Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zarobki w Łodzi. Jest trochę lepiej niż kilka miesięcy temu. Łódź jest w środku, jeśli chodzi o wysokość zarobków w dużych miastach Polski.

Sławomir Sowa
Sławomir Sowa
Według GUS w grudniu 2023 przeciętne wynagrodzenie brutto w Polsce w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 8032,96 zł.
Według GUS w grudniu 2023 przeciętne wynagrodzenie brutto w Polsce w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 8032,96 zł. Katarzyna Kulika-Libuda/Polska Prees
Łódź jest w środku listy, jeśli chodzi o wysokość zarobków w dużych miastach Polski. Tak wynika z ostatniego zestawienia przygotowanego przez Główny Urząd Statystyczny. GUS podał dane dla 18 miast w Polsce. Są to zarobki brutto w sektorze przedsiębiorstw za grudzień 2023 roku. Łódź jest nieco wyżej w tym zestawieniu niż we wrześniu, kiedy ostatnio porównywaliśmy zarobki w dużych miastach w Polsce, choć nadal poniżej średniej krajowej. Ile zarabia się w Łodzi w stosunku do innych miast?

Główny Urząd Statystyczny podał nie tylko zarobki, ale też inne dane: o ile procentowo zmieniły się wynagrodzenia w stosunku do tych sprzed roku, a także, w których branżach zarabia się mniej lub więcej w stosunku do średniej w danym mieście.

GUS przygotował dane z 18 miast w Polsce. Na liście są to stolice województw, przy czym dla województwa lubuskiego są dane nie tylko dla Zielonej Góry, ale i dla Gorzowa Wielkopolskiego, a z województwa kujawsko-pomorskiego dla Bydgoszczy i Torunia.

Jedną z największych niespodzianek jest pierwsze miejsce pod względem zarobków, które wcale nie przypadło Warszawie, jak można było się spodziewać. Tym miastem nie jest też Kraków, który we wrześniu na pozycji lidera wyprzedził stolicę.

Łódź ze swoimi średnimi zarobkami sytuuje się w gdzieś między drugą a trzecią ligą, ustępując nie tylko takim miastom jak Warszawa, Kraków, Poznań czy Wrocław, ale i sporo mniejszym od siebie, choć jest lepiej niż kilka miesięcy temu. Nadal też zarobki w Łodzi są poniżej przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w Polsce.

Trzeba też zauważyć, że średnie zarobki w miastach są wyższe niż średnia dla danego województwa. Uwzględnić trzeba też fakt, że zestawienie obejmuje nominalne wzrosty wynagrodzeń, a nie zmiany w sile nabywczej, na co wielki wpływ miała inflacja i wzrost cen.

Przegląd średnich wynagrodzeń w miastach uszeregowaliśmy od najmniejszych do największych zarobków. Za Głównym Urzędem Statystycznym podajemy również, o ile procent wzrosły lub spadły zarobki w stosunku do danych sprzed miesiąca i sprzed roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki