Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc 2017. Liturgia Wielkiej Soboty w Łodzi. Msza wigilii paschalnej w katedrze [ZDJĘCIA, FILM]

Jarosław Kosmatka
Jarosław Kosmatka
Właśnie na liturgii wielkosobotniej katolicy rozpoczynają świętowanie Zmartwychwstania Pańskiego. Jest to zarazem najdłuższa liturgia sprawowana w Kościele Katolickim.

Pierwszą część liturgii Wielkiej Soboty stanowi liturgia światła. Wierni i służba liturgiczna zbierają się przed kościołem. Najczęściej rozpoczyna się liturgia już po zmroku, aby rozpalone ognisko faktycznie rozpraszało ciemność. Następuje błogosławieństwo ognia i zapalany jest paschał. Następnie świeca paschalna jest uroczyście wnoszona do kościoła.

**Zobacz też:

Wielkanoc 2017: Święcenie pokarmów na osiedlu Radiostacja w Łodzi [ZDJĘCIA,FILM]

**

Później następuje liturgia słowa bożego. Odczytywanych jest aż osiem czytań z Pisma Świętego, pomiędzy którymi śpiewanych jest siedem psalmów responsoryjnych. Po ostatnim czytaniu ze Starego testamentu (minimalnie mogą być dwa) śpiewana jest uroczyście "Chwała na wysokości Bogu", a w trakcie śpiewu po raz pierwszy od Wielkiego Czwartku odzywają się dzwony i inne instrumenty w kościele.

Czytaj:Wielkanoc 2017: Śniadanie wielkanocne dla samotnych i potrzebujących na Starym Rynku [ZDJĘCIA,FILM]
Po liturgii słowa zakończonej odczytaniem Ewangelii i homilią bądź kazaniem, rozpoczyna się część poświęcona wodzie. Poświęconym paschałem święci się wodę, która będzie wykorzystywana zarówno do chrzczenia dzieci, jak i obrządku pokropienia wiernych. W tej części w wielu kościołach właśnie w Wielką Sobotę przeprowadza się chrzty osób dorosłych, a nawet udziela się sakramentu bierzmowania.

W kolejności następuje liturgia eucharystyczna zakończona komunią, uroczyście rozdawaną wiernym niejednokrotnie pod dwiema postaciami: chleba i wina.

Uroczystości wigilii paschalnej kończy procesja, na znak Zmartwychwstania Pańskiego, której ostatnim etapem jest błogosławieństwo wiernych udzielane Najświętszym Sakramentem.

We wszystkich też kościołach oddzielnie odprawiana jest w Wielkanoc msza rezurekcyjna. W wielu z nich po mszy parafianie jedzą śniadanie świąteczne z kapłanami. W łódzkim kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła od lat proboszcz ks. Wiesław Kamiński częstuje parafian gorącym, świątecznym żurem. W tym roku parafianie mogli zjeść blisko 200 litrów żuru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki