Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z cyklu komornicy: Kim jest asesor?

Andrzej Ritmann
Kontynuujemy nasz cykl o pracy komorników. Na pytania czytelników odpowiada Andrzej Ritmann, przewodniczacy rady Izby Komorniczej. Kolejne odcinki - w każdy wtorek w Gratce Nieruchomosci.

Aplikant i asesor komorniczy to prawnicy i pracownicy kancelarii komorniczej. Żeby zostać asesorem trzeba, poza studiami, ukończyć również aplikację komorniczą, która trwa dwa lata i kończy się dwudniowym, pisemnym, państwowym egzaminem.

Aplikant nie tylko zdobywa wiedzę teoretyczną, dotyczącą postępowania egzekucyjnego, ale także zapoznaje się z całokształtem pracy komornika podczas pracy w kancelarii. Nie ogranicza się ona do prac biurowych, ale obejmuje też uczestnictwo w czynnościach terenowych. Jest to o tyle ważne, że na żadnym etapie studiów, przyszli asesorzy i komornicy, nie mają takiej szansy , a trudno sobie wyobrazić, aby takiego doświadczenia nie zdobyli przed rozpoczęciem samodzielnych czynności.

Aplikant, po roku aplikacji, może zostać upoważniony przez komornika do samodzielnego wykonywania niektórych czynności egzekucyjnych, co ma ogromne znaczenie, bowiem uczy zarówno odpowiedzialności, jak i właściwego podejścia do pracy z ludźmi, co jest kluczowe w zawodzie komornika sądowego.

Po zdaniu egzaminu aplikant zostaje asesorem i wykonuje zadania zlecone przez komornika i pod jego nadzorem. Może przeprowadzać egzekucje świadczeń pieniężnych i w sprawach o zabezpieczenie roszczenia pieniężnego, jednak jedynie o wartości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej równowartość stukrotnego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, z wyłączeniem egzekucji z nieruchomości. Asesorzy nie mogą także samodzielnie wykonywać eksmisji czy orzeczeń o zastosowaniu środków przymusu.

W obecnym stanie prawnym asesorzy nie mają obowiązku zostawania komornikiem, dzięki czemu nie muszą podejmować ryzyka finansowego związanego z otwarciem kancelarii, jakie dla wielu z nich jest po prostu zbyt duże. Z kolei dzięki zatrudnianiu asesorów komornicy mogą szybciej i sprawniej prowadzić postępowania egzekucyjne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki