Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa Grand Press Photo 2012 w Manufakturze [ZDJĘCIA]

Dariusz Pawłowski
ZDJĘCIE ROKU 2012. Ukraina. Prace ekshumacyjne na cmentarzu w Bykowni, gdzie odkryto groby polskich oficerów.
ZDJĘCIE ROKU 2012. Ukraina. Prace ekshumacyjne na cmentarzu w Bykowni, gdzie odkryto groby polskich oficerów. Maksymilian Rigamonti, „Newsweek Polska”
Zdjęcia z ósmej edycji konkursu Grand Press Photo można już oglądać na wystawie w łódzkiej Manufakturze. W imprezie rywalizują zawodowi fotoreporterzy pracujący w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz freelancerzy.

Wyjątkowość konkursu polega na tym, że uczestnicy poddają się ocenie fachowca światowej klasy - co roku przewodniczącym jury, do którego należy decydujący głos przy wyborze nagrodzonych prac, jest zwycięzca World Press Photo. W tym roku jury konkursu przewodniczyła fotoreporterka z Republiki Południowej Afryki Jodi Bieber, której zdjęcie wygrało World Press Photo w 2011 roku.

Do Grand Press Photo 2012 fotoreporterzy zgłosili ponad 3,5 tys. zdjęć, które konkurowały w pięciu kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Przyroda. Do finału zakwalifikowano prace 45 fotoreporterów z całej Polski - w sumie 147 zdjęć: 39 pojedynczych i 16 fotoreportaży. Nagrody przyznawane były oddzielnie za zdjęcia pojedyncze, oddzielnie za fotoreportaże.

Główną nagrodę i tytuł Zdjęcia Roku otrzymała fotografia Maksymiliana Rigamontiego z "Newsweek Polska". Zdjęcie przedstawia prace ekshumacyjne prowadzone na cmentarzu w Bykowni, gdzie odkryto groby polskich oficerów. Spoczywający tam Polacy to ofiary mordu dokonanego na podstawie decyzji najwyższych władz ZSRR z 5 marca 1940 roku - tej samej, której skutkiem była śmierć w sumie około 22 tys. Polaków m.in. w Katyniu i Charkowie. W Bykowni pochowano około 3,5 tys. polskich ofiar zbrodni katyńskiej. Poszukiwania szczątków rozpoczęto w 2001 roku, ekshumacje zaczęły się w maju 2011 roku. Mają być ostatnim etapem prac poprzedzających budowę nekropolii polskich ofiar zbrodni katyńskiej. Autor Zdjęcia Roku otrzymał w nagrodę 10 tys. zł.

Wystawę zlokalizowano w rotundzie Manufaktury. Dzięki prezentowanym fotografiom możemy przenieść się do opanowanego zamieszkami Harlemu w czasie Occupy Wall Street, do libijskiej Syrty, zniszczonej podczas walk z wojskami Muammara Kaddafiego, czy na London Bridge, z którego obserwujemy londyński maraton. Możemy przyjrzeć się też "zadymiarzom" ścierającym się z policją podczas Marszu Niepodległości w Warszawie, jak i reprezentacji Polski w piłce błotnej przygotowującej się do mistrzostw świata w Szkocji.

Ekspozycję w Manufakturze można oglądać do 22 czerwca. Później wystawa pojedzie w objazd po Polsce.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki