Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Widzewska Manufaktura powstaje na nowo. Budowa rozpoczęła się od rozbiórek ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE

Piotr Jach
Piotr Jach
Grzegorz Gałasiński
Cavatina Holding, nowy właściciel (od sierpnia 2020 r.) i inwestor kompleksu Wi-Ma przy al. Piłsudskiego 135, nie zasypia gruszek w popiele. Cztery miesiące po zakupie dawnej Widzewskiej Manufaktury Juliusza Kunitzera i Juliusza Heinzla, pełną parą idą prace przygotowawcze poprzedzające budowę wielkiego kompleksu mieszanej funkcjonalności oferujący jednocześnie biura, mieszkania na wynajem, lokale handlowo-usługowe oraz otwarte przestrzenie do odpoczynku i rekreacji, w tym strefy: gastronomiczną i kulturalną.

Widzewska Manufaktura powstaje na nowo

- Rozpoczęliśmy od rozbiórek przybudówek przy budynkach dawnej przędzalni w środku kompleksu oraz stojących na jego obrzeżach obiektach skręcalni i przewijalni - mówi kierujący budową Jakub Zawadzki. - Jest to zabudowa niehistoryczna, niebędąca pod ochroną konserwatorską. Wszystkie pozostałe budynki dawnego przedsiębiorstwa bawełnianego będziemy gruntownie przebudowywać oraz podwyższać je o dodatkowe kondygnacje. Prace konstrukcyjno-budowlane spodziewamy się rozpocząć już w marcu br., powinny zostać zakończone w III kwartale tego roku. Będziemy musieli porządnie wzmocnić istniejące konstrukcje, żeby móc myśleć o podwyższeniu zabudowy.

Inwestor zachowa elementy zabudowy dawnej fabryki, w szczególności ceglane mury ścian zewnętrznych oraz utrzyma oryginalny układ urbanistyczny całego terenu.

Widzewska Manufaktura - co będzie w środku

Widzewska Manufaktura to blisko 4 ha powierzchni i cztery 140-letnie pofabryczne obiekty wpisane do ewidencji zabytków jako zespół urbanistyczny pofabrycznej Łodzi (przędzalnia, skręcalnia, przewijalnia oraz kantor), w które Cavatina zamierza tchnąć nowe życie. Ma to być jedna z najbardziej spektakularnych łódzkich rewitalizacji na miarę - trudno uniknąć takiego skojarzenia dawnej fabryki Poznańskiego, czyli bałuckiej Manufaktury przy ul. Karskiego.

Koncepcja odnowienia Wi-My obejmuje przede wszystkim renowację i modernizację istniejących zabudowań pofabrycznych. Centralnym punktem kompleksu, miejscem spotkań i zielonym sercem tej inwestycji, będzie 100-letni park o powierzchni ok. 9 tys. mkw. z fontanną. Nowoczesne biura klasy A wzbogacone o punkty usługowe znajdą swoje miejsce w dawnej przędzalni, nazywanej „amerykańską”, gdyż przerabiano w niej bawełnę z USA, natomiast na cele mieszkaniowe zostaną zaadaptowane obiekty dawnej skręcalni oraz przewijalni, gdzie również wprowadzone zostaną funkcje usługowe. Będzie tam 414 mieszkań na wynajem i 1171 miejsc parkingowych (w całym kompleksie).

Kiedy otwarcie

W pierwotnej koncepcji jako pierwszy miał zostać oddany do użytku biurowiec, w drugiej kolejności mieszkania. Cavatina zmieniła jednak te plany i odwróciła kolejność. Zakończenie realizacji projektu planowane jest na 2022 r. Jego koszt wyniesie ok. 400 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Widzewska Manufaktura powstaje na nowo. Budowa rozpoczęła się od rozbiórek ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki