Prezydent Zduńskiej Woli zamierza walczyć w sądzie o swoją...

  Prezydent Zduńskiej Woli zamierza walczyć w sądzie o swoją pensję

  Jolanta Jeziorska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Prezydent Zduńskiej Woli Piotr Niedźwiecki

  Prezydent Zduńskiej Woli Piotr Niedźwiecki ©archiwum

  Prezydent Zduńskiej Woli Piotr Niedźwiecki zapowiedział, że idzie do sądu w sprawie swojej pensji. Nie chce, żeby jej wysokość zależała od radnych.
  Prezydent Zduńskiej Woli Piotr Niedźwiecki

  Prezydent Zduńskiej Woli Piotr Niedźwiecki ©archiwum

  - Zamierzam wystąpić do sądu o to, by pensja prezydenta Zduńskiej Woli raz na zawsze przestała być przedmiotem politycznej rozgrywki, a stanowiła przykład dobrego opłacania prezydenta z wyboru bezpośredniego. Bo to suweren: miasto Zduńska Wola, mieszkańcy Zduńskiej Woli wskazali mnie na ten urząd, a nie Rada Miasta Zduńska Wola. Zamierzam na drodze sądowej dochodzić swoich praw pracowniczych związanych z wynagrodzeniem, żeby raz na zawsze nie było to przedmiotem polityki, a faktycznego wynagrodzenia za pracę - zapowiada Piotr Niedźwiecki.


  Prezydent Zduńskiej Woli zarabia obecnie 6,8 tys. zł brutto miesięcznie, czyli ma jedną z najniższych pensji prezy-denckich w kraju. Jeszcze rok temu była to kwota 12,3 tys. zł brutto miesięcznie, ale zduńskowolscy radni podczas sesji w październiku 2016 r. obniżyli prezydenckie uposażenie.

  Głównym uzasadnieniem uchwały miejskich radnych było m.in. to, że prezydent nie podejmuje odpowiednich działań mających na celu rozwój miasta, że stracił kontrolę nad miejskimi spółkami, radni krytykowali także wielokrotne zmiany w składach rad nadzorczych spółek.

  Prezydent Piotr Niedźwiecki zarabia obecnie 6,8 tys. zł brutto miesięcznie  Na linii prezydent - rada miasta iskrzy od miesięcy. Zaczęło się od tego, że we wrześniu 2016 r. prezydent Niedźwiecki odwołał z funkcji wiceprezydenta Czesława Rybkę z PiS, a chwilę po tym zerwał koalicję z Prawem i Sprawiedliwością, które w zduńskowolskiej Radzie Miasta ma większość radnych (11 na 21). Rozpoczął się konflikt prezydenta z radnymi, którego jednym z efektów było obniżenie prezydenckiej pensji o połowę.

  Przewodniczący Rady Miasta Zduńska Wola Witold Gwiazda z PiS nie ukrywa, że jest zaskoczony zapowiedzią prezydenta, że chce iść do sądu w sprawie pensji. Radny Gwiazda zwraca uwagę, że zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym ustalanie pensji prezydenta leży wyłącznie w kompetencji rady miasta. Ustawa reguluje też możliwą wysokość tej pensji.

  Zduńskowolski radny podkreśla, że nadzór wojewody, który sprawdza prawomocność podejmowanych przez radnych uchwał, nie dopatrzył się żadnych nieprawidłowości w obniżce pensji prezydentowi.

  - Jestem zdziwiony, że panu prezydentowi przez rok nie przeszkadzało, iż ma niższą pensję, a teraz zaczęło mu to przeszkadzać na tyle, że będzie składał w tej sprawie pozew sądowy - mówi Witold Gwiazda, przewodniczący Rady Miasta Zduńska Wola.

  Prezydent Zduńskiej Woli będzie zarabiał o połowę mniej  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama