Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa prac pierwszej damy łódzkiego salonu

Łukasz Kaczyński
Wystawa prezentowana jest w obu salach Atlasu Sztuki
Wystawa prezentowana jest w obu salach Atlasu Sztuki Materiały prasowe galerii Atlas Sztuki
W galerii Atlas Sztuki przy ul. Piotrkowskiej 114/116 została otwarta wystawa prac Teresy Tyszkiewiczowej. Postaci niesłusznie dziś zapomnianej, o której mówi się, że wraz z Władysławem Strzemińskim i Stefanem Wegnerem wywarła największy wpływ na kształt Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi (wykładała tam projektowanie wzorów na tkaniny), a także na kształtowanie się środowiska artystycznego w fabrycznej Łodzi.

Zmarła w 1992 roku Teresa Tyszkiewiczowa pochodziła z arystokratycznej rodziny, znanej z niemałych zasług dla Kościoła. Ciotka artystki, św. Urszula Ledóchowska, była założycielką zakonu Urszulanek SJK, spokrewniona była też z błogosławioną Marią Ledóchowską. Tyszkiewiczowa interesowała się życiem Kościoła, czytała też pisma francuskiego jezuity Teilharda de Chardin, do którego odnosiła się w swych dziennikach. Przyjaźniła się z wieloma znaczącymi postaciami polskiej kultury, m.in. z Tadeuszem Kantorem, Marią Jaremą, Jerzym Nowosielskim i Stanisławem Fijałkowskim.

W latach 60. XX wieku prowadziła w Łodzi rodzaj salonu artystycznego, promieniującego na znaczną część środowiska artystycznego miasta. Okoliczności życiowe zmusiły Teresę Tyszkiewiczową do zajęcia się zawodowo ilustrowaniem książek i podręczników dla dzieci oraz pracą w redakcji czasopisma "Świerszczyk".

Inaugurująca sezon artystyczny w Atlasie Sztuki retrospektywna wystawa "Gest" prezentuje 48 prac artystki, która znana była z tego, że często swe mniej udane prace niszczyła. W efekcie jej zachowany dorobek nie jest wyjątkowo okazały.

Najstarszą pracą jest obraz "Kwiaty" z 1938 roku, udostępniony przez Muzeum Zamojskie. Większość z pozostałych prac powstało w łódzkim okresie twórczości artystki. Pochodzą one ze zbiorów m.in. łódzkiego Muzeum Sztuki, Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Okręgowego im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz z kolekcji prywatnych.

Wystawa czynna jest tylko do 8 grudnia. Warto się spieszyć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki