Dyżury aptek w nocy i święta. Aptekarze nie chcą dyżurować...

  Dyżury aptek w nocy i święta. Aptekarze nie chcą dyżurować bez potrzeby i za darmo

  Agnieszka Jędrzejczak

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Dyżury aptek w nocy i święta. Aptekarze nie chcą dyżurować bez potrzeby i za darmo
  Rady powiatów ustalają dyżury aptek, ale zdaniem farmaceutów robią to z naruszeniem prawa. Sąd uznał rację farmaceutów i powiat musi zapłacić.
  Dyżury aptek w nocy i święta. Aptekarze nie chcą dyżurować bez potrzeby i za darmo
  Farmaceuci nie chcą dyżurować w nocy, niedziele i święta bez potrzeby, uzasadnienia i za darmo. Teraz tak to w praktyce wygląda. Rady powiatów ustalają godziny dyżurowania aptek w swoich miejscowościach, nie biorąc pod uwagę apeli i opinii farmaceutów. Aptekarze z kolei skarżą uchwały powiatów do sądu. Starostwa w rewanżu nasyłają kontrole na apteki i donoszą do inspektora farmaceutycznego.


  - Zawód aptekarza to jedyny zawód zaufania publicznego, który za pracę w porze nocnej, niedziele i święta nie jest wynagradzany. Za każdą pracę należy się zapłata - mówi mgr farmacji Paweł Stelmach, prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Łodzi.

  CZYTAJ TEŻ: Łodzianie nadużywają leków. Rekordziści kupują w aptekach 30 różnych leków na receptę

  Farmaceuta za taki dyżur nie dostaje ani złotówki, a koszt jednego nocnego dyżuru prezes Stelmach szacuje na 450-500 zł. Nocny obrót apteki w mniejszej miejscowości to średnio... 50 zł. A jeśli już on jest - jak mówią aptekarze - to najczęściej dzięki prezerwatywom i kubkom na mocz. Dlatego wielu aptekarzy z regionu zbuntowało się i przestało dyżurować. Tymczasem radni załamują ręce, bo powiaty płacić za dyżury nie chcą, a zgodnie z polityką zdrowotną dostęp do apteki mieszkańcy muszą mieć zapewniony.

  Dyżurować przestała m.in. część aptekarzy z pow. sieradzkiego. Tak jest w Błaszkach i Złoczewie, mimo że rada powiatu przyjęła harmonogram dyżurów.

  - Apteki nie mają jakiejkolwiek podstawy do uchylania się od obowiązku świadczenia usług społeczeństwu i podważania aktów prawa powszechnie obowiązujących - mówi Karol Rajewski, burmistrz Błaszek i rady powiatu. - Zaniechanie przez apteki obowiązku dyżurowania zagraża zdrowiu mieszkańców.

  CZYTAJ TEŻ: Nielegalny eksport leków w Łódzkiem. Pacjenci bez lekarstw ratujących życie i zdrowie

  Burmistrz Błaszek zaapelował do władz pow. sieradzkiego o zawiadomienie prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez apteki, a radna, Katarzyna Paprota, złożyła wniosek o kontrolę jednej z aptek.

  Tymczasem w pow. poddębickim już od kilku lat apteki nie pracują w nocy. Radni powiatowi we wrześniu przegłosowali projekt uchwały wprowadzającej od 31 października całodobowe dyżury dla ośmiu aptek w Poddębicach i trzech w Uniejowie, ale dyżury pozostają jedynie na papierze.

  Problemu nie mają z kolei radni pow. radomszczańskiego, którzy dyżurów aptek nie ustalają od 2013 r. Nie widzą takiej potrzeby, bo od tego czasu pracę w mieście rozpoczęła całodobowa apteka przy ul. Przedborskiej.

  Izba aptekarska kolejny już raz przypomina farmaceutom o możliwości zaskarżenia uchwały rady do sądu, powołując się na łamanie konstytucyjnych przepisów i ograniczanie prawa do swobodnego prowadzenia działalności gospodarczej.

  - Widzimy niewielkie poruszenie, ponieważ aptekarze boją się, są zastraszani podaniem do prokuratury i inspektora farmaceutycznego o cofnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki - mówi prezes Paweł Stelmach.

  Farmaceuci tłumaczą jednak, że dyżurów nie negują, ale mogą one doprowadzić ich do bankructwa. - Mamy teraz ponad 14,5 tys. aptek w Polsce, na jedną aptekę przypada 1,7 farmaceuty. To niemożliwe, by człowiek pracujący u siebie pracował cały dzień i całą noc. To jest niebezpieczne. Co więcej, w małych miejscowościach zazwyczaj nie ma lekarza dyżurującego w nocy i święta, więc mieszkańcy jeżdżą po receptę do większych miast, a tam są apteki całodobowe - mówi prezes Rady Aptekarskiej w Łodzi.

  ZOBACZ TEŻ: Brakuje leków ratujących życie i zdrowie. Łódzcy aptekarze protestują

  Sądy do niedawna trzymały stronę samorządów, wymuszając na aptekarzach stosowanie się do uchwał. Ostatnia decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu zmienia jednak wszystko. Uchwałę o dyżurach zaskarżyło troje aptekarzy z Pleszewa, a sąd przyznał im rację, uzasadniając, że: szczególna rola apteki nie może być podstawą do nadmiernego obciążania obowiązkiem pracy we wskazanych porach(...)”. Sąd dodał, że samorządy powinny stosować się do przesłanki, która jest w prawie farmaceutycznym, czyli dyżury „dostosowywać do potrzeb ludności”.

  Samorząd w tym przypadku zlekceważył wnioski aptekarzy, wskazujące brak takiej potrzeby, a sąd uznał, że uchwała została podjęta z naruszeniem dóbr materialnych i pozostaje w sprzeczności z art. 2 Konstytucji RP. Powiat musi za to zapłacić.

  WSP: KK, JD, TS

  Dyżury aptek pod kontrolą


  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (9)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Biedni farmaceuci

  Czubaczek

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

  Od kiedy farmaceuta postanowił zostać podawaczem bez chęci porady i rozwoju własnej wiedzy o nowinki farmaceutyczne nie powinien być uważany za kogoś lepszego od ekspedienta. A z tego co mi wiadomo...rozwiń całość

  Od kiedy farmaceuta postanowił zostać podawaczem bez chęci porady i rozwoju własnej wiedzy o nowinki farmaceutyczne nie powinien być uważany za kogoś lepszego od ekspedienta. A z tego co mi wiadomo nie mają oni ekstra pensji za nocki.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To

  Ja85 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  źle ci wiadomo.
  A skoro ekspedient, to chyba tylko monopolowe w nocy są czynne, zęby takie patolo jak ty mogło się napić taniego wina nad ranem.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  500zlotych??

  ASx (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 7

  500zl za 1 dyzur 12godzinny? skad takie koszta? Prąd? Pare lodówek i lampek? Pracownik dostaje 450zl za noc i narzeka ze nic nie ma?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Z tego co wiem

  Ja85 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  Jest wolny rynek i każdy może wycenić pracę na ile chce. Właściciel wycenia swoją pracę w nocy na 500 zł i nic ci do tego buraku.
  Chcesz zakładaj biznes. A zapomniałem, pewnie jesteś PiSdą, która...rozwiń całość

  Jest wolny rynek i każdy może wycenić pracę na ile chce. Właściciel wycenia swoją pracę w nocy na 500 zł i nic ci do tego buraku.
  Chcesz zakładaj biznes. A zapomniałem, pewnie jesteś PiSdą, która dostaje zasiłki za darmo, a jak pleban nie patrzy, to idzie w nocy po gumy do apteki.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie chcą handlować lekami

  Dać zezwolenie stacjom benzynowym (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 7

  sklepom24 godziny i cała ta koteria zacznie inaczej śpiewać. Zakazali konkurencji między aptekami, utainili informacje o cenie leków tak by nie można było ich porównać między aptekami. Klient musi...rozwiń całość

  sklepom24 godziny i cała ta koteria zacznie inaczej śpiewać. Zakazali konkurencji między aptekami, utainili informacje o cenie leków tak by nie można było ich porównać między aptekami. Klient musi kupować w ciemno.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pińcet

  za dyżur (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

  nieźle

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Aptekarze nie stosują się również do

  obowiązku umieszczania cen na leki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 8

  w sposób widoczny dla klientów. Każdorazowo by dowiedzieć się o cenę leku trzeba odbyć upokarzającą procedurę pytania przy okienku. Organy nadzoru nad aptekami Nadzór Apteczny i PIH przymykają na...rozwiń całość

  w sposób widoczny dla klientów. Każdorazowo by dowiedzieć się o cenę leku trzeba odbyć upokarzającą procedurę pytania przy okienku. Organy nadzoru nad aptekami Nadzór Apteczny i PIH przymykają na to OKO. Ministerstwo Zdrowia, UOKiK Rzecznik Praw Obywatelskich i inni mają kupujących w głębokim poważaniu. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jaką upokarzajacą?

  Ja85 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Zawsze podają cenę bez problemu. Masz receptę? Nawet w internecie możesz sprawdzić w niektórych sieciach.
  Chyba, ze masz jakiegoś syfa, to Cię to krępuje.
  To poradzę - było nie puszczać się po...rozwiń całość

  Zawsze podają cenę bez problemu. Masz receptę? Nawet w internecie możesz sprawdzić w niektórych sieciach.
  Chyba, ze masz jakiegoś syfa, to Cię to krępuje.
  To poradzę - było nie puszczać się po krzakach z byle kim, to nie byłoby upokorzenia.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I co Pan na to

  Panie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

  Prezesie

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 7 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »