Na sesji o Kościele na łowickich Górkach [Zdjęcia]

  Na sesji o Kościele na łowickich Górkach [Zdjęcia]

  Rafał Klepczarek

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Krzysztof Janicki omawia koncepcję zagospodarowania miejskiej działki na Górkach
  1/7
  przejdź do galerii

  Krzysztof Janicki omawia koncepcję zagospodarowania miejskiej działki na Górkach ©Rafał Klepczarek

  Sprawa kościoła na osiedlu Górki była najbardziej gorącym punktem czwartkowej (27 kwietnia) sesji Rady Miejskiej w Łowiczu. Mimo długotrwałej dyskusji nie udało się przełamać impasu, który polega na tym, że Kuria Diecezjalna Łowicka zgodnie z prawem, ale nie licząc się ze zdaniem większości mieszkańców tej części miasta nad Bzurą, próbuje pozyskać pod nową świątynię działkę zablokowaną dwa lata temu przez radnych.
  Na spotkaniu radnych omawiano ostatnie pismo ks. Wiesława Wronki. Wikariusz generalny diecezji łowickiej, w imieniu biskupa Andrzeja F. Dziuby, wnosi o podział spornego gruntu na styku ul. Łęczyckiej i Miodowej. Strona kościelna ma do niego prawo zgodnie z zapisami konkordatu zawartego przez władze RP z Watykanem. Kościół proponuje jednak kompromisowo, że przejmie 6 tys. z 8 tys. mkw. miejskiej działki, a pozostałe 2 tys. mkw. górczanie będą mogli zagospodarować wedle własnego uznania.

  - Przeprowadziłem około 300 rozmów z mieszkańcami Górek i tylko podczas jednej z nich ktoś poparł roszczenia strony kościelnej – informuje Krzysztof Janicki, radny miejski, a zarazem szef zarządu osiedlowego na Górkach. – Inni wskazywali, że centralny plac naszej dzielnicy powinien być przeznaczony pod nowe przedszkole, świetlicę, boiska oraz tereny rekreacyjne.

  Zdania wśród radnych są na ten temat bardzo podzielone. Część z nich (m. in. Krzysztof Janicki, Józef Szczepanik, Krystian Cipiński czy Zofia Wielemborek) uważają, że rada powinna spełnić postulaty mieszkańców, a nie strony kościelnej. O tym, że ta ostatnia ma prawo do miejskiego gruntu przypominali inni (m. in. Robert Wójcik, Henryk Zasępa i Mariusz Siewiera). Nie brakowało także takich, którzy twierdzili, że najlepszym wyjściem jest pójście na rękę władzom kościelnym, które chcą utworzyć nową parafię dla górczan oraz mieszkańców sąsiednich wiosek (Marek Boroski i Karina Sędkowska-Staszewska).

  Na sesji pojawiło się także czworo mieszkańców Górek. Apelowali oni do radnych, aby słuchali mieszkańców, a nie Kościoła. Ten ostatni nie delegował na sesję żadnego reprezentanta Kurii Diecezjalnej Łowickiej.

  Na wniosek radnej Zofii Kroc rada jednogłośnie upoważniła burmistrza do zorganizowania spotkania z księdzem biskupem Andrzejem F. Dziubą, przedstawicielami górczan oraz radnymi celem wypracowana kompromisu, który zakończy ciągnący się już latami konflikt.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu