrzecionowate moduły oplecione różnokolorowym materiałem. Całość wyglądała niczym barwna sieć oplatająca kamienicę.

4. Mona Tusz

Praca katowickiej artystki powstała na murze wokół centrali sponsora projektu (Gdańska 132). Artystka stworzyła nietypowy mural, wykorzystując różne materiały: szkło barwione, drewno, metal. Inspiracją baśniowej tematyki było celtyckie święto obchodów najdłuższej nocy w roku - mówi Katarzyna Ostrowska z firmy UNIQA.

5. Szymon Ryczek

W maju 2017 r. w Parku Staromiejskim powstała rzeźba „Głowa Jana Chrzciciela”. Ustawiono ją na cokole w oczku wodnym w centrum parku. Autorem jest absolwent łódzkiej ASP, a rzeźbę wykonał z żywicy zabarwionej pyłem węglowym. Dzieło ma być eksponowane do połowy października. - Rzeźba została świetnie dopasowana do historii i tożsamości parku - mówi Michał Bieżyński.

6. Tomasz Górnicki i Chazme

4-metrową rzeźbę „Ciężar niewłaściwy” stworzyło dwóch warszawskich artystów, a ustawiono ją po północnej stronie dworca Fabrycznego. Rzeźba składa się z elementów metalowych, betonowych i akrylowych. - Uznaliśmy, iż warto ożywić artystycznie przestrzeń wokół dworca, by przyjezdni od razu po wyjściu z pociągu mieli styczność z wartościowymi obiektami sztuki - mówi Bieżyński.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sześć projektów UNIQA Art w Łodzi [ZDJĘCIA] - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki