Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kurator zablokował likwidację pięciu szkół w gminie Błaszki

Redakcja
Kurator oświaty nie zgodził się na likwidację pięciu wiejskich szkół podstawowych w gminie Błaszki. Władze poszukają oszczędności.

Nie będzie likwidacji podstawówek w: Łubnej Jakusach, Domaniewie, Włocinie, Kwaskowie oraz Sędzimirowicach.

Łódzki kurator oświaty wydał właśnie postanowienia z negatywną opinią, dotyczącą likwidacji pięciu placówek w gminie Błaszki w pow. sieradzkim. We wszystkich opiniach pojawiają się informacje, że są to szkoły z tradycją, dobrze wyposażone, a uczniowie osiągają dobre wyniki w nauce. Kurator uwzględnił także protesty rodziców.

„Z projektowanych zmian w sieci szkół w gminie Błaszki wynika, iż reorganizacja tej sieci ogranicza się jedynie do racjonalizacji wydatków środków publicznych na cele oświaty, bez refleksji nad jakością kształcenia” - pisze w uzasadnieniu Jan Kamiński, łódzki kurator oświaty. „Biorąc pod uwagę deficyt, występujący w wydatkach gminy, przeznaczonych na cele oświaty, nie może to być czynnikiem determinującym szkoły”.

Z opinii kuratora zadowoleni są nauczyciele i rodzice, walczący o to, by w ich miejscowościach wiejskie szkoły nadal funkcjonowały. Innego zdania jest sekretarz Błaszek Jacek Walczak.

- Co prawda braliśmy pod uwagę, że kurator może negatywnie zaopiniować likwidację kilku proponowanych szkół, ale nie wszystkich. Na pewno będziemy odwoływać się, jeśli chodzi o placówki w Łubnej Jakusach oraz Domaniewie - zapowiada Jacek Walczak.

Jak zaznacza sekretarz Błaszek, konieczne będą zmiany w gminnej oświacie. Czego będą dotyczyły?

- Zwiększymy godziny nauczania dla dyrektorów szkół. Klasy pierwsze będą musiały mieć nie mniej niż 10 uczniów. Zmiany dotyczyć będą także przedszkoli. Nie będziemy przyjmować do nich trzyletnich dzieci, jak to ma miejsce teraz - mówi Walczak. - Wprowadzimy elektroniczny nabór do szkół. Żeby wyeliminować sytuacje, gdy rodzice zapisują dziecko do kilku szkół jednocześnie. Myślimy o zwiększeniu naboru nauczycieli kontraktowych, którzy będą przyjmowani na jakiś czas. Ponadto myślimy także o przekazaniu prowadzenia szkół podmiotom społecznym.

Jacek Walczak wskazuje, że budżet na 2016 rok był zbudowany na podstawie realizacji budżetu za 2015 rok.

- A w ubiegłym roku było niedoszacowanie o 2 mln zł, czyli tyle, ile wynoszą wydatki inwestycyjne w tym roku. Zmiany w oświacie są konieczne - dodaje.

Zobacz filmowy skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia - 8 - 14 lutego 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki