Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytki w Łodzi. Radni chcą remontów na Rudzie i na Wójtowskim Młynie

Agnieszka Magnuszewska
Willa Steigerta przy ul. Popioły 49/51 należy do Skarbu Państwa i miasto od lat nie może doprowadzić do komunalizacji obiektu
Willa Steigerta przy ul. Popioły 49/51 należy do Skarbu Państwa i miasto od lat nie może doprowadzić do komunalizacji obiektu Jakub Pokora/archiwum Dziennika Łódzkiego
Radni z komisji ds. rewitalizacji przyjęli w poniedziałek (19 października) dwa stanowiska dotyczące polepszenia stanu zabytków na Rudzie i terenu Wójtowskiego Młyna.

O zabezpieczenie pieniędzy w budżecie miasta na 2016 r., dzięki którym będzie można przeprowadzić inwentaryzację budynków na Rudzie i opracować program remontów wnioskują radni z komisji ds. rewitalizacji. W poniedziałek przyjęli stanowisko w tej sprawie, podobnie jak w przypadku Wójtowskiego Młyna, którego ochrony również się domagają.

CZYTAJ TEŻ: Więcej pieniędzy na renowację zabytków w Łodzi

Radni przewidzieli dla terenów Rudy Pabianickiej działania planistyczne i infrastrukturalne. Te drugie są dosyć konkretne, bo zaczynają się od przeprowadzenia kontroli stanu technicznego zabytków należących do miasta lub przez niego administrowanych. Znajdują się one przy ul. Pabianickiej 55 i 156/158, Popioły 28, 49/51, 32/36 i Starorudzkiej 8.

O tym, że stan budynków nie jest najlepszy, miejski konserwator zabytków informował podczas posiedzenia komisji ds. rewitalizacji, które odbyło się w połowie września.

W przypadku części zabytków ich remont powinien nastąpić jak najszybciej, dlatego radni oczekują, że urzędnicy wykwaterują wkrótce lokatorów, żeby stan techniczny budynku nie zagrażał ich bezpieczeństwu. Mowa głównie o domu letniskowym T. Steigerta przy ul. Popioły 49/51. Niestety, należy on do Skarbu Państwa i miasto od lat nie może doprowadzić do komunalizacji obiektu.

CZYTAJ TEŻ: Łódzkie zabytki rodziny Steigertów

Ze względu na to, że miasto nie ma pieniędzy na remonty willi na Rudzie, radni proponują, by część z nich przygotować do sprzedaży. Bo z analizy przedstawionej w połowie września przez miejskiego konserwatora zabytków wynika, że stan prywatnych willi na Rudzie jest zdecydowanie lepszy niż miejskich. Dlatego stanowisko komisji ds. rewitalizacji uwzględnia też opracowanie harmonogramu i strategii sprzedaży willi. Poza tym radni oczekują, że w nowym studium zagospodarowania przestrzennego znajdą się zapisy umożliwiające inwestowanie w budynki.

W przypadku Wójtowskiego Młyna, na którym część historycznych budynków należy do miasta, komisja ds. rewitalizacji oczekuje, że stanie się on terenem rekreacyjnym ze ścieżką edukacyjną. Wcześniej jednak obiekty należące do miasta powinny zostać wyremontowane. Dlatego radni domagają się wykonania przeglądu technicznego budynków miejskich, a także przygotowania w 2016 r. kosztorysów i projektów najpilniejszych robót budowlanych. Natomiast budynki prywatne powinny być według radnych pod ścisłym nadzorem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków oraz Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

CZYTAJ: Niezwykłe odkrycia w zabytkowej rezydencji przy Tuwima w Łodzi

Zobacz też:

Pierwszy łódzki zabytek, dom Otto Gehliga, zeskanowano laserowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki