Szpital w Sieradzu: ruszają operacje wszczepiania endoprotez

  Szpital w Sieradzu: ruszają operacje wszczepiania endoprotez

  Anna Sikora

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Operację przeprowadził Andrzej Komor, dla którego był to już trzeci zabieg tego typu. Sieradzki ortopeda asystował przy takich operacjach w Hiszpanii
  1/6
  przejdź do galerii

  Operację przeprowadził Andrzej Komor, dla którego był to już trzeci zabieg tego typu. Sieradzki ortopeda asystował przy takich operacjach w Hiszpanii i Niemczech ©Anna Sikora

  W sieradzkim szpitalu przeprowadzono w środę (7 czerwca) wszczepienie endoprotezy stawu skokowego To bardzo rzadka operacja w Polsce.
  Pacjenci ze zwyrodnieniami stawu skokowego już nie są skazani na życie z kulami i z usztywniaczem stopy. W sieradzkim szpitalu wczoraj przeprowadzono dwie nowatorskie operacje wszczepienia endoprotezy.

  - Jest to szósta i siódma operacja stawu skokowego przy użyciu endoprotezy w kraju -podkreśla Andrzej Komor, ordynator wydziału ortopedii i dyrektor ds. medycznych w sieradzkim szpitalu. - W woj.
  łódzkim jest to pierwsza operacja tego typu. W Polsce bardzo niewiele takich zabiegów się przeprowadza. Endoproteza stawu skokowego to najtrudniejsza endoproteza dla ortopedy. Jest dość spory opór wśród lekarzy i pacjentów, a ci ostatni po prostu nie wiedzą, że jest taka alternatywa.

  Pierwszym pacjentem był 28-letni żołnierz zawodowy z Warszawy. Tuż po nim na operację trafiła 32-letnia pacjentka. Problemy kobiety z chodzeniem zaczęły się od wypadku, który przeżyła jako nastoletnia dziewczyna.

  W Brzezinach wszczepili balon w staw barkowy zamiast protezy [ZDJĘCIA, FILM]  - Nasz pierwszy pacjent miał wypadek - wyjaśnia Andrzej Komor. - Doszło do złamania kości skokowej. Mężczyzna był już dwukrotnie operowany. Niestety, doszło u niego do martwicy kości, nie miała ona chrząstki stawowej i pacjent nie miał możliwości poruszania stopą. Ta endoproteza jest bardzo ergonomiczna, to najlepsza endoproteza dostępna na rynku. Składa się ze stopu metali: z kobaltu, chromu i molibdenu. Wycinamy niewielkie fragmenty kości, a protezę wklejamy do kości piszczelowej. Życie z usztywniaczem stopy nie dość, że sprawia duże problemy w poruszaniu się, to doprowadza do zniszczenia innych stawów w nodze. Pacjentów będzie czekać oczywiście długa rehabilitacja, około czterech, pięciu miesięcy.

  Nowatorska operacja w szpitalu im. WAM w Łodzi. Stenty pozwolą lepiej oddychać [FILM]

  Z pacjentem udało nam się porozmawiać tuż po tym, jak wybudził się z narkozy.

  - W prywatnej klinice za wszczepienie endoprotezy chciano ode mnie aż 40 tys. zł. Teraz czekam na wypis do domu i rozpoczęcie rehabilitacji.

  Sama operacja trwa od trzech do czterech godzin. Na bloku operacyjnym przy zabiegu uczestniczyli lekarze ortopedzi, pielęgniarki i anestezjolodzy. Razem dziesięć osób.

  Nowatorska operacja w Brzezinach. Posmarowali kolano od środka specjalnym żelem [ZDJĘCIA]  - Na początku operacji należy umieścić nogę w tzw. rusztowaniu, dopiero po tym możemy zaplanować cięcie - mówi Andrzej Komor. - Wszystko to po to, aby też skorygować deformacje, do których doszło w wyniku wypadków i zmian urazowych. Wszystko poszło dobrze, pacjenci budzą się po 20 minutach po zakończeniu. Po niedzieli najprawdopodobniej zostaną wypisani do domu - dodaje ordynator sieradzkiej ortopedii.

  Teraz tego typu operacje w Sieradzu będą teraz wykonywane stale. Sześć osób ma już poumawiane terminy. Kolejna operacja zaplanowana jest na lipiec.

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sikora jest chora

   Sikora jest chora (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Sikora jest chora

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sprostowanie

   Michał Panasiuk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Gratuluję
   Jednak warto by zaznaczyć, że to pierwsze operacje endoprotezy stawu skokowego danego typu. W szpitalu Kopernika w Łodzi wszczepiamy endoprotezy stawu skokowego od kilku lat. Endoprotezy...rozwiń całość

   Gratuluję
   Jednak warto by zaznaczyć, że to pierwsze operacje endoprotezy stawu skokowego danego typu. W szpitalu Kopernika w Łodzi wszczepiamy endoprotezy stawu skokowego od kilku lat. Endoprotezy bezcementowe tytanowe pokryte warstwą antyalergiczną i hydroksyapatytem. Zabieg trwa ok 60-70 minut.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tak trzymać

   łodzianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Brawo dla Sieradza i dla odwagi Pana Doktora

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo

   Jdhj (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   Brawo sieradz i gratulacje dla ordynatora za podjecie takiego tematu!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pacjent zmarł, ale operacja się udała :)

   (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 12

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama