Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2024. W jaki sposób głosować w wyborach, by nasz głos był ważny. PORADNIK WYBORCZY / WZORY KART DO GŁOSOWANIA

Marcin Darda
Marcin Darda
Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 7 kwietnia.
Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 7 kwietnia. Przemyslaw Swiderski
Wybory samorządowe to najważniejsza z elekcji, bo wybieramy w niej ludzi, którzy decydują o naszym bezpośrednim otoczeniu. A jednak w wyborach samorządowych oddawanych jest wciąż sporo głosów nieważnych. W jaki sposób głosować w wyborach 7 kwietnia, by nasz głos był ważny?

Wybory samorządowe 2024 już w niedzielę 7 kwietnia

W niedzielę w bezpośrednich wyborach wybierzemy wójtów gmin, burmistrzów i prezydentów miast oraz radnych gmin, miast, powiatów i sejmików województw. To właśnie oni przez najbliższą, pięcioletnią kadencję, decydować będą o tym, ile pieniędzy trafi na remonty dróg i ich lokalizacje, zdecydują o nowych inwestycjach, o tym, jakie programy profilaktyczne będą realizowane w przychodniach zdrowia, gdzie staną nowe latarnie, a także, czy lokalny komisariat policji otrzyma dofinansowanie na dodatkowe patrole czy nowy radiowóz, zdecydują także o wysokości lokalnych podatków.

Niska frekwencja i wysoki odsetek głosów nieważnych

A jednak - paradoksalnie - właśnie te wybory nie budzą takich emocji, a zatem i nie mobilizują aż tak wielu wyborców, jak te do Sejmu i Senatu. Najwyższa dotąd frekwencja w wyborach samorządowych wyniosła 54,90 proc. w 2018 roku i nie ma porównania z ostatnimi wyborami parlamentarnymi, gdzie w lokalach wyborczych pojawiło się aż 74,38 proc. uprawnionych do głosowania - najwięcej w historii po 1989 roku. o więcej, w wyborach samorządowych wciąż relatywnie wysoki jest odsetek głosów nieważnych, choć ostatnich wyborach było ich dużo mniej, niż w 2014 roku. W jaki sposób głosować w wyborach 7 kwietnia, by nasz głos był ważny?

Jak będą wyglądać karty do głosowania?

W miastach na prawach powiatu, czyli Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim i Skierniewicach, wyborcy otrzymają trzy karty do głosowania na:

  • prezydenta miasta - nazwiska kandydatów na różowym tle
  • radnych miejskich - nazwiska kandydatów na szarym tle
  • radnych sejmiku - nazwiska kandydatów na niebieskim tle

We wszystkich innych samorządach karty będą cztery, a dotyczyć będą wyboru:

  • wójta, burmistrza lub prezydenta - nazwiska kandydatów na różowym tle
  • radnych gminy lub miasta - nazwiska kandydatów na szarym tle
  • radnych powiatu - nazwiska kandydatów na żółtym tle
  • radnych sejmiku - nazwiska kandydatów na niebieskim tle

Co zrobić, by glos był ważny?

Na każdej z list wyborcy dokonują wyboru tylko jednego kandydata poprzez zaznaczenie symbolu x w kratce przy jego nazwisku. Brak tego symbolu lub zaznaczenie go przy więcej niż jednym nazwisku, będzie skutkować będzie tym, iż komisja głos uzna za nieważny. W wyborach bezpośrednich wójta lub burmistrza w niektórych samorządach w województwie łódzkim wystąpią sytuacje, iż wyborca na karcie do głosowania ujrzy tylko jedno nazwisko kandydata, a wówczas będzie miał opcje głosowania z kratkami na "tak" lub "nie".

Karty do głosowania. Jakie w małych gminach, a jakie w miastach?

Karty do głosowania w wyborach do rad gmin nieco się różnią. W gminach do 20 tys. mieszkańców wyborca otrzyma na karcie kilkoro kandydatów, bo w tych gminach wybory odbywają się w systemie jednomandatowym. Ale już karty wyborcze w każdym z siedmiu okręgach z kandydatami na radnych w Łodzi, będą zawierać po kilkadziesiąt nazwisk wpisanych pod nazwami komitetów wyborczych. Wszystkie karty wyborcze powinny być oznaczone pieczęcią komisji wyborczej.

Kiedy rozpoczyna się cisza wyborcza?

Wedle przepisów Kodeksu Wyborczego w piątek o północy rozpocznie się cisza wyborcza, która potrwa aż do zamknięcia lokali wyborczych w niedzielę, czyli w dniu wyborów. Cisza wyborcza oznacza zakaz agitacji wyborczej przez kandydatów i komitety wyborcze, a dotyczy to również portali internetowych i mediów społecznościowych, jednakże materiały wyborcze jak plakaty, banery czy billboardy, mogą pozostawać przez ten czas w widocznych miejscach, o ile zawisły w nich przed ciszą wyborczą.

Lokale wyborcze będą czynne w niedzielę od godz. 7 do godz. 21. By wziąć udział w wyborach należy ze sobą zabrać dowód osobisty. Zanim wyborca pobierze karty do głosowania od członka obwodowej komisji wyborczej, będzie musiał podpisem pokwitować ich odbiór.

Na kolejnych slajdach galerii zdjęć zobacz obowiązujące w wyborach samorządowych 2024 wzory kart do głosowania

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki