Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wykopali na polu cenne zabytki z epoki brązu. Skarb trafił do muzeum. Dostaną nagrodę?

Karolina Wojna
Karolina Wojna
W 2016 dwaj mieszkańcy pow. piotrkowskiego wykopali na polu cenne zabytki z epoki brązu. Skarb trafił do muzeum, a do MKiDN wniosek o nagrodę dla znalazców. Decyzji wciąż nie ma

Wniosek do MKiDN w sprawie przyznania nagrody Patrykowi Wnukowi i Albertowi Kaniowskiemu z gm. Rozprza trafił 1 czerwca 2016 roku, ale ostatecznej decyzji, jak wynika z odpowiedzi resortu, jeszcze nie ma. Wiadomo, że wniosek został pozytywnie zweryfikowany i skierowany do dalszego procedowania.

– Dokumentacja sprawy przekazana została do Narodowego Instytutu Dziedzictwa w celu dokonania oceny znaleziska pod względem wartości historycznych, artystycznych i naukowych oraz oszacowania jego wartości materialnej. W chwili obecnej opinia Narodowego Instytutu Dziedzictwa poddawana jest w Departamencie Ochrony Zabytków ocenie merytorycznej, stanowiącej podstawę do opracowania rekomendacji dla ministra o przyznanie znalazcom nagrody w wysokości adekwatnej do faktycznej wartości znaleziska – informuje Centrum Informacyjne MKiDN. Na przygotowanie bardziej szczegółowej informacji na temat tego, jak oceniono wartość znalezionej biżuterii sprzed wieków ministerstwo potrzebuje więcej czasu.

Mieszkaniec Zgierza wykopał skarby z czasów rzymskich. Teraz stanie przed sądem

Czasu potrzebowali też specjaliści badający okucia naszyjnika z epoki brązu, które piotrkowski konserwator zabytków, już na pierwszy rzut oka, ocenił jako bardzo cenne znalezisko.

– Na pewno wszystkie elementy nie pochodzą z jednego okresu, najmłodszy naszyjnik, czy raczej pektorał można przyjąć, że pochodzi z ok. 7 w p.n.e. Tego typu znaleziska są spotykane, ale raczej w Polsce zachodniej, w naszych okolicach tego nie było – mówi Mirosław Szukała, archeolog z muzeum w Piotrkowie. Pozostałe przedmioty, jak dodaje, wydają się być jeszcze starsze.

– Blaszki podobne do tych z Nowej Wsi, wiele lat temu znaleziono koło Łasku i one były datowane na schyłek epoki brązu, 9-10 wiek p.n e. Jeszcze starsze mogą być kolejne części: okrągłe tarczki, byłby to unikat – dodaje archeolog i chce skarb poddać ocenie ekspertów podczas seminarium etnograficznego i archeologicznego w Łodzi.

Nagroda za nagrodą

Patryk Wnuk i Albert Kaniowski potrzebowali ziemi na wyrównanie kolein na podwórzu – i w ten sposób, przekopując fragment działki, znaleźli skarb. Od razu zdecydowali, żeby znalezisko przekazać konserwatorowi zabytków. Nagrody się nie spodziewali, ale jak śmieje się dziś Patryk Wnuk, według znajomych i sąsiadów, już ją dawno dostali.

– Kolega miesiąc po odkryciu kupił sobie samochód, to od razu fama się rozeszła, że to za nagrodę – mówi ze śmiechem i dodaje, że znajomi co jakiś czas podpytują o decyzję ministerstwa.

Sami też są ciekawi, ale przede wszystkim losów wykopaliska. Na razie wszystkie elementy znajdują się w Łodzi, gdzie są poddawane konserwacji. W ubiegłym roku konserwator cenne znalezisko przekazał muzeum, gdy eksponaty wrócą, muzealnicy zastanowią się, jak je wyeksponować.

– Myślę, że wrócą do nas w czerwcu, wtedy pomyślimy, jak je pokazać, może przygotujemy specjalną gablotę – dodaje Mirosław Szukała.

Nagroda za postawę

Za odkrycie lub znalezienie zabytków archeologicznych, znalazcy, który takie skarby przekaże np. muzeum, przysługuje nagroda pieniężna.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra kultury w sprawie nagród, wysokość takiej nagroda może wynieść maksymalnie 30-krotność przeciętnego wynagrodzenia. W ubiegłym roku minister swoją nagrodę wręczył leśniczemu Bogusławowi Szwichtenbergowi, który w kwietniu 2015 roku natrafił w okolicy Guzowa (woj. lubuskie) na dwa częściowo rozbite naczynia wypełnione monetami. O odkryciu powiadomił Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze i w Świdnicy. Naukowcy potwiedzili, że mężczyzna
znalazł prawdziwy skarb.

W naczyniach znajdowały się łącznie 6152 monety, w tym: 5365 halerzy zgorzeleckich, czeskich, morawskich i 787 groszy czeskich, miśnieńsko-saksońskich, heskich, z mennicy w Halberstadt. Wszystko to o wartości 423.535 zł. Na początku maja 2016 rok uczciwy leśnik z rąk ministra kultury Piotra Glińskiego odebrał dyplom i nagrodę 50 tys. zł.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

ŻYCZENIA NA DZIEŃ KOBIET 2017: życzenia,wierszyki z okazji Dnia Kobiet, życzenia SMS na Dzień kobiet

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki