Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa piór wiecznych dedykowanych Polsce w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Pióro Amber Rex
Pióro Amber Rex materiały prasowe
„Od Galla Anonima do współczesności – wystawa piór wiecznych pod takim tytułem zostanie otwarta w czwartek 12 kwietnia o godz. 17 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi (ul. Gdańska 100/102). Wernisażowi towarzyszyć będzie spotkanie z twórcą kolekcji dr n. med. Andrzejem Papiewskim oraz Janem Smugą, grafikiem, który projektuje luksusowe pióra wieczne dla firmy Wiland. Spotkanie odbędzie się w sali konferencyjnej (II piętro).

W prezentowanej kolekcji na szczególną uwagę zasługuje unikatowe w skali światowej wieczne pióro „Amber Rex” wykonane ze srebra i bursztynu w firmie IKA.R Ryszarda Wycichowskiego. Zostało ono wyróżnione w Konkursie Jubilerskim Mercurius Gedanensis w 2007 roku w kategorii Mistrzostwo Jubilerskie za perfekcję wykonania. Korpus tego niezwykłego pióra zdobi 27 bursztynowych płytek oprawnych w srebro, a dodatkowymi elementami zdobniczymi są motywy polskich insygniów królewskich: korona na nakrętce skuwki, klips z wyobrażeniem szczerbca oraz królewskie jabłko wieńczące pióro.

Bardzo oryginalne jest też pióro „Wejście w Trzecie Tysiąclecie” firmy Montegrappa, dzieło najstarszej włoskiej firmy (powstała w 1912 roku) wytwarzającej pióra i inne artykuły piśmiennicze. Ukazało się ono w 1999 roku w dwóch wersjach: złotej (100 szt.) oraz srebrnej (1912 szt.), którą prezentujemy na wystawie. Inspirowane jest witrażem „La Grazie” z Bazyliki Watykańskiej. Korpus pióra wykonano z perłowego celuloidu, klips ukształtowano w formie klucza. Przy jego wykonaniu zastosowano trzy techniki: grawerowanie, emaliowanie i ręczne malowanie.

Warto również wyróżnić pióro, które ukazało się z okazji 150. rocznicy wydania pierwszego polskiego znaczka pocztowego 1860 – 2010 (włoska firma Visconti). Głównym elementem ozdobnym jest kopia znaczka wykonana ze srebra pokrytego warstwą 23k złota, umieszczona na korpusie z czerwonej żywicy.

Wśród 76 eksponatów prezentowanych na wystawie oglądamy pióra bardzo znanych marek, rozpoznawanych na całym świecie. Są to zarówno firmy zagraniczne: Montegrappa, Visconti, Montblanc, Duke, Waldmann, Marlen, Lamy, Omas, Aurora, Waterman, Parker, Sheaffer, Senator, jak i polskie: Wiland, Pióra Polskie, Amber.

Andrzej Papiewski, doktor nauk medycznych, chirurg, angiolog, obecnie siebie określa: emeryt pracujący. Ukończył studia podyplomowe w Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie, na kierunku: „Rynek sztuki i antyków”. Członek honorowy i były prezydent "Rotary Club Łódź-Centrum", członek zarządu Łódzkiego Klubu Kolekcjonerów, wiceprezydent Łódzkiego Oddziału Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, członek Polskiego Klubu Miłośników i Kolekcjonerów Piór (Warszawa), członek wspierający Oddział Łódzki Stowarzyszenia Muzealników Polskich. W 2005 roku został laureatem Honorowej Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin-Borkowskiego i innych odznaczeń kolekcjonerskich.

Wystawca i uczestnik kilku wystaw kolekcjonerskich m.in. „Odbicie w lustrze – Autoportrety artystów polskich w grafice i rysunku XVIII-XX w.” (Muzeum Miasta Łodzi; Muzeum Regionalne w Sieradzu). Kolekcjoner „secesji”, medali i odznaczeń o tematyce medycznej, medali dotyczących miasta Łodzi, zajmuje się filatelistyką tematyczną – „medycyna”. Posiadacz zbioru graficznych i rysunkowych autoportretów artystów polskich.

Współczesne pióra wieczne stanowią jedną z kolekcji, która powstawała stopniowo w ciągu około 20 lat. Dochodząc do wniosku, iż szanse na utworzenie zbioru specjalistycznego (wyroby jednej firmy, wyroby kolekcjonowane ze względu na użyty materiał do produkcji pióra, ze względu na np. rodzaj systemu napełniania itp.) są bardzo niewielkie, temat: „pióra dedykowane Polsce” okazał się trafiony. Obecnie zbiór zawiera ponad 70 piór różnych firm, w większości edycji limitowanych. O atrakcyjności kolekcji stanowi różnorodność form, materiałów użytych do produkcji i inne szczegóły różniące poszczególne egzemplarze, a przede wszystkim powód wyprodukowania pióra.

Mottem zbioru jest „Polska”, zatem każde pióro wydane z okazji jakiegoś wydarzenia, rocznicy, poświęcone postaci – ma szanse wzbogacić gromadzony zbiór. Ważną częścią kolekcji są nieliczne egzemplarze piór współcześnie tworzone w Polsce.

Wystawa będzie czynna do 7 maja na parterze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki