Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2019. W Łódzkiem PiS przed PO i SLD-UP. Kto straci, kto poprawi wynik z wyborów do Parlamentu Europejskiego sprzed 5 lat?

Arkadiusz Krystek
Arkadiusz Krystek
Trzy miesiące zostały do pierwszych w tym roku wyborów. Europosłów wybierzemy w maju, jesienią czekają nas wybory posłów i senatorów, czyli krajowego parlamentu. Pojawiają się pierwsze sondaże poparcia dla partii i koalicji, nie brakuje spekulacji – kto poprawi wynik sprzed pięciu lat, kto straci, jaki rezultat osiągną nowe inicjatywy polityczne. A jak było w 2014 roku?

Poprzednie wybory do Parlamentu Europejskiego wygrała Platforma Obywatelska, która dostała trochę ponad 32 procent ważnych głosów. Drugie było Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem prawie 32 procent ważnych głosów. Poparcie na tak bardzo zbliżonym poziomie sprawiło, że oba ugrupowania uzyskały po 19 mandatów.

Wyniki pozostałych partii i liczba uzyskanych mandatów w galerii.

W województwie łódzkim wybory do PE w 2014 roku wygrało PiS. Poparło je prawie 178 tys. wyborców. Partia Jarosława Kaczyńskiego dostała prawie 38 proc. ważnych głosów. Drugą PO poparło prawie 150 tys. wyborców, niespełna 32 proc. ważnych głosów.

Wyniki pozostałych partii osiągnięte w 2014 r. w województwie łódzkim i powiatach Łódzkiego w galerii.

Kiedy wybory do PE w 2019 roku, ilu europosłów jest wybieranych?

Wybory do Parlamentu Europejskiego (PE) odbędą się w Polsce 26 maja 2019 roku (w pozostałych krajach Unii Europejskiej między 23 a 26 maja). W Polsce wybierzemy 52 europosłów, czyli jednego więcej niż w 2014 roku, a to w związku m.in. z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z UE, co ma nastąpić w marcu. W obecnej kadencji w parlamencie zasiada 751 posłów, a w kadencji 2019-2024 będzie 705 europosłów.

- Obywatele każdego państwa członkowskiego mają prawo wyboru określonej liczby posłów – podaje polskie biuro Parlamentu Europejskiego. - Przydział miejsc jest określony w art. 14 Traktatu o Funkcjonowaniu UE. Na jego mocy Parlament może proponować Radzie Europejskiej (szefom państw i rządów) zmianę składu PE z poszanowaniem trzech zasad: maksymalna liczba posłów do PE nie może przekroczyć 751 (wliczając przewodniczącego) i powinna być podzielona między państwa członkowskie zgodnie z zasadą degresywnej proporcjonalności (państwa o większej liczbie ludności mają więcej miejsc niż mniejsze państwa, które otrzymują jednak więcej miejsc, niż wynikałoby to ze ścisłego stosowania zasady proporcjonalności; oznacza to, że podział miejsc w Parlamencie Europejskim musi odzwierciedlać zmiany demograficzne w państwach członkowskich UE), przy czym minimalna liczba posłów przypadających na państwo członkowskie to sześć, a maksymalna – 96.

Liczba mandatów, która przypada poszczególnym państwom UE – szczegóły w galerii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki