Poseł Dunin zawieszony w klubie PO

  Poseł Dunin zawieszony w klubie PO

  Marcin Darda

  Dziennik Łódzki

  Poseł Dunin zawieszony w klubie PO
  Artur Dunin, zgierski poseł PO, został zawieszony w prawach członka klubu parlamentarnego PO, bo za późno wyciągnął kartę do głosowania...
  Poseł Dunin zawieszony w klubie PO
  Prócz Dunina ukarano także posła Tomasza Głogowskiego, obaj zostali zawieszeni w prawach członków klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej do 30 września.

  Kara dotkliwa niby nie jest, ale i kulisy sprawy są nieco absurdalne. Dowództwo klubu PO zarządziło, by jego członkowie nie brali udziału w środowym głosowaniu nad nowelizacją ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. W ławach PiS brakowało 10 posłów, co Platformie i reszcie opozycji dawało nadzieję na brak kworum i odrzucenie, przynajmniej czasowe, noweli o KRS.
  Jednak system zliczający głosy w Sejmie odnotował głosowanie dwóch posłów opozycyjnego klubu PO, Dunina i Głogowskiego. Kworum wynosi 230 posłów, a z obydwoma posłami PO było ich na sali plenarnej 232. Jasne jest zatem, że gdyby obaj nie brali udziału w głosowaniu, jak chciał ich klub, to głosowanie tak czy siak byłoby ważne. Za uchwaleniem noweli były bowiem oprócz PiS, także dwa koła formalnie opozycyjne: Republikanie oraz Wolni i Solidarni.

  Druga sprawa to fakt, iż Dunin chwilę po głosowaniu wnosił do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego (PiS) o to, by „uwzględnić akt jego niegłosowania”.

  Mimo tłumaczeń obu posłów, kolegium klubu PO jednak ich ukarało czasowym zawieszeniem.

  Jan Grabiec, rzecznik PO tłumaczył, że obaj posłowie wyciągając karty z maszynek do głosowania zbyt późno, wykazali się niedostateczną czujnością. Inna sprawa, że prezydium klubu PO wie, iż błąd obu posłów i tak nie miał wpływu na wynik głosowania i kworum, zatem kara dla Dunina i Głogowskiego może mieć charakter wyłącznie wizerunkowy i ostrzegawczy dla innych posłów Platformy Obywatelskiej na przyszłość.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jak mi przykro- refleks szachisty/

   Iga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

   Przyszła kryska na Matyska, a taki był mądry, zaczym zdążył się wysłowić "wiek minął", ale wszystkich miał za idiotów.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo