Zduńska Wola: W mieście nie będzie "paskudnych" budynków

  Zduńska Wola: W mieście nie będzie "paskudnych" budynków

  Jolanta Jeziorska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Naczelnik powiatowego Wydziału Architektury i Budownictwa w Zduńskiej Woli Ryszard Wielowiejski nie będzie dawał pozwoleń na budowę „paskudnych” budynków.
  Zduńska Wola: katastrofa budowlana w McDonald's

  Zduńska Wola: katastrofa budowlana w McDonald's ©Dziennik Łódzki

  Naczelnik powiatowego Wydziału Architektury i Budownictwa w Zduńskiej Woli Ryszard Maria Wielowiejski postanowił nie wydawać pozwoleń na budowę dla budynków, które uzna z paskudne. Informację w tej sprawie wywiesił na drzwiach wydziału. Brzmi ona: „Zgodnie z klauzulą sumienia projekty paskudnych budynków nie będą otrzymywać pozwoleń na budowę”. Na razie jeszcze groźby nie spełnił, ale jak mówi, to kwestia czasu. Jak wyjaśnia , to była decyzja chwili, gdy na jego biurko trafił kolejny projekt paskudnego budynku. O jeden za dużo... O konkretach naczelnik nie chce jednak mówić tłumacząc to m.in. ochroną danych osobowych.

  Urzędnik Wielowiejski, z wykształcenia architekt, przypomina, że jeszcze na początku lat 90.
  , gdy urzędy miasta wydawały decyzje o warunkach zabudowy, urzędnicy wydający takie decyzje mieli obowiązek sprawdzenia projektu konkretnego budynku pod kątami „wpasowania” w teren, estetyki i dostosowania do otoczenia. Później prawo się zmieniło i te aspekty przestały mieć znaczenie. Choć jego zdaniem powinny.

  Decyzja naczelnika zduńskowolskiego powiatowego wydziału architektury wzbudza kontrowersje, głównie wśród architektów i projektantów.

  - Dzwonią już do mnie i pytają o co chodzi. Na razie jeszcze nie odrzuciłem żadnego projektu budynku. Ale to kwestia czasu. Na razie daję czas, by projektanci budynków oswoili się z taką możliwością - uśmiecha się Ryszard Wielowiejski.

  Zobacz też:Międzynarodowe Forum Gospodarcze w Zduńskiej Woli

  - Co to znaczy paskudny budynek? Przecież to, czy coś jest ładne czy brzydkie jest kwestią gustu. Dlaczego naczelnik wydziału architektury ma o tym decydować? Przecież każdy architekt i projektant stara się wykonać jak najlepszy projekt, a często kilka. Przecież o tym, który i jaki projekt budynku ma być decyduje osoba, która będzie go budowała - mówi jeden ze zduńskowolskich projektantów.

  Co to znaczy paskudny budynek? Naczelnik Ryszard Wielowiejski wyjaśnia, że na przykład taki, który narusza zasady kompozycji, jest nieestetyczny i niedostosowany do otoczenia.

  - Zasady kompozycji i projektowania są nie do podważenia, ale... Nie upieram się, że mam rację i jestem otwarty na dyskusje. Na określenie paskudny składa się cały szereg czynników, na przykład projekt budynku jest niezgodny z proporcjami, niewpasowany w otoczenie, to także przypadkowość elementów składających się na budynek - wyjaśnia Ryszard Wielowiejski, naczelnik Wydziału Architektury i Budownictwa zduńskowolskigo starostwa.

  Wydział architektury ma sporo pracy przy wydawaniu pozwoleń na budowę. Oprócz naczelnika są w nim cztery pracownice. W sezonie na budowy, czyli od wiosny do jesieni wpływa do wydziału od 50 do 60 projektów budynków miesięcznie. Wydział zajmuje się także jeszcze m.in. kwestiami rozbiórki obiektów, zmianami sposobu użytkowania obiektów czy przeniesieniami decyzji o pozwolenie na budowę i decyzjami zamiennymi pozwolenia na budowę.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   eliminować po_dworki

   esteta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   i tak trzymać

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dobrze myśli. Dziś, każdy widzi - kasa jak najmniejszym kosztem.

   Ale tak przewrotnie. Jak w danym otoczeniu są same paskudy to i nowo budowany (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   nie powinien się wybijać na miss świata. W Zduńskiej Woli przynajmniej obywatele mogą się budować. W Lodzi tylko nadworni gangsterzy mają tę możliwość.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Racja

   Gg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Szkoda ze tak pozno..ratusza by nie bylo..brzydkie, wadliwe, nikomu niepotrzebne..tzw krematorium..

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama