Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dekomunizacja ulic w Łódzkiem. Radni Wielunia zostawili decyzję wojewodzie

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Rada Miejska Wielunia nie zgodziła się na zmianę nazw dwóch ulic, czego wymaga ustawa dekomunizująca. Teraz ruch należy do wojewody.

Urząd Miejski w Wieluniu proponował, by ulica 18 Stycznia stała się ulicą Rudzką (dawna historyczna nazwa), a ulica Józefa Biedala stała się ulicą Szarych Szeregów. Urząd Miejski przeprowadził konsultacje z mieszkańcami ulic 18 Stycznia i Biedala. Wielunianie jednoznacznie opowiedzieli się za pozostawieniem obecnych nazw. Magistrat zasięgnął też opinii różnych stowarzyszeń i instytucji. Efekt tych konsultacji trafił do miejskich radnych, którzy w większości opowiedzieli się przeciwko dekomunizacji ulic.

Zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną, samorządy mają czas na usunięcie „czerwonych” patronów do 2 września. Jeśli tego nie zrobią, nazwy ma prawo zmienić wojewoda, wydając zarządzenia zastępcze. Wieluńscy radni przed głosowaniem mieli tego świadomość. Ci, którzy opowiedzieli się przeciwko zmianom, powoływali się na wolę mieszkańców i wyrażali niezadowolenie, że samorządy są zmuszane do podejmowania decyzji o podłożu politycznym.

**Zobacz też:

Dekomunizacja ulic w Łódzkiem. Kolejne zmiany patronów

**

Nazwa 18 Stycznia odnosi się do dnia wkroczenia Armii Czerwonej do Wielunia w 1945 r. Data przypomina o końcu niemieckiej okupacji. Jest też jednak symbolem nowego zniewolenia - sowieckiego. Z kolei Józef Biedal to postać niejednoznaczna. Działał w organizacjach konspiracyjnych przez całą okupację, natomiast po jej zakończeniu, kierując się swoimi lewicowymi poglądami, związał się z komunistami.

Dotąd nikt w Wieluniu nie zabiegał o zmianę nazw tych ulic. Znalazły się na cenzurowanym dopiero za sprawą ustawy. Po negatywnych decyzjach rady wojewoda może nadać własne nazwy. Musi przy tym zasięgnąć opinii Instytutu Pamięci Narodowej. IPN kilka miesięcy temu napisał do władz Wielunia, że zarówno ul. 18 Stycznia, jak i ul. Biedala, kwalifikują się pod ustawę dekomunizacyjną.

**Czytaj też:

Dekomunizacja ulic, czyli zmiana bez zmiany i Smerfy zamiast dygnitarzy

**

W tym roku radni Wielunia zmienili już nazwę jednej ulicy. Aleksandra Zawadzkiego, wysoko postawionego funkcjonariusza stalinowskiej Polski, zastąpił żołnierz Armii Krajowej Tadeusz Zawadzki ps. Zośka.

Nowelizacja ustawy dekomunizacyjnej zakłada też usunięcie z przestrzeni publicznej pomników i tablic upamiętniających żołnierzy radzieckich. To może oznaczać, że z centrum Wielunia zniknie zbudowany w latach 60. XX w. monument polsko-radzieckiego braterstwa broni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki