Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszy w przedszkolu i szkole. Jak zapobiec wszawicy u dziecka? Wszy u dzieci - jak z nimi walczyć?

Patrycja Wacławska
Patrycja Wacławska
Janusz WóJtowicz / Polskapresse
W przedszkolu mojego dziecka pojawiła się informacja o wystąpieniu wszy u jednego z dzieci. Jak mogę zapobiec wszawicy u mojego dziecka?

Wszawica jest nadal problemem dzieci przedszkolnych i szkolnych

Wbrew obiegowym opiniom, wszawica jest nadal częstym problemem dzieci przedszkolnych i szkolnych. Zakażenie wszawicą nie oznacza, ze rodzice nie dbają o higienę dziecka – wszy atakują zarówno zadbane, jak i niezadbane głowy. Wiele dzieci zarazi się wszawica wcześniej czy później, a część z nich kilkukrotnie. Dlatego tak bardzo istotne jest, aby o problemie niezwłocznie poinformować w przedszkolu czy szkole – aby odwszawianie było skuteczne, kurację powinno się przeprowadzić równocześnie u wszystkich osób z bliskiego otoczenia, które mogły zetknąć się z pasożytami.

Obecności wszy towarzyszy miejscowe zaczerwienienie skóry głowy

U dziecka warto regularne przeglądać i przeczesywać włosy gęstym grzebieniem, co w razie czego pozwala na bezpośrednie stwierdzenie obecności wszy i gnid we włosach. Należy także zwrócić uwagę na wygląd skóry na głowie. Obecności wszy towarzyszy miejscowe zaczerwienienie skóry głowy – szczególnie za uszami i na linii włosów, mogą też pojawić się drobne grudki i strupki powstające przez zadrapanie swędzącej skóry. W aptekach dostępne są również preparaty, tworzące na powierzchni włosa ochronny film, co uniemożliwia pasożytom zasiedlenie włosów i złożenie jaj.

Zakażenie następuje przez kontakt bezpośredni – czyli musi dojść do zetknięcia się włosów dwóch osób. Takich okazji nie brakuje podczas zabaw. Często zdarza się także „złapać” wszy pośrednio przez używanie wspólnych grzebieni, szczotek i gumek do włosów, poduszek, ręczników, nakryć głowy, szalików i ubrań.

Wszy mogą przeżyć poza skórą człowieka nawet dwie doby – na pościeli, kocach, ubraniach, meblach

Poza leczeniem należy dokładnie posprzątać mieszkanie, ponieważ wszy mogą przeżyć poza skórą człowieka nawet dwie doby – na pościeli, kocach, ubraniach, meblach tapicerowanych. To, czego nie da się uprać, np. narzuty na łóżka, pluszowe zabawki, itp. należy zamknąć szczelnie w torbach foliowych na kilka dni. Gnidy (jaja wszy) natomiast mogą przetrwać aż 2 tygodnie poza żywicielem. Dlatego należy dokładnie odkurzyć miejsca, w których mogą znajdować się włosy osoby zarażonej wszami, takie jak: dywany, fotele i kanapy (także tapicerkę samochodową). Wszelkie przybory do włosów (szczotki, grzebienie, gumki itp.) najlepiej wyrzucić i kupić nowe.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki