Zduńskowolski Szpital Powiatowy ma plan budowy nowej...

  Zduńskowolski Szpital Powiatowy ma plan budowy nowej siedziby

  Agnieszka Olejniczak

  Dziennik Łódzki

  To jedna z wizualizacji przyszłego budynku szpitalnego w Zduńskiej Woli. Po rozbudowie wszystkie oddziały szpitalne i pracownie diagnostyczne mają mieścić

  To jedna z wizualizacji przyszłego budynku szpitalnego w Zduńskiej Woli. Po rozbudowie wszystkie oddziały szpitalne i pracownie diagnostyczne mają mieścić się w jednym obiekcie ©fot. ZSP

  Nowa siedziba Zduńskowolskiego Szpitala Powiatowego ma kosztować ok. 52 mln zł. Potrzebna będzie jednak unijna dotacja.
  To jedna z wizualizacji przyszłego budynku szpitalnego w Zduńskiej Woli. Po rozbudowie wszystkie oddziały szpitalne i pracownie diagnostyczne mają mieścić

  To jedna z wizualizacji przyszłego budynku szpitalnego w Zduńskiej Woli. Po rozbudowie wszystkie oddziały szpitalne i pracownie diagnostyczne mają mieścić się w jednym obiekcie ©fot. ZSP

  Starostwo powiatowe w Zduńskiej Woli zamierza ubiegać się o dofinansowanie budowy nowej siedziby szpitala w Zduńskiej Woli. Poprawiłoby to dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej w powiecie.

  W tym przypadku postęp będzie znaczny, bo zduńskowolska placówka to obecnie cztery podstawowe oddziały z izbą przyjęć, które działają w kilku budynkach, m.in. w pochodzącej z XIX wieku budowli. Znajduje się tam teraz oddział chirurgiczny.

  W nowym budynku mogłyby mieścić się dwa oddziały, a chorzy leżeliby w niewielkich, dwu- i trzyosobowych salach z łazienką. Do nowego obiektu przeniesione mają być oddziały chirurgii i dziecięcy, które znajdują się teraz poza głównym budynkiem zduńskowolskiej placówki.

  Czytaj:Oddział wewnętrzny w szpitalu w Zduńskiej Woli znów przyjmuje chorych

  Do historycznego budynku, w którym teraz jest chirurga, ma być przeniesiona administracja szpitala. Opuszczony przez administrację budynek zostałby zburzony. Powstałyby tam parkingi.

  O dofinansowanie formalnie starać będzie się samorządowa spółka Zduńskowolski Szpital Powiatowy, która powstała kilka lat temu. Wtedy też pojawiły się plany rozbudowy szpitala. Od tamtej pory trwało gromadzenie i przygotowanie dokumentów potrzebnych do uzyskania unijnego dofinansowania. Obecnie przygotowania do rozbudowy, jak zapewniają władze powiatu, są na ostatniej prostej.

  – Mamy opracowaną dokumentację projektową, pozwolenia na budowę, studium wykonalności i do 10 lutego chcemy złożyć wniosek – zapewnia starosta zduńskowolski Wojciech Rychlik. – Na sesji 3 lutego będziemy cały ten mechanizm przedstawiać radzie i będzie możliwość zapoznania się ze wszystkimi aspektami przedsięwzięcia.

  Inwestycja ma kosztować ok. 52 mln zł. Maksymalne unijne dofinansowanie, jakie można uzyskać z Regionalnego Programu Operacyjnego to 85 proc.

  Czytaj:Szpital w Zduńskiej Woli zamyka oddział wewnętrzny na dwa tygodnie

  Starosta zduńskowolski twierdzi, że ma zapewnienie władz wojewódzkich, iż w tym wypadku podatek VAT będzie kosztem kwalifikowanym. A to oznacza, że wkład własny szpitalnej spółki nie będzie musiał być ogromny. Wystarczy zabezpieczenie tylko 15 procent potrzebnej kwoty.

  Tak czy inaczej pozostaje problem znalezienia pieniędzy na wkład własny. Chodzi o ok. 8 mln zł. Zduńskowolski Szpital Powiatowy, którego głównym dochodem jest kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, takich pieniędzy nie ma.

  – Szpital nie będzie miał wystarczających środków. Konieczne będzie więc dokapitalizowanie spółki i o to będziemy prosić radę powiatu – zapowiada starosta Wojciech Rychlik. – Przeanalizowaliśmy wiele różnych opcji i doszliśmy do przekonania, że najlepiej będzie pokryć wkład samemu, kosztem innych zadań.

  Czytaj:Lekarze oddziału wewnętrznego w Zduńskowolskim Szpitalu Powiatowym złożyli wymówienia

  Zduńskowolskie starostwo planując rozbudowę szpitala, zwracało się do władz Zduńskiej Woli i ościennych gmin. Żaden z samorządów jednak nie zdecydował się na objęcie udziałów w spółce i uczestniczenie w inwestycji.

  W pierwotnych planach zakładano także , że wkład własny będzie stanowić dotacja z Ministerstwa Zdrowia na budowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego z lądowiskiem helikopterów.

  To podstawa projektu rozbudowy Zduńskowolskiego Szpitala Powiatowego. Ok. 6 mln zł szpital w Zduńskiej Woli miał nawet zagwarantowane, jako jeden z sześciu w województwie.

  Pieniądze były już niemal pewne, ale sytuacja się zmieniła w 2015 r., gdy ministerstwo poprosiło o wskazanie tylko trzech lokalizacji dla szpitalnych oddziałów ratunkowych w woj. łódzkim. Wówczas z Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi wyszła lista już bez Zduńskiej Woli, a ostatecznie pieniądze dostać mają jedynie łódzkie placówki.


  Konkursowa procedura

  • Z konkursu na zadania z zakresu infrastruktury ochrony zdrowia możliwe jest dofinansowanie: budowy, przebudowy i remontu infrastruktury, a także zakup wyrobów medycznych i wyposażenia niezbędnego do udzielania świadczeń medycznych.
   Jako komponent projektu niezbędny do osiągnięcia założonego celu przedsięwzięcia, możliwy będzie zakup oprogramowania i sprzętu IT.

  • Dofinansowanie zostanie przyznane wyłącznie podmiotom wykonującym działalność leczniczą, które udzielają świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych , czyli NFZ.
  • Ocena wniosków o dofinansowanie projektów najpierw formalna zostać przeprowadzana do połowy maja (65 dni roboczych od 13 lutego). Na ocenę merytoryczną wniosku o dofinansowanie projektu trzeba będzie poczekać do 30 dni roboczych od zakończenia oceny formalnej, czyli do czerwca tego roku. Ostateczną decyzję podejmie zarząd województwa łódzkiego.



  ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem


  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo