Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniejów przyjaznym polskim uzdrowiskiem

Krzysztof Kaniecki
Najmłodsze w kraju i jedyne w Polsce termalne uzdrowisko znalazło się w czołówce konkursu organizowanego dla uzdrowiskowych gmin

Uniejów obok Buska-Zdroju, Nałęczowa i Sopotu znalazł się wśród najbardziej przyjaznych środowisku gmin uzdrowiskowych w Polsce, a już w środę może wygrać prestiżowy konkurs. Nominowane gminy wybrano spośród jedenastu uzdrowisk, które zgłosiły się do konkursu Eko Hestia Spa organizowanego dla samorządów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Gmin Uzdrowiskowych RP. Zwycięską gminę poznamy 28 września.

Organizatorzy konkursu wnikliwie zapoznali się z przesłanymi wnioskami aplikacyjnymi oraz działaniami i inwestycjami proekologicznymi zrealizowanymi przez gminy uzdrowiskowe w latach 2010 - 2015.

Komisja konkursowa po przeanalizowaniu przedstawionych planów i projektów nowych inwestycji zdecydowała o zakwalifikowaniu do drugiego etapu czterech zgłoszeń. W elitarnym gronie najbardziej proekologicznych polskich uzdrowisk znalazły się: Busko-Zdrój, Nałęczów, Sopot oraz Uniejów.

Nominacje zostały ogłoszone na stronie internetowej Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP. Ogłoszenie Laureata pierwszej edycji konkursu Eko Hestia Spa odbędzie się podczas zaplanowanych na najbliższą środę obchodów 25-lecia Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych w Konstancinie-Jeziornie. Laureat konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 100 tys. zł z przeznaczeniem na dalsze inwestycje związane z ochroną środowiska.

Czytaj:Termalny Uniejów staje się coraz popularniejszym uzdrowiskiem

- Cieszymy się, że działania proekologiczne podejmowane w gminie Uniejów spotkały się z zainteresowaniem i uznaniem komisji konkursowej - przyznają samorządowcy z uniejowskiej gminy. - Już samo zaliczenie nas do grona czterech najlepszych gmin uzdrowiskowych w Polsce jest dużym wyróżnieniem. Teraz z niecierpliwością czekamy na ostateczne rozstrzygnięcie konkursu.

Przykładowym działaniem inwestycji proekologicznych Uniejowa jest pierwsza w kraju elektrownia hybrydowa, która zasila w prąd wszystkie obiekty w miasteczku, które powstało w strefie uzdrowiskowej oraz inne gminne instytucje.

Obecnie gmina nie korzysta z przesyłu energetyki, tylko wytwarzany w elektrowni prąd wykorzystuje na swoje potrzeby bazując na własnej sieci elektrycznej. Warto dodać, że planowany jest dalszy rozwój energetycznego miasteczka, który pozwolić podłączyć do źródeł prądu także obiekty prywatne. Największym bogactwem Uniejowa jest jednak wydobywana z głębin woda geotermalna.

- Jeśli chodzi o wykorzystanie termalnej wody, to nieskromnie powiem, że w Polsce jesteśmy pod tym względem liderem. Mimo że startowaliśmy później niż Zakopane czy Pyrzyce i z dużo mniejszymi środkami - zauważa Józef Kaczmarek, burmistrz Uniejowa. - Dziś woda jest wykorzystywana nie tylko w kompleksie termalno-basenowym, ale dodatkowo ogrzewa wszystkie nasze obiekty w miasteczku uzdrowiskowym, w którym działa już ponad trzydzieści podmiotów. I to co najciekawsze przed Uniejowem, to wykorzystanie całego wody termalnej do produkcji kosmetyków. Bo jeśli chodzi o jod, to mamy najbardziej jodową wodę w Polsce - dodaje burmistrz.

W najmłodszym polskim uzdrowisku planowane są kolejne duże inwestycje. Mają tu powstać tężnie i hala jodowa oraz rozbudowane obiekty basenowe.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 11-18 września 2016 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki