Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica wybuchu II wojny światowej. Obchody w Wieluniu pod patronatem prezydenta

Redakcja
Ireneusz Wierzbicki
Prezydent Andrzej Duda objął honorowym patronatem uroczyste obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu.

Obchody rozpoczną się 27 sierpnia i potrwają do 1 września. Z informacji przekazywanych przez wieluńskich działaczy PiS wynika, że prezydent osobiście przyjedzie do Wielunia, by 1 września o godzinie 4.40 upamiętnić ofiary bombardowania. To bowiem tutaj 78 lat temu rozpoczęła się wojna. Mieszkańców nad ranem zbudził hałas samolotów Luftwaffe, które zrzuciły na bezbronny Wieluń kilkaset bomb, zabijając ponad tysiąc osób.

- Z nieoficjalnych informacji płynących z Kancelarii Prezydenta RP wiem, że najprawdopodobniej w uroczystościach weźmie udział Prezydent RP, pan Andrzej Duda - mówi Paweł Rychlik, szef PiS w powiecie wieluńskim.

27 sierpnia obchody zainauguruje Bieg Pokoju i Pojednania. W ubiegłym roku wzięło w nim udział blisko pół tysiąca zawodników, także z zagranicy. W tegorocznej trzeciej już edycji do tej pory swój udział zgłosiło ponad 200 osób, ale zgłoszenia przyjmowane są do 23 sierpnia.

- Zachęcamy wszystkich zarówno zawodowców, jak i amatorów do wzięcia udziału w III Wieluńskim Biegu Pokoju i Pojednania. Poprzez bieg pragniemy uczcić pamięć pierwszych cywilnych ofiar II wojny światowej oraz przekazać światu, targanemu licznymi konfliktami, czytelne przesłanie: w miejsce wojen - duch zdrowej, sportowej rywalizacji - mówi Paweł Okrasa, burmistrz Wielunia. I dodaje, że poza biegiem głównym na dystansie 10 km będzie także bieg dla dzieci na dystansie od 200 do 600 m.

1 września nie zabraknie oczywiście wydarzeń, które na stałe wpisały się w program obchodów - spotkania z kombatantami i mszy na fundamentach fary. O godz. 4.40 przy pomniku upamiętniającym ofiary bombardowania nastąpi przekazanie Ognia Pokoju i Pojednania przez uczestników Biegu Pamięci. Wieczorem w plenerze będzie można obejrzeć operę „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki.

Przypomnijmy, że pierwszym prezydentem, który uczestniczył w obchodach w Wieluniu, był Aleksander Kwaśniewski. Przyjechał do Wielunia w 2004 roku. Pięć lat później przyjechał tu prezydent Lech Kaczyński. Towarzyszył mu wtedy marszałek Sejmu, Bronisław Komorowski.

Od kilkunastu lat coraz wyraźniej przebija się świadomość, że to Wieluń, a nie Westerplatte był pierwszą ofiarą niemieckiego ataku. Został zaatakowany kilka minut wcześniej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki