Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sieć szpitali 2017 w Łódzkiem. Szpital w Skierniewicach na pierwszym poziomie. Będzie protest

Redakcja
SIEĆ SZPITALI 2017 W ŁÓDZKIEM: Szpital w Skierniewicach składa protest. Chce mieć w sieci okulistykę i laryngologię.
SIEĆ SZPITALI 2017 W ŁÓDZKIEM: Szpital w Skierniewicach składa protest. Chce mieć w sieci okulistykę i laryngologię. Joanna Urbaniec / Polskapresse
SIEĆ SZPITALI 2017 W ŁÓDZKIEM. Wojewódzki szpital w Skierniewicach będzie składał protest do Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie sieci szpitali - zapowiedział wicemarszałek woj. łódzkiego Dariusz Klimczak.

Sieć szpitali 2017 w Łódzkiem

Choć do sieci szpitaliweszły wszystkie wojewódzkie szpitale, skierniewicka placówka jako jedyna z tego grona zakwalifikowała się do pierwszego, najniższego poziomu. A to oznacza, że dostanie pieniądze jedynie na podstawowe oddziały: chirurgię, internę, położnictwo i ginekologię oraz pediatrię. Finansowane będzie także leczenie, które można wykonać na chirurgii czy internie, jak np. kardiologiczne.

SIEĆ SZPITALI 2017 W WOJ. ŁÓDZKIM: TUTAJ LISTA SZPITALI W SIECI

Poza siecią znalazły się laryngologia i okulistyka, które są planowymi oddziałami i nie pracują przez całą dobę, a te, podobnie jak placówki jednodniowe, do sieci nie wchodzą. Co więcej, podstawowym warunkiem kwalifikacji do sieci szpitali był minimum dwuletni okres umowy z NFZ na pełnowymiarowy oddział, szpital w Skierniewicach takiej umowy nie ma. Szpital chce znaleźć się na drugim poziomie w sieci.

– System pracy tych oddziałów na całodobowy jesteśmy w stanie zmienić w każdej chwili, wystarczy decyzja administracyjna oraz zespół lekarzy i pielęgniarek, który umożliwi prowadzenie takich świadczeń przez całą dobę – mówi Dariusz Klimczak.

Sieć szpitali 2017 w Łódzkiem

O tym, że szpital w Skierniewicach będzie w sieci szpitali na pierwszym poziomie, wiadomo było od początku. "Dziennik Łódzki" pisał o tym jako pierwszy już w lutym. Szpital zabiegał w NFZ o włączenie na drugi poziom.

– NFZ nie przychylił się do wniosku, a pozytywna decyzja ułatwiłaby nam nabór pracowników, którzy umożliwiliby udzielanie świadczeń w trybie całodobowym. Wiadomo, że o lekarzy jest bardzo trudno, zwłaszcza okulistów i laryngologów i potrzeba czasu, by przeprowadzić nabór odpowiednio wcześniej – dodaje wicemarszałek Klimczak.

ZOBACZ TEŻ: Które szpitale z woj. łódzkiego w sieci, a które poza nią?

– Kryteria dla wszystkich są takie same, jasne i czytelne. W sieci szpitali mają znaleźć się oddziały, mówiąc najprościej, ostre, czyli takie, które pracują przez cały czas. Żaden podmiot, który realizuje świadczenia w trybie planowym lub jednodniowym, nie znalazł się w sieci. Nie widzę powodu, dla którego wyróżniony miałby być jeden szpital – mówi Artur Olsiński, dyrektor NFZ w Łodzi.

Fundusz dodaje, że jeśli dyrektor szpitala w Skierniewicach deklaruje możliwości pracy oddziałów w trybie całodobowym, będzie o tym pamiętał i brał to pod uwagę podczas ogłaszania konkursów ofert.

Po ogłoszeniu sieci szpitali, dyrektorzy placówek mają siedem dni na złożenie protestu, jeśli czują się pokrzywdzeni. Szpital potwierdził "Dziennikowi Łódzkiemu" słowa wicemarszałka, że będzie protest. Na razie jedyną szansą na finansowanie leczenia w tych dwóch oddziałach skierniewickiej placówki są konkursy, które NFZ ma ogłosić w lipcu.

– Sieć szpitali bardzo dobrze zabezpiecza potrzeby naszego województwa. W 36 placówkach, które weszły w skład podstawowego zabezpieczenia szpitalnego, jest ponad 10 tys. łóżek. Poza siecią jest 350 łóżek, co stanowi 3,5 procent. Stworzenie sieci było bardzo trudnym logistycznie przedsięwzięciem – mówi dyrektor łódzkiego oddziału NFZ. – Placówki, które realizują świadczenia w trybie jednodniowym lub planowym, będą miały możliwość uczestniczenia w konkursach na dotychczasowych zasadach, dla nich nic się nie zmienia.

SIEĆ SZPITALI 2017 W WOJ. ŁÓDZKIM: TUTAJ LISTA SZPITALI W SIECI

Dodaje, że NFZ będzie chciał zawrzeć dodatkowe umowy na pewno na leczenie ortopedyczne i okulistykę. – Placówki poza siecią mają teraz większą szansę na zakontraktowanie świadczeń. Szpitale jak "Kopernik" czy "WAM" mają większy potencjał i możliwości, a teraz, gdy tworzą sieć, nie są konkurencją w konkursie dla mniejszych szpitali – dodaje dyrektor NFZ w Łodzi.

Szpital w Skierniewicach wydał w środę (28 czerwca) oświadczenie, w którym czytamy:

"W opinii dyrekcji kwalifikacja szpitala w Skierniewicach jest krzywdząca dla tej placówki. WSZ w Skierniewicach zabezpiecza dostęp do wielospecjalistycznej opieki medycznej dla mieszkańców podregionu skierniewickiego o łącznej liczbie ludności 379,8 tys. mieszkańców, a obszarem działania placówki jest północno-wschodnia część województwa łódzkiego.
Równocześnie zmiany legislacyjne pozostawiają możliwość odwołania się od ww. kwalifikacji i warunkowego zakwalifikowania Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. S. Rybickiego w Skierniewicach do II poziomu sieci. Z możliwości takiej może skorzystać dyrektor ŁOW NFZ w Łodzi, na wniosek zainteresowanej placówki medycznej.
Dyrekcja WSZ w Skierniewicach zamierza skorzystać z prawa protestu, a w przypadku odmowy dyrektora ŁOW NFZ szpital będzie wnosił protest do Ministra Zdrowia w przewidzianym prawnie terminie."

**

SIEĆ

SZPITALI 2017 W POLSCE:**

1. sieć szpitali w woj. wielkopolskim
2. sieć szpitali w woj. pomorskim
3. sieć szpitali w woj. dolnośląskim
4. sieć szpitali w woj. śląskim

5. sieć szpitali w woj. lubuskim
6. sieć szpitali w woj. kujawsko - pomorskim
7. sieć szpitali w woj. podlaskim
8. sieć szpitali w woj. podkarpackim
9. sieć szpitali w woj. świętokrzyskim

10. sieć szpitali w woj. lubelskim
11. sieć szpitali w woj. opolskim

ZOBACZ TEŻ: Konstanty Radziwiłł o sieci szpitali

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki