Poród ze znieczuleniem? Pacjentki: w Skierniewicach to...

  Poród ze znieczuleniem? Pacjentki: w Skierniewicach to loteria

  Magdalena Grajnert

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Znieczulenie na żądanie to temat niechętnie podejmowany przez skierniewicki szpital. Teoretycznie funkcjonuje, jednak doświadczenia pań są inne

  Znieczulenie na żądanie to temat niechętnie podejmowany przez skierniewicki szpital. Teoretycznie funkcjonuje, jednak doświadczenia pań są inne ©Karolina Misztal/archiwum Polska Press

  Blisko dwa lata temu otwarto w Skierniewicach salę porodów rodzinnych. W międzyczasie szpital otworzył bezpłatną szkołę rodzenia, propaguje karmienie piersią - jednak te wszystkie działania nie sprawiły, że skierniewiczanki zaczęły ochoczo rodzić właśnie tutaj. Na forach internetowych przyszłe mamy wymieniają się informacjami, gdzie najlepiej rodzić. Na pierwszym miejscu jest... Głowno.
  Znieczulenie na żądanie to temat niechętnie podejmowany przez skierniewicki szpital. Teoretycznie funkcjonuje, jednak doświadczenia pań są inne

  Znieczulenie na żądanie to temat niechętnie podejmowany przez skierniewicki szpital. Teoretycznie funkcjonuje, jednak doświadczenia pań są inne ©Karolina Misztal/archiwum Polska Press

  - Opieka i podejście personelu jak z najlepszej prywatnej kliniki - zachwala Irena, która właśnie urodziła trzecie dziecko. - Dwa razy rodziłam w Skierniewicach i celowo pojechałam tym razem do Głowna, w ciemno, nie znając lekarzy ani położnych i przekonałam się, że poród i opieka poporodowa mogą wyglądać inaczej.

  Kobiety podkreślają dostępność zewnątrzoponowego znieczulenia i opcję wykupienia prywatnej sali, w której może nocować także mąż.

  CZYTAJ TEŻ: Porody na NFZ w Salve i Medeorze. Oferta Pro Familii nie została wybrana

  Znieczulenie na żądanie to temat niechętnie podejmowany przez skierniewicki szpital. Teoretycznie funkcjonuje, jednak doświadczenia pań są inne.

  - W naszym szpitalu znieczulenie przy porodzie siłami natury jest możliwe, jeśli anestezjolog ma akurat dyżur pod telefonem, więc to loteria - dodaje Monika. - Czasem lekarka ma 2 dyżury w tygodniu, a czasem jej nie ma dwa tygodnie.

  Takim informacjom przekazywanym przez ciężarne stanowczo sprzeciwia się Wojewódzki Szpital Zespolony w Skierniewicach twierdząc, że znieczulenie jest dostępne na życzenie.

  - Spośród pacjentek rodzących w Skierniewicach, tylko niektóre są zainteresowane znieczuleniem zewnątrzoponowym - mówi zastępca dyrektora ds. opieki zdrowotnej, dr n. med. Tadeusza Bujnowski.

  Od 1 lipca 2015 r. Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje dodatkowo koszty znieczulenia zewnątrzoponowego ciągłego do porodu zakończonego siłami natury. Znieczulenie to zostało wycenione na 416 zł.

  - W szpitalu w Skierniewicach przez całą dobę obecny jest lekarz anestezjolog - informuje Anna Leder, rzecznik łódzkiego NFZ. - Ponadto szpital poinformował nas, że prowadzone są szkolenia dla lekarzy anestezjologów ze znieczulania w trakcie porodu.

  Szpital w Skierniewicach spełnia wszystkie wymogi NFZ dotyczące sprzętu, personelu i pomieszczeń.

  - Nie otrzymaliśmy dotąd żadnych sygnałów od pacjentek dotyczących trudności z uzyskaniem znieczulenia zewnątrzoponowego - dodaje Anna Leder.

  - Rodziłam bez znieczulenia, anestezjolog dostępny raz w tygodniu albo i rzadziej. Z tego, co wiem, nic się nie zmieniło - twierdzi Ewelina ze Skierniewic.

  ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 7 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »