Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maciej Kopeć, wiceminister oświaty, w Wieluniu [ZDJĘCIA]

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
W ostatniej chwili minister edukacji narodowej Anna Zalewska odwołała swoją wizytę w Wieluniu. Zamiast niej pojawił się wiceminister Maciej Kopeć

W towarzystwie wicewojewody Karola Młynarczyka oraz łódzkiego kuratora oświaty Grzegorza Wierzchowskiego podsekretarz stanu w MEN Maciej Kopeć spotkał się w Gimnazjum nr 1 z rodzicami uczniów. Goście objaśniali założenia reformy, zapewniając, że jest ona odpowiednio przygotowana zarówno od strony organizacyjnej, jak i finansowej. Zachwalali też jej przewidywane efekty. Odpowiadali na pytania, które dotyczyły m.in. podstawy programowej i podręczników.

Dużo emocji wywołują zamiary władz Wielunia, które przedstawia się jako wyjście naprzeciw reformie. Ratusz chce w ekspresowym tempie połączyć miejskie podstawówki i gimnazja w zespoły szkół. Miałoby to zapobiec zwolnieniom nauczycieli gimnazjów. W podstawówkach są jednak przeciw. Uważają, że spowoduje to dodatkowy chaos.

Na początku swojego wystąpienia Maciej Kopeć przeprosił za nieobecność szefowej resortu, tłumacząc, że nie „wynikało to ze złej woli”. Po spotkaniu część rodziców nie kryła rozczarowania absencją minister Anny Zalewskiej. - Gdybyśmy wiedzieli, że nie przyjedzie, to wiele z nas by tutaj nie było – denerwowali się. Nie byli też zadowoleni z odpowiedzi, jakie uzyskali na spotkaniu. Dostali za to książeczkę, która ma rozwiewać wątpliwości dotyczące reformy.

Po wizycie w szkole wiceminister, kurator i wicewojewoda udali się na debatę z samorządowcami z powiatów wieluńskiego, pajęczańskiego i wieruszowskiego. Jak wielokrotnie podkreślano, to właśnie od lokalnych władz w dużej mierze zależy powodzenie reformy.

- W Łódzkiem jesteśmy na etapie kampanii informacyjnej i konsultacyjnej. Wyjaśniamy, służymy radą. Praktycznie każdego dnia mamy spotkania, głównie z samorządowcami, którzy będą decydować o kształcie sieci szkół, a my będziemy opiniować uchwały – mówi kurator Grzegorz Wierzchowski.

Wójt Osjakowa wskazywał, że ma piękne gimnazjum z halą sportową, ale po reformie nie zmieszczą się w nim uczniowie szkoły podstawowej połączonej z gimnazjum. Pytał czy mogą one mieścić się w różnych budynkach. Uzyskał odpowiedź, że w trakcie okresu przejściowego tak. Co dalej? Każdy przypadek ma być rozpatrywany indywidualnie.

Odnosząc się do kwestii tempa wdrażania zmian, wiceminister Kopeć stwierdził, że wcale nie jest ono takie zawrotne w porównaniu do wcześniejszych reform. - Zakładamy, że przy dobrej współpracy z samorządami przejdziemy przez ten proces w miarę bezboleśnie – wyraził nadzieję przedstawiciel resortu.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 28 listopada - 4 grudnia 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki