MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyróżnienie dla Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku na międzynarodowym festiwalu

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Jedni z pierwszych polskich osadników w powojennym Słupsku
Jedni z pierwszych polskich osadników w powojennym Słupsku MPŚ
Film słupskiego muzeum otrzymał specjalne wyróżnienie na festiwalu Heritage in Motion, organizowanym przez Europejską Akademię Muzealniczą, federację stowarzyszeń na rzecz dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Europy „Europa Nostra” oraz Forum Kultur Słowiańskich.

Film powstał w ramach międzynarodowego projektu „Tożsamość w zagrożeniu” („Identity in the Line). Tematem kilkuletniego programu były procesy migracyjne w Europie w ostatnich stu latach. Brały w nim udział muzea z Norwegii, Szwecji, Danii, Słowenii i Chorwacji oraz Uniwersytet Wileński.  Polskę reprezentowało Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Zespół MPŚ (Marzenna Mazur, Dorota Ciecholewska-Hanowska i Katarzyna Maciejewska) skupił się na unikatowym wydarzeniu, jakim była niemal całkowita wymiana populacji na Pomorzu i w Słupsku po 1945 r.

- Rozmawialiśmy zarówno z pierwszymi osadnikami, którzy przybyli do miasta po drugiej wojnie światowej, jak i ich potomkami, a także z mieszkańcami dawnego niemieckiego Stolpu, którzy zdecydowali się pozostać w polskim Słupsku - mówi Marzenna Mazur, dyrektor MPŚ. - Zgromadziliśmy dziesiątki godzin nagrań. Powstało również obszerne wydawnictwo przedstawiające 28 wybranych historii, książeczka edukacyjna oraz wystawa czasowa.

Słupscy muzealnicy wraz z miejscowym artystą Tomaszem Giczewskim przygotowali dziewięć filmów w języku angielskim oraz w językach partnerów - prezentujących projekt i poszczególne procesy migracyjne. Obecnie są one eksponowane w Białym Spichlerzu. Powstał także 45-minutowy film o wspólnej idei i założeniach „Tożsamości w zagrożeniu”, zawierający cytaty ze zgromadzonych wywiadów. I to on właśnie otrzymał specjalne wyróżnienie.

W uzasadnieniu werdyktu czytamy: Film dokumentalny „Identity on the Line” jest wyróżniającym się studium efektów istotnych procesów historycznych, które w dzisiejszych czasach są niemymi obrazami w politycznych i społecznych programach - migracji ludzi. Zagadnienie to wiąże się z pojęciem tożsamości europejskiej i pojęciem poczucia przynależności, które dokument dogłębnie wyjaśnia. To specjalne wyróżnienie [zostało przyznane] w uznaniu humanistycznego podejścia do migracji, które skłania współczesnych obywateli do przemyśleń na ten temat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Swoboda ze swoją Barbie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza