Smog w Łódzkiem. Przychodnie pełne kaszlących dzieci. Przez...

  Smog w Łódzkiem. Przychodnie pełne kaszlących dzieci. Przez jakość powietrza?

  Agnieszka Jędrzejczak

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  zdjęcie ilustracyjne

  zdjęcie ilustracyjne ©Fot. Mariusz Kapal

  Rodzice przychodzą do lekarzy z kaszlącymi maluchami. Nasilone objawy mogą być efektem smogu. Pediatrzy mają spory problem. Co robić?
  zdjęcie ilustracyjne

  zdjęcie ilustracyjne ©Fot. Mariusz Kapal

  Słoneczna pogoda i temperatury powyżej zera, która w środę zachęcała nas do spacerów, okazała się być mocno zdradliwa. Smog powrócił. Dopuszczalne normy stężenia pyłów zostały przekroczone, a do lekarzy przychodzi więcej dzieci z duszącym kaszlem. W środę po g. 15 stężenie pyłów zawieszonych PM10 przekraczało 200 mikrogramów na m3.

  W łódzkiej przychodni „Lecznicza” kolejka rodziców z chorymi dziećmi jest dłuższa niż zazwyczaj. Dzieci męczy duszący kaszel jak przy zapaleniu oskrzeli czy przeziębieniu.

  - W większości przypadków są to objawy związane z wirusem, ale gdy kaszel jest duszący, może być efektem złej jakości powietrza - przyznaje dr Jacek Kidoń, pediatra z przychodni „Lecznicza”. - Mamy duży problem z dziećmi w okresie rekonwalescencji. Rodzice pytają mnie, kiedy ich pociecha może wyjść na zewnątrz i tu pojawia się problem. Normalnie zalecamy wyjście, by dziecko dotleniło się, ale jeśli stężenie zanieczyszczeń przekracza normę, zalecenie wyjścia z domu zaczyna być dla pediatry problemem. Jeśli dziecko wraca do nas z kaszlem, nie wiemy czy ma nawrót infekcji czy to przyczyny chemiczne.

  Czytaj też:Smog w Łodzi. Uwaga! Bardzo zła jakość powietrza

  Rodzice kontrolują w aplikacji mobilnej jakość powietrza i na tej podstawie planują wyjścia. - Boję się wychodzić z dzieckiem, ale też nie chcę z nim siedzieć w domu. Alternatywą czasem jest dla nas zamknięta sala zabaw. Dzisiaj syn ma tylko kaszel i nie wiem czy to przeziębienie czy coś poważniejszego - przyznaje pani Beata.

  Specjaliści mówią, że brakuje tu wytycznych nie tylko dla rodziców, ale np. przedszkoli.

  Czytaj:Smog w Łódzkiem. Przekroczenie poziomu alarmowego pyłu w Radomsku

  - Niemowlę czy dziecko nie potrafią przekazać jasnej informacji o swoim samopoczuciu. Sytuacja zdrowotna dziecka przebywającego w ciągłym smogu może się pogarszać. Kiedy jednak nie ma ostrego zatrucia, objawy nie są aż tak widoczne. Złe samopoczucie u dziecka można poznać jedynie po gorączce czy nasilonym kaszlu - przyznaje lek. Dorota Olejniczak, specjalista chorób płuc i pediatra z Salve.

  Dodaje, że w organizmie dziecka, które narażony jest na działanie smogu, może zadziać się dużo złego.

  - Narządy malucha rozwijają się i nie powinny być narażone na zahamowanie swoich funkcji. Odradzam spacery z dziećmi, które są jeszcze w wózkach. Można wziąć pod uwagę kupno maseczki spełniającej rolę filtra, jednak w okresie nasilonego zanieczyszczenia należy pomyśleć o innych aktywnościach. Dobrze zorganizować dziecku zabawę w domu, spotkać się z sąsiadką bądź zaprosić innych gości, wykazać się pomysłowością, ale przebywać we własnym mieszkaniu - dodaje lek. Dorota Olejniczak.

  Smog może być szczególnie szkodliwy także dla starszych osób, głównie tych z chorobami przewlekłymi. - Osoby dorosłe z problemami układu oddechowego i krążenia powinny kupić maseczkę antysmogową. Ich układ oddechowy jest nadwyrężony, a rezerwa oddechowa mniejsza, stąd dużo gorsze samopoczucie - dodaje lekarka z Salve.


  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  fakt jest faktem

  emeryt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  W czasach PRL mieszkancy Lodzi palili wegiel w piecach, w miescie był "las" fabrycznych kominow, ale smogu nie bylo ...

  Teraz w ukochanym kapitalizmie w wiekszosci domow jest CO, "las" kominow...rozwiń całość

  W czasach PRL mieszkancy Lodzi palili wegiel w piecach, w miescie był "las" fabrycznych kominow, ale smogu nie bylo ...

  Teraz w ukochanym kapitalizmie w wiekszosci domow jest CO, "las" kominow fabrycznych zniknal poniewaz po transformacji zniszczono lodzki przemysl, wiec skad ten smog ?

  Moze to skutek SETEK TYSIECY samochodow na lodzkich ulicach, a nie tych nielicznych piecow domowych.
  A swoja droga zamiast budowac prywatne stadiony, najwieksze w Europie dworce, rowy, metro z Fabrycznego na Zabieniec moze pani z Alternatywy 104 pomyslalaby jak zadbac o zdrowie lodzian, wszystkich lodzian ...
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  polskojęzyczne media znowu szerzą histerię o rzekomym 'smogu'

  dobra zmiana (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  i niestety niektórzy dali się wziąć na lep tej springerowskiej propagandzie, mającej na celu podważenie bezpieczeństwa energetycznego Polski, opierającego się przecież na 'czarnym złocie'.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Poradnia Lekarzy Rodzinnych ul.Karpia65/67

  lekarze! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Zapraszamy do naszej przychodni,krótkie terminy.PROMOCJE!!!!!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo