Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. „Weselem” się festiwal w „Powszechnym” rozpoczyna

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Chocholi taniec z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego na nowo zainscenizował Jan Klata w Starym Teatrze w Krakowie
Chocholi taniec z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego na nowo zainscenizował Jan Klata w Starym Teatrze w Krakowie Magdalena Hueckel
XXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych rozpocznie się w poniedziałek, 5 marca, w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Impreza potrwa do 29 marca.

Tegoroczna edycja wydarzenia odbywa się pod hasłem „Niebezpiecznie jest schodzić ze sceny” - nawiązuje ono do słów prof. Sławomira Świontka, teoretyka dramatu i teatru, literaturoznawcy i norwidologa, związanego z łódzkim środowiskiem akademickim. Przywołał on legendę o świętym Genezjuszu, rzymskim aktorze, który odstąpił od wyuczonej kwestii i poświęcił życie, by powiedzieć własny tekst. „Niebezpiecznie jest schodzić ze sceny” to także tytuły wystawy, która zostanie odsłonięta dziś o godz. 18.30 w foyer Teatru Powszechnego.

Pierwszym przedstawieniem XXIV Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych będzie „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie - początek pokazu o godz. 19 na Dużej Scenie Teatru Powszechnego. „Wesele” to ostatnie przedstawienie wyreżyserowane przez Jana Klatę podczas jego dyrekcji w Starym Teatrze. Autorką scenografii, kostiumów i reżyserii świateł jest Justyna Łagowska, choreografii - Maćko Prusak, muzyki zaś - blackmetalowy zespół Furia. W obsadzie widowiska znaleźli się: Anna Dymna, Monika Frajczyk, Małgorzata Gorol, Ewa Kaim, Katarzyna Krzanowska, Beata Paluch, Jaśmina Polak, Anna Radwan, Bartosz Bielenia, Maciej Charyton, Juliusz Chrząstowski, Krystian Durman, Roman Gancarczyk, Grzegorz Grabowski, Mieczysław Grąbka, Zbigniew W. Kaleta, Zbigniew Kosowski, Radosław Krzyżowski, Ryszard Łukowski, Zbigniew Ruciński, Krzysztof Zawadzki, Jan Peszek, Elżbieta Karkoszka, Andrzej Kozak, Michał Kuźniak oraz Mikołaj Głowacki, Janusz Jarecki, Grzegorz Sterliński, Krzysztof Szczygieł, Wojciech Szczygieł oraz Sławomir Wojciechowski.

„Weselem” Jana Klata pożegnał się ze Starym Teatrem, kiedy to konkurs na nowego dyrektora wygrał Marek Mikos. O tej decyzji reżyser (również biorący udział w konkursie) oraz aktorzy dowiedzieli się kilka dni przed premierą w maju ubiegłego roku. Premierowy pokaz zakończył się odczytaniem przez reprezentantów zespołu oświadczenia, w którym artyści napisali m.in. „Stoimy tu teraz na Narodowej Scenie w szczególnym momencie. Znaleźliśmy się w sytuacji, która może zaważyć o losie teatru na najbliższe lata. Stoimy na scenie i mówimy do Państwa o czymś, co jest dla nas ważne. Na tym właśnie polega teatr i chcielibyśmy, żeby tak zostało. Wierzymy, że teatr jest miejscem spotkania i dialogu. Dialog nie zawsze bywa łatwy, ale trzeba go podejmować. (...) Wierzymy w teatr i siłę jego oddziaływania na rzeczywistość. Trudności, przez które być może wkrótce będziemy przechodzić, być może nas zniszczą, wypalą, ale mają również wielki potencjał, by nas wzmocnić”. A widzowie składali róże przed wejściem do teatru w geście poparcia dla ustępującego dyrektora...

Kolejny spektakl festiwalu zaplanowano na 10 marca Będzie to „Psie serce” w reż. Macieja Englerta z Teatru Współczesnego w Warszawie (widzowie festiwalu pojadą na to przedstawienie do stolicy). 11 marca zaś, już w łódzkim „Powszechnym” Teatr Polski z Poznania pokaże spektakl „K.” w reż. Moniki Strzępki.

14 i 15 marca w Hali Expo-Łódź (al. Politechniki 4) pokazany zostanie „Proces”, reż. Krystian Lupa (główny producent: Nowy Teatr w Warszawie).

16 i 17 marca w Teatrze Powszechnym - „Hannah Arendt: Ucieczka, reż. Grzegorz Laszuk, prapremiera (koprodukcja Teatru Powszechnego w Łodzi i Komuny Warszawa).

17 marca - „Mefisto”, reż. Agnieszka Błońska (Teatr Powszechny w Warszawie).

18 marca - „Zapiski z wygnania”, reż. Magda Umer (Teatr Polonia w Warszawie.

23 i 24 marca - „Sekretne życie Friedmanów, reż. Marcin Wierzchowski (Teatr Ludowy w Krakowie).

25 i 26 marca - „lovebook”, reż. Michał Siegoczyński, prapremiera (Teatr Powszechny w Łodzi)

29 marca - „Wujaszek Wania”, reż. Iwan Wyrypajew (Teatr Polski w Warszawie).

I jeszcze 15 marca odbędzie się spotkanie z Łukaszem Maciejewskim i Krystianem Lupą „Koniec świata wartości”; 18 marca panel dyskusyjny „ Cenzura”; a 25 marca - panel dyskusyjny „Niebezpiecznie jest schodzić ze sceny”. Wszystkie w Teatrze Powszechnym.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

KORONA KRÓLÓW. Sprawdź, co się wydarzy w kolejnym odcinku
Waloryzacja rent i emerytur w 2018 roku
Diagnoza sezon 2. Sprawdź, co stanie się w następnym odcinku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki