Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory parlamentarne 2015. Jak głosować, by głos był ważny [PORADNIK]

Marcin Darda
Podczas głosowania obowiązuje cisza  wyborcza, która trwa do godz. 21, o ile  inaczej nie zdecyduje Państwowa Komisja Wyborcza
Podczas głosowania obowiązuje cisza wyborcza, która trwa do godz. 21, o ile inaczej nie zdecyduje Państwowa Komisja Wyborcza Andrzej Wisniewski / archiwum Polska Press
W niedzielę (25 października) o godz. 7 otwarte zostaną lokale wyborcze. W Łódzkiem wybieramy 31 posłów oraz siedmiu senatorów.

W wyborczą niedzielę (25 października) lokale wyborcze zostaną otwarte o godz. 7, a zamknięte o godz. 21. Ale uwaga: z soboty na niedzielę cofamy zegarki z godz. 3 na godz. 2, zatem ci z wyborców, którzy pojawiają się w lokalach wyborczych zaraz po otwarciu, muszą pamiętać o przestawieniu zegarów, by nie zastać zamkniętego lokalu wyborczego. Do swojej obwodowej komisji wyborczej udajemy się z dowodem osobistym, a także z zaświadczeniem o prawie do głosowania w przypadku, gdy głosujemy poza miejscem swojego zameldowania.

PKW: Karty są właśnie przekazywane do komisji. Źródło: TVN24/X-news

Po złożeniu podpisu przy własnym nazwisku na kopii rejestru wyborców, otrzymamy jedną kartę do głosowania na wybranego kandydata do Senatu w kolorze żółtym. Na karcie musi być pieczęć obwodowej komisji wyborczej oraz nazwiska kandydatów ułożone alfabetycznie z nazwą komitetu, informacją o przynależności do partii politycznej lub jej braku. Przy każdym nazwisku, po lewej stronie, znajduje się kratka do postawienia znaku X. By głos był ważny, znak X musimy postawić tylko przy jednym nazwisku.

Z kolei książeczka z kandydatami do Sejmu zawiera stronę tytułową z instrukcją głosowania, a na drugiej stronie spis treści z informacją, na której stronie znajdują się nazwiska kandydatów danych komitetów wyborczych. By głos był ważny, z całej książeczki musimy wybrać tylko jednego kandydata i postawić znak X przy jego nazwisku.

Nie jest tak, że wybieramy kandydata na każdej stronie książeczki, bo wówczas głos jest nieważny.

Forma książkowa obowiązywała w ostatnich wyborach do sejmików, w których prawie co piąty głos okazał się nieważny. Teraz, przynajmniej w założeniach, ma być inaczej, stąd książeczka zawiera stronę tytułową z instrukcją głosowania oraz spis treści na drugiej stronie.

Głosujemy tajnie, a po oddaniu głosu kartę i książeczkę trzeba wrzucić do urny, która powinna znajdować się na środku lokalu wyborczego.

Podczas głosowania obowiązuje cisza wyborcza, która trwa do godz. 21, o ile inaczej nie zdecyduje Państwowa Komisja Wyborcza. A PKW może to zrobić, gdyby wskutek choćby incydentów wyborczych, na przykład złamania ciszy, któraś z komisji przerwała pracę.

Z kolei za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi kara do dwóch lat więzienia.

W woj. łódzkim wybieramy 31 posłów i 7 senatorów, wszystkich w okręgach jednomandatowych, co oznacza, że w każdym z nich wygra ten, który zdobędzie największą liczbę głosów, bez względu na to, czy przekroczy 50 proc. poparcia w okręgu. Z kolei posłów wybieramy w trzech okręgach: 10 w okręgu łódzkim, 9 w okręgu piotrkowskim oraz 12 w okręgu sieradzkim.

Przed czterema laty w wyborach parlamentarnych najwyższą w regionie łódzkim frekwencję odnotowano w okręgu łódzkim, gdzie przy urnach stawiło się 55,54 proc. wyborców, czyli ponad 370 tys. ludzi. Najniższa z kolei była udziałem okręgu sieradzkiego, w którym do lokali wyborczych przyszło 45,31 proc. wyborców, czyli prawie 360 tys. ludzi. W okręgu piotrkowskim wyniosła zaś 48,92 proc., co znaczy, że głos oddało ponad 150 tys. wyborców.

Okręgi w Łódzkiem

Łódzkie to trzy okręgi sejmowe...

Sejmowy okręg nr 9 to Łódź oraz powiaty brzeziński i łódzki wschodni.

Okręg nr 10, czyli piotrkowski, to dwa miasta na prawach powiatu, czyli Skierniewice i Piotrków Trybunalski oraz powiaty: bełchatowski, opoczyński, piotr-kowski, radomszczański, rawski, skierniewicki i tomaszowski.

Na okręg nr 11, czyli sieradzki, składają się powiaty: kutnowski, łaski, łęczycki, łowicki, pabianicki, pajęczański, poddębicki, sieradzki, wieluński, wieruszowski, zduńskowolski i zgierski.

... oraz siedem okręgów senackich.

Okręg nr 23 to zachodnia część Łodzi, a okręg nr 24 to dzielnice Widzew i Górna oraz powiaty łódzki wschodni, brzeziński. Na okręg nr 25 składają się powiaty: kutnowski, łęczycki, łowicki, poddębicki, na okręg nr 26 - łaski, pabianicki, zgierski, okręg nr 27 to powiaty pajęczański, sieradzki, wieluński, wieruszowski, zduńskowolski, nr 28- bełchatowski, piotrkowski i radomszczański, a nr 29 powiaty: opoczyński, rawski, skierniewicki i tomaszowski.

md

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki