Brakuje krwi. Łódzkie codziennie potrzebuje 200 jednostek...

  Brakuje krwi. Łódzkie codziennie potrzebuje 200 jednostek cennego leku

  Łukasz Janikowski

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  W wakacje brakuje krwi i krwiodawców

  W wakacje brakuje krwi i krwiodawców ©Tomasz Czachorowski

  Kampania medialna z udziałem Roberta Lewandowskiego, powiadomienia SMS-em, gadżety i upominki mają latem zachęcać krwiodawców.
  W wakacje brakuje krwi i krwiodawców

  W wakacje brakuje krwi i krwiodawców ©Tomasz Czachorowski

  Każdego roku w wakacje powraca ten sam problem. Letnie wyjazdy i prace polowe przekładają się na zwiększoną liczbę różnego rodzaju nieszczęśliwych wypadków, w wyniku których często konieczne są transfuzje. Tymczasem w punktach poboru krwi kolejek nie widać. Krwiodawcy również odpoczywają, co sprawia, że krew oddają rzadziej.

  Dla Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi lato to czas wytężonych wysiłków, by zachęcić krwiodawców do wspierania chorych jedynym lekiem, jakiego nie potrafi wytworzyć przemysł farmaceutyczny, czyli krwią i jej preparatami.


  Brakuje krwi i krwiodawców. Transporty z krwią do łódzkich szpitali jeżdżą niemal bez przerwy  - Aktualnie trwa wakacyjna kampania medialna - mówi Dominika Krawczyk z Sekcji Organizacji Honorowego Krwiodawstwa RCKiK w Łodzi. - W radiu do honorowego krwiodawstwa zachęca Robert Lewandowski, a w telewizji emitowane są krótkie filmy z celebrytami - Sebastianem Karpielem-Bułecką, Joanną Kulik oraz wspominanym Robertem Lewandowskim - zachęcającymi do oddawania krwi.

  Pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi starają się w miarę możliwości zapewniać drobne upominki-gadżety dla krwiodawców uczestniczących w akcjach w naszym województwie. O zbiórkach potencjalni chętni dowiadują się z mediów, SMS-ów, ulotek, plakatów, strony internetowej krwiodawstwo.pl i profilu RCKiK na Facebooku.

  - Staramy się nawiązać współpracę z kawiarniami, restauracjami, pizzeriami i cukierniami, by uatrakcyjnić akcje i docenić naszych kochanych krwiodawców - mówi Dominika Krawczyk.

  W piątek autobus do poboru krwi stanął przed kinem Górnik w Łęczycy, a w sobotę na ul. Królewskiej w Kutnie. Organizowane są też oddolne inicjatywy, jak choćby zbiórka, która ma odbyć się 23 lipca w OSP w Romartowie koło Łęczycy. Tam na krwiodawców czekać będą wejściówki do Aquaparku Kutno, zoo w Płocku, rabaty na kurs prawa jazdy i pizzę od jednej z łęczyckich pizzerii.

  W ubiegłym roku w lipcu i w sierpniu w woj. łódzkim krew oddało blisko 9 tys. osób. To oznacza, że dziennie udawało się pozyskać niecałe 150 jednostek. Niestety potrzeby województwa są znacznie większe i często trzeba było sprowadzać krew z innych województw.

  - Jeśli chodzi o zaopatrzenie w jednostki krwi w okresie wakacyjnym, w tej kwestii nic się nie zmienia. Codziennie przez siedem dni w tygodniu potrzebne jest 200 jednostek krwi, aby zabezpieczyć nasze województwo - mówi Dominika Krawczyk. - W przypadku zwiększonego zapotrzebowania Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi zaopatruje się w krew z innych regionów. Krew z zagranicy nie jest sprowadzana - dodaje pracownica RCKiK.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mniam

   gejekgej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   ladny ten chlopak na zdjeciu :*

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Może z okazji awansu do II ligi byście sie pojawili oddać krew?

   Do Kibiców ŁKS (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Ładny gest by to był, pogadajcie o tym między sobą.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   oddają. z nosa i odbytu

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Z nosa w czasie bójki, a z odbytu gdy się kochają na zgodę.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo