Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Monitoring w Łódzkiem. Tomaszów Mazowiecki ma najlepszy system w województwie

Beata Dobrzyńska
Centrum Tomaszowa Maz. jest już pilnowane przez nowoczesny system monitoringu. Na początek działa jedenaście kamer

Po kilkunastu miesiącach przerwy Tomaszów znów jest miastem monitorowanym. Właśnie zaczął działać nowy system, najnowocześniejszy w całym województwie, o ile nie w Polsce. Poprzedni, przestarzały, uległ zniszczeniu, gdy zawalił się komin zakładów Wistom, gdzie znajdowały się nadajniki.

Podobny system jest w Warszawie, ale ma już kilka lat. Tomaszów dostał jego najnowszą wersję, co kosztowało prawie 350 tys. zł. Na początek zainstalowanych zostało 11 kamer, z czego cztery są obrotowe i mają 23-krotny zoom optyczny, pozostałe kamery są statyczne, wspomagają kamery główne, a jakość obrazu to 4K. To kamery najwyższej klasy dostępne obecnie na rynku. Oprócz kamer powstało także centrum obsługi monitoringu w budynku kręgielni koło toru lodowego, gdzie pracownicy 24 godziny na dobę obserwują obraz ze wszystkich kamer. Całość systemu działa w oparciu o sieć światłowodową i radiową.

**CZYTAJ TEŻ:

Monitoring w Łodzi. Strażnicy miejscy rejestrują coraz więcej wykroczeń i przestępstw

**

- To dopiero początek systemu, który będzie systematycznie rozbudowywany - mówił wczoraj prezydent Marcin Witko. - W miarę możliwości będziemy podłączać kolejne kamery, dlatego wandale i chuligani muszą się strzec. Chcemy, by tomaszowianie czuli się bezpiecznie, chcemy ograniczyć akty wandalizmu i szybko reagować, gdy coś złego się dzieje.

Gdzie znajdują się kamery? Na pl. Tadeusza Kościuszki zostały zamontowane dwie kamery szybkoobrotowe i pięć stacjonarnych (na dwóch narożnych kamienicach). Ich zasięg obejmuje również m.in. ul. Berka Joselewicza i Rzeźniczą. Dwie kamery szybkoobrotowe znajdują się na budynku Domu Handlowego „Niedźwiedź” przy ul. św. Antoniego. W tym miejscu zamontowano również dwie kamery stacjonarne.

W najbliższym czasie kamery będą się pojawiać w kolejnych punktach miasta. Urząd, podobnie jak w przypadku pierwszych lokalizacji, zachęca mieszkańców do zgłaszania swoich propozycji. Często jest tak, że pokrywają się one z sugestiami służb miejskich. Docelowo monitorowane będą wszystkie drogi wjazdowe do Tomaszowa.

System, oprócz podstawowych funkcji, będzie pozwalał na analizowanie natężenia ruchu, automatyczne odczytywanie tablic rejestracyjnych (w momencie wjazdu do miasta kradzionego pojazdu, odpowiednie służby zostają od razu zaalarmowane), stworzenie centrum zarządzania kryzysowego dla wszystkich służb, kontrolowanie czystości powietrza czy nawet monitoring poziomu wód.

Obsługa monitoringu będzie współpracowała ze strażą miejską, policją i strażą pożarną, opracowano specjalne procedury na wypadek groźnych zdarzeń. W sumie obsługa centrum monitoringu liczy 7 osób, nocą kamery obsługują dwie osoby, w ciągu dnia jedna.

**CZYTAJ TEŻ:

Monitoring miejski w Łódzkiem. Samorządy coraz więcej inwestują w kamery

**

ZOBACZ |W Berlinie uruchomiono próbny mobilny system nadzoru. Ma pomóc walczyć z przestępczością

POLSKA ARMENIA NA ŻYWO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki