Boże Ciało w Sieradzu. Tak było przed laty [ARCHIWALNE...

  Boże Ciało w Sieradzu. Tak było przed laty [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

  Dariusz Piekarczyk

  Dziennik Łódzki

  Boże Ciało w Sieradzu. Tak było przed laty [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
  1/17
  przejdź do galerii
  W czwartek 15 czerwca odbywa się uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie zwana Bożym Ciałem. To jedna z najważniejszych uroczystości katolickich.
  Wierni wyruszając procesjonalnie z Najświętszym Sakramentem na ulice naszych miast i wiosek, dają publicznie świadectwo wiary. To także jedna z najbarwniejszych i kolorowych uroczystości kościelnych. W Sieradzu największa procesja wyrusza z fary, idzie krótki odcinek ulicą Kolegiacką do Rynku. Idzie dostojnie, na czele niesie chorągwie, te które już niedługo wprowadzą Sieradzka Pielgrzymkę na Jasną Górę.
  „Święty Boże, Święty Mocny – Święty, a Nieśmiertelny,zmiłuj się nad nami” - niesie się ponad mury kamienic śpiew tłumu, wspomaganego przez orkiestrę OSP. Na bruk padają płatki stokrotek, jaśminów, róż, robi się dywan kwiatowy. To dziewczynki na dźwięk dzwoneczka wyrzucją z koszyczków kwiecie. Dym i zapach kadzidła, zbliża się baldachim, chroniący księdza niosącego monstrancję. „ Od powietrza, głodu, ognia i wojny – wybaw nas Panie” - tłum zatrzymuje się przy pierwszym ołtarzu. Po modlitwach rusza w stronę klasztoru, zaś wierni obrywają z brzóz ustawionych wokół ołtarza gałązki, które zaniosą do domu, aby chroniły przed burzą. Procesja idzie powoli. „Od nagłej, a niespodziewanej śmierci, – zachowaj nas Panie przy kolejnym ołtarzu. I wreszcie „My grzeszni Ciebie Boga prosimy– wysłuchaj nas Panie”. Prezentujemy unikalne zdjęcia z Bożego Ciała sprzed lat.

  ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo