Łódź walczy ze smogiem. Zakaz grillowania na balkonach

  Łódź walczy ze smogiem. Zakaz grillowania na balkonach

  Matylda Witkowska

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  UMŁ postanowił zawalczyć ze smogiem wprowadzając... zakaz grillowania na balkonach i tarasach

  UMŁ postanowił zawalczyć ze smogiem wprowadzając... zakaz grillowania na balkonach i tarasach ©Pixabay.com

  Zakaz grillowania na tarasach i balkonach to sposób UMŁ na walkę ze smogiem. Mimo zimy pisma trafiły właśnie do spółdzielni mieszkaniowych.
  UMŁ postanowił zawalczyć ze smogiem wprowadzając... zakaz grillowania na balkonach i tarasach

  UMŁ postanowił zawalczyć ze smogiem wprowadzając... zakaz grillowania na balkonach i tarasach ©Pixabay.com

  Po niedawnym ataku smogu w Łodzi UMŁ postanowił zawalczyć z nim ogłaszając... zakaz grillowania na balkonach i tarasach. Pisma informujące o zakazie trafiły już do łódzkich spółdzielni. Mieszkańcy dziwią się, bo zimą, gdy smog jest największy i tak nikt nie grilluje.

  Pismo z informacją o zakazie kilka dni temu znaleźli na tablicy ogłoszeniowej mieszkańcy Janowa.

  „Został wprowadzony zakaz grillowania na balkonach i tarasach. (...) proszę o poinformowanie mieszkańców o ww. zakazie” - napisał Michał Baryła p.o. dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Łodzi.

  Smog nad Łodzią. Wyjątkowo duże stężenie pyłu w łódzkim powietrzu

  Grzegorz Gawlik z łódzkiego magistratu tłumaczy, że wysłanie pism do spółdzielni mieszkaniowych i Zarządów Lokali Miejskich wynika z obowiązku nałożonego na magistrat przez Sejmik Województwa Łódzkiego. W 2013 r. przyjął on uchwałę w sprawie programu ochrony powietrza przed pyłem i rakotwórczym benzo(a) pirenem dla aglomeracji łódzkiej, która wprowadza zakaz grillowania w takich miejscach jak balkony i tarasy jako krótkoterminowy sposób walki ze smogiem. Dlaczego listy zostały wysłane dopiero teraz?

  - Jeżeli miasto nie zrealizowałoby wskazanego wyżej obowiązku, to Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska mógłby nałożyć na miasto grzywnę w wys. 10 tys. zł - tłumaczy Gawlik. Jego zdaniem administracje nie musiały informować mieszkańców już teraz, mogły to zrobić wiosną przed sezonem grillowym.

  Jednak specjaliści mają wątpliwości czy związek między grillowaniem a smogiem istnieje.

  Bartłomiej Świątczak z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi zauważa, że nie ma badań naukowych na temat wpływu grillowania balkonowego na poziom smogu w mieście.

  - Można jednak przypuszczać, że jest on znikomy, zwłaszcza w styczniu. Zawartość rakotwórczego benzo(a)pirenu zależy głównie od rodzaju paliw spalanych w paleniskach indywidualnych. A latem, gdy grilluje się dużo, jego zawartość w powietrzu jest wyjątkowo niska - tłumaczy Bartłomiej Świątczak.

  Pismo Urzędu Miasta Łodzi trafiło do inicjatywy Łódzki Alarm Smogowy i zrobiło furorę w internecie. - Sensowność takiego działania jest żadna - ocenia Dominik Artomski z Alarmu.

  Jednak łódzcy urzędnicy nie tracą rezonu.

  „Świeże” powietrze w regionie łódzkim truje jak papierosy

  - W pewnych okolicznościach grillowanie może mieć zauważalny wpływ na zwiększenie poziomu zanieczyszczeń, co dotyczy zwłaszcza balkonów w budynkach wielorodzinnych - przekonuje Arnold Lorenc z wydziału prasowego urzędu marszałkowskiego.

  Do tej pory w Łodzi nie było zakazu grillowania na balkonach. - Obowiązywały przepisy przeciwpożarowe i zasady dobrych stosunków sąsiedzkich - wyjaśnia Marek Marusik z łódzkiej straży miejskiej.

  Za to w tym sezonie grille będą musiały stać bezpośrednio na trawniku lub na ziemi.

  Tymczasem mimo braku sezonu grillowego problem zanieczyszczenia łódzkiego powietrza pyłem zawieszonym jest poważny. Dwa tygodnie temu dopuszczalne stężenie najbardziej niebezpiecznego drobnego pyłu PM 2,5 przekroczone było 10-krotnie. Powodem był silny mróz, brak wiatru, zjawisko tzw. inwersji termicznej oraz większe niż w cieplejsze dni zużycie opału.

  Po zmianie pogody sytuacja się poprawiła. Jednak nadal nie jest idealnie. Wczoraj dopuszczalny poziom pyłu PM 2,5 był w Łodzi przekroczony trzykrotnie.

  W związku ze smogiem łódzcy radni zaapelowali o rządowy program naprawczy. W centrum Łodzi ciągle bardzo lokali nie jest podłączonych miejskiej sieci cieplnej.

  Smog w Łodzi zelżał, ale nadal jest źle. Kominy w centrum jeszcze podymią [WIDEO]

  ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

  Komentarze (50)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  spot

  zenek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  to juz jakas paranoja z tym smogiem. ludzie chodza w maskach na twarzy a wszyscy moi sasiedzi pokupowali takie specjelne oczyszczacze powietrza... ciekawe kto w tym wszystkim ma racje

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  super

  max (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Żadna przyjemność jak ci sąsiad grilluje metr od twojego okna.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Walka ze smogiem? Wolne żarty

  Jacek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Wczoraj, 24 stycznia, na cmentarzu ewangelickim przy ulicy Ogrodowej, pracownicy masowo palili śmieci. Dym pokrył całą okolicę. Nikt nie reagował, ani ludzie, ani służby porządkowe, ani żaden organ...rozwiń całość

  Wczoraj, 24 stycznia, na cmentarzu ewangelickim przy ulicy Ogrodowej, pracownicy masowo palili śmieci. Dym pokrył całą okolicę. Nikt nie reagował, ani ludzie, ani służby porządkowe, ani żaden organ ochrony środowiska. Takie rzeczy dzieją się ciągle na wszystkich łódzkich cmentarzach. Ale to jeszcze nic. Obok marketu Netto przy ulicy Srebrzyńskiej stoi budyneczek jakiejś hurtowni blach, z którego komina bez przerwy wali śmierdzący, gryzący dym zasnuwający całą okolice od Cmentarnej po Kacprzaka. I znowu nikt nie reaguje. Nie wiem, czy pani Zdanowska jeszcze mieszka na Kozinach, ale kiedyś widziałem ją kilka razy, jak szła sobie spacerkiem tamtędy w kierunku Manufaktury, więc na pewno zna sprawę, jeśli nie chodzi zanadto rozmarzona i zwraca nieco uwagę na otoczenie. Takich budyneczków jest w Łodzi multum i żaden organ ochrony środowiska nie reaguje. W zalewie tego dymu smog z grillowania, którego sam nie uprawiam, znaczy tyle, co kropla wody w oceanie. A do tego dochodzi jeszcze sprawa instalacji grzewczych w domkach. Koło mnie jest takich domów kilkanaście i wydzielają gryzące dymy z instalacji, na które zapewne mają zezwolenie z wydziału ochrony środowiska. Sprawę tego dymu doskonale znają radni miejscy, gdyż pisałem nawet do nich o tym, ale pokazowo olewają, mają ważniejsze sprawy na głowie. Wolą kręcić swoje małe lodziki. Więc niech UMŁ nie mydli mieszkańcom oczu, bo wcale ze smogiem nie walczy, tylko go toleruje. A może jest to sposób, żeby pozbyć sie starych schorowanych ludzi? zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Na poważnie

  Xd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Mam pytanie do pani z makijażem rodem z filmów o BATMANIE .....Czy zakaz dotyczy również grilli zasilanych gazem propanbutan


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No to zapytam też o grille elektryczne oraz o szczegółowe przepisy wykonawcze

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  gdzie można się z nimi zapoznać?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wikipedia podaje, że ze względu na stosunkowo małą zawartość substancji smolistych

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  węgiel drzewny należy do paliw stałych generujących najmniejsze ilości zanieczyszczeń. Autor tego przepisu powinien być oddelegowany do Brukseli w celu znormalizowania krzywizny bananów.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lepszy skutek osiągniemy...

  ŁodzianinPK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  ...jeśli wszyscy urzędnicy przesiedli się do innowacyjnej łódzkiej komunikacji, zamiast produkować smog służbowymi limuzynami.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  UMŁ

  to już nie urząd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  to stan umysłu


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czy politechnika ma już wyniki smogu z grilli

  Xd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Chyba. jakiś wydział UMŁ łodzi skonfiskował sklep z artykułami kolekcjonerskimi

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  at (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

  Nie trzeba kończyć wyższej uczelni technicznej, tak jak ja, żeby wiedzieć, że najwięcej zanieczyszczeń powodują lumpy palące w piecach byle czym. Jedynym rozsądnym działaniem mającym na celu...rozwiń całość

  Nie trzeba kończyć wyższej uczelni technicznej, tak jak ja, żeby wiedzieć, że najwięcej zanieczyszczeń powodują lumpy palące w piecach byle czym. Jedynym rozsądnym działaniem mającym na celu zmniejszenie ilości zanieczyszczeń jest zlikwidowanie ogrzewania piecowego, na początek w centrum. Oczywiście lumpki będą się buntować, bo teraz grzeją się za darmo tym, co znajdą lub ukradną, ale dlaczego inni mają przez to tracić zdrowie?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Może jednak warto skończyć jakąś szkołę

  zb (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Nie wszyscy ubodzy ludzie, to lumpy, a w piecach palą tym samym co niektórzy bogaci z domków.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gril

  Buczek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  Bez sensu, zakarzcie oddychac SMOGIEM lub biezcie za to opłate, po.....y kraj ja sie z tego wypisuje wyjezdzam i radze wam to samo

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Smog

  zDupi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Co za bzdura,siedź sztywno cały dzień w klatce i tylko płać.Najpierw 100 000 000 szrotów spalinowych na elektryczne.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo