Szpital im. Jonschera w Łodzi stawia na młodych lekarzy

  Szpital im. Jonschera w Łodzi stawia na młodych lekarzy

  Agnieszka Jędrzejczak

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Konrad Łukaszewski, dyrektor szpitala im. Jonschera w Łodzi przyznaje, że w placówce jeszcze nie szkolono tylu rezydentów

  Konrad Łukaszewski, dyrektor szpitala im. Jonschera w Łodzi przyznaje, że w placówce jeszcze nie szkolono tylu rezydentów ©Grzegorz Gałasiński

  Coraz więcej młodych lekarzy w trakcie specjalizacji zdobywa doświadczenie w łódzkich szpitalach. Placówki chcą w ten sposób zdobyć personel.
  Konrad Łukaszewski, dyrektor szpitala im. Jonschera w Łodzi przyznaje, że w placówce jeszcze nie szkolono tylu rezydentów

  Konrad Łukaszewski, dyrektor szpitala im. Jonschera w Łodzi przyznaje, że w placówce jeszcze nie szkolono tylu rezydentów ©Grzegorz Gałasiński

  Łódzkie szpitale coraz chętniej szkolą w swoich murach młodych lekarzy. Przyjmują rezydentów (czyli lekarzy po studiach, zdanym egzaminie i rocznym stażu) na specjalizację kierunkową. Młodzi lekarze nabierają doświadczenia, by uzyskać tytuł specjalisty z danej dziedziny medycyny.

  W Miejskim Centrum Medycznym im. Jonschera w Łodzi na szkolenie przyjęto kilkunastu nowych rezydentów, w tym po raz pierwszy na specjalizację z medycyny rodzinnej. W szpitalu szkoli się obecnie czterdziestu dziewięciu rezydentów, a to najwięcej w historii działalności placówki.

  Nowy blok operacyjny i oddziały w szpitalu im. Jonschera w Łodzi [ZDJĘCIA]

  - Staramy się tworzyć więcej miejsc rezydenckich, by uczyć młodych lekarzy i przyciągnąć ich do naszego szpitala - przyznaje Konrad Łukaszewski, dyrektor Miejskiego Centrum Medycznego im. Jonschera w Łodzi. - Pracują u nas specjaliści, pod których okiem młodzi lekarze mogą zdobywać doświadczenie, dlatego śmiało podpisuję kolejne zgody na kształcenie u nas rezydentów.

  Najwięcej młodych lekarzy szkoli się w oddziale chorób wewnętrznych (internistycznym). Szpital postanowił też szkolić rezydentów w innych miejscach. - Nigdy nie mieliśmy rezydentów w medycynie rodzinnej, teraz już się szkolą - dodaje dyrektor szpitala im. Jonschera.

  Szkolenie rezydenckie trwa kilka lat w zależności od specjalizacji. Młodzi lekarze na rezydenturze dla szpitali stanowią dodatkowy personel, za który szpital nie ponosi kosztów. Pensje młodym lekarzom płaci Ministerstwo Zdrowia. Początkowo zarabiają 2,2 tysiąca złotych netto miesięcznie. Szpitale ze swojej kieszeni wypłacają rezydentom jedynie wynagrodzenie za dodatkowe dyżury.

  Lekarz w poradni ma dla pacjenta 5 minut?

  Po zakończeniu szkolenia i zdaniu kolejnego egzaminu końcowego, rezydent zostaje specjalistą, na przykład internistą czy laryngologiem.

  Najwięcej rezydentów szkoli się w dużych łódzkich szpitalach. W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi jest teraz 141 rezydentów. Natomiast w szpitalu im. Kopernika specjalizuje się obecnie 155 młodych lekarzy, ale jeszcze na koniec 2016 roku było ich 148.

  Lekarze z Ukrainy szkolą się w szpitalu im. Kopernika w Łodzi

  ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rezydent

   Darmowa siła robocza (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Rezydent to darmowy pracownik dla szpitala. za jego pracę płaci państwo a pracuje na oddziale i dyżurach jak lekarz na etacie. Więcej rezydentów to mniejsze wydatki dla szpitala, proste

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niebywałe!

   ! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Teraz już wiem skąd się biorą lekarze.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo