Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XII Ogólnopolski Dzień Judaizmu odbędzie się w czwartek w Łodzi

Anna Gronczewska
Grzegorz Gałasiński
XII Ogólnopolski Dzień Judaizmu odbędzie się w czwartek, 17 stycznia, w Łodzi. Jego przewodnim hasłem są słowa z księgi proroka Ozeasza: Nie przychodzę, żeby zatracać.

Jak podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska organizacja XII Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu to duży zaszczyt dla miasta.

- Odbywa się on w Łodzi, mieście którego społeczność była kiedyś w dużej mierze głównie społecznością żydowską – zaznaczyła prezydent Zdanowska. - W przededniu II wojny światowej diaspora żydowska liczyła przeszło 250 tysięcy ludzi. Chcemy prowadzić dialog między wyznaniami, kulturami. Rozmawiać o tym, by nieszczęścia które dotknęły również ziemię łódzką nigdy się nie powtórzyły. Byśmy potrafili być wobec siebie braćmi, niezależnie od tego jak różnią się nasze wyzwania. Ten dzień odbywa się w szczególnym momencie w jakim znalazł się nasz kraj.

Michał Schudrich, naczelny rabin Polski podkreślił, że XII Ogólnopolski Dzień Judaizmu ma dla niego wyjątkowy charakter.

- Wszyscy jesteśmy w szoku po morderstwie Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska – wyjaśniał rabin Schudrich. - Dlatego tak ważny jest jeden z aspektów Dnia Judaizmu – braterstwo! A jednocześnie jest sprzeciwem przeciw mowie nienawiści, którą za często słyszymy w kraju. To jest czas kiedy mamy być bardziej razem! Powinniśmy zgłębiać i rozumieć to czego przez wiele lat nauczał nas Jan Paweł II. Wszyscy jesteśmy dziećmi Boga. Bez względu na wiarę, poglądy polityczne. Powinniśmy się szanować.

Rabin Łodzi, Dawid Szychowski też odniósł się do wydarzeń z niedzieli. Zauważył, że w momencie gdzie wszystko miało być dobre, bajkowe w serce człowieka został wbity nóż.

- W tych spotkaniach dialogowych nie nadszedł jeszcze czas wielkiego pokoju, gdy możemy nie zamykać domów i czuć się bezpieczni – mówi rabin Szychowski. – Pamiętajmy też o naszych czarnych stronach, które były też w relacjach polsko – żydowskich. By takie spotkania coś przynosiły nie możemy zapominać o tych ciemniejszych stronach. Zachęcam, by nie bać się tego. Ale w Dzień Judaizmu staniemy razem z arcybiskupem Rysiem i pomodlimy się. Postudiujemy pismo. Jak będę komentował Ewangelię według św. Jana!

Arcybiskup Grzegorz Ryś serdecznie zapraszał na wydarzenia związane z XII Ogólnopolskim Dniem Judaizmu w Łodzi. W archikatedrze łódzkiej można oglądać wystawę poświęconą Arturowi Szykowi, łodzianinowi, znanemu grafikowi, karykaturzyście.

Centralny Dzień Juadizmu rozpocznie się 17 stycznia o godzinie 9.30 wspólną modlitwą na łódzkim Cmentarzu Żydowskim. O godz. 11:00 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana odbędzie się sympozjum składające się z dwóch paneli. W pierwszym poświęconym Biblii, głos zabierze prof. Paweł Śpiewak. Będzie mówił „W jaki sposób Żyd czyta Torę” oraz ks. dr Arnold Zawadzki, który zapyta „Czy żydowska lektura Biblii jest potrzebna chrześcijanom?”. Panel poprowadzi bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP.  Drugi panel poświęcony relacjom chrześcijańsko – żydowskim animować będzie Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, a głos zabiorą: Nili Amit i brat Krzysztof Fronczak, przeor łódzkich bonifratrów, który prowadził szpital w Nazarecie. O godzinie 18.00 rozpocznie się Centralne Nabożeństwo Słowa Bożego. Będzie miało miejsce w wielki namiocie rozłożonym na Starym Rynku.

- Ta lokalizacja jest sama w sobie przejmująca – podkreślił abp Ryś. - Postanowiliśmy, że główne obchody będą miały miejsce tam, gdzie stała kiedyś synagoga. A tamtym roku było koło Wielkiej Synagogi, a teraz w pobliżu synagogi nazywanej Mauretańską. Była to jedna z największych synagog w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki