Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Beata Mateusiak-Pielucha wezwana przed sejmową komisję etyki: "Chcemy wysłuchać wyjaśnień"

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Komisja Etyki Poselskiej wezwie przed swoje oblicze Beatę Mateusiak-Pieluchę (PiS). Chodzi o jej wypowiedź dotyczącą imigrantów i innowierców.

Komisja Etyki Poselskiej wszczęła postępowanie w sprawie głośnej wypowiedzi o deportacjach autorstwa poseł PiS z pow. pajęczańskiego Beaty Mateusiak-Pieluchy. - Sprawa jest w toku. Na następnym posiedzeniu Sejmu chcemy wysłuchać wyjaśnień pani poseł i myślę, że w drugiej połowie stycznia zapadnie decyzja - mówi Grzegorz Długi (klub Kukiz’15), przewodniczący komisji.

W listopadzie była szefowa okręgu łódzkiego PiS wywołała burzę stwierdzeniami zawartymi w felietonie zamieszczonym na portalu wPolityce.pl. Posłanka napisała m.in.: „powinniśmy wymagać od ateistów, prawosławnych czy muzułmanów oświadczeń, że znają i zobowiązują się w pełni respektować polską Konstytucję i wartości uznawane w Polsce za ważne. Niespełnianie tych wymogów powinno być jednoznacznym powodem do deportacji”. Takie przemyślenia zrodziły się posłance po obejrzeniu filmu „Wołyń”. Zastanawiała się, kim są przybysze z Ukrainy, których w Polsce pracuje już ponad milion.

CZYTAJ TEŻ: Beata Mateusiak-Pielucha chce specjalnych oświadczeń dla obcokrajowców. Burza wokół słów posłanki

Jako pierwszy wniosek o ukaranie Mateusiak-Pieluchy złożył poseł Piotr Apel z klubu Kukiz’15. Potem podobne pisma wpłynęły z PO i Nowoczesnej. Sama zainteresowana powiedziała nam, że chętnie podda się ocenie komisji, by bronić swoich poglądów. Podkreśla, że jej wypowiedź została wypaczona. Zastrzega jednak, że to jej własne opinie, a nie stanowisko PiS.

ŻYCZENIA NOWOROCZNE. ŚMIESZNE ŻYCZENIA NOWOROCZNE. WIERSZYKI NA NOWY ROK [ŻYCZENIA SMS]

Stwierdzenie naruszenia zasad etyki poselskiej może skutkować zwróceniem uwagi posłance, udzieleniem jej nagany, sprawa może także być umorzona. Decyzje zapadają większością głosów.

- Jeśli sprawa dotyczy wypowiedzi posła, to sięgamy też do materiałów źródłowych - zaznacza poseł Grzegorz Długi (klub Kukiz’15). Dodaje, że pisma kierowane do komisji najczęściej dotyczą słów, których - zdaniem skarżących - parlamentarzysta nie powinien wypowiedzieć. Zaznacza też, że nie zawsze wszczynane jest postępowanie.

- Zdarzają się wnioski, które w ogóle nie zasługują na rozpatrzenie - mówi szef komisji, poseł Grzegorz Długi.

Życzenia noworoczne. Wierszyki na Nowy Rok. Śmieszne ŻYCZENIA NOWOROCZNE

W tej kadencji zdarzało się już, że przywoływano do porządku posłów PiS. W lipcu komisja stwierdziła, że zasady etyki naruszyła Beata Mazurek (obecnie rzecznik PiS), która o stanowisku Sądu Najwyższego powiedziała, że „tak naprawdę zebrał się zespół kolesi, którzy bronią status quo poprzedniej władzy”.

W komisji zasiada pięciu posłów - po jednym z każdego ugrupowania. Zasady etyki poselskiej zostały określone w uchwale Sejmu w 1998 r.

CZYTAJ TEŻ: Wnioski o ukaranie posłanki Beaty Mateusiak-Pieluchy

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki