W Bionanoparku drukują implanty w nowoczesnej drukarce 3D...

  W Bionanoparku drukują implanty w nowoczesnej drukarce 3D [ZDJĘCIA, FILM]

  Zdjęcie autora materiału
  Agnieszka Jędrzejczak

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  W Bionanoparku drukują kości w nowoczesnej drukarce 3D
  1/23
  przejdź do galerii

  W Bionanoparku drukują kości w nowoczesnej drukarce 3D ©Agnieszka Jędrzejczak

  Pracownia Indywidualnych Implantów Medycznych w łódzkim Bionanoparku testuje nowoczesną drukarkę 3D - Ultimakera.
  Łódzka pracownia zajmuje się projektowaniem i wytwarzaniem implantów medycznych, które dopasowane są do konkretnego pacjenta oraz drukowaniem w technologii 3D fizycznych modeli anatomicznych, potrzebnych do stworzenia takiego implantu.

  W różnych technologiach druku 3D modele wykonywane są z użyciem dwóch materiałów: właściwego materiału budulcowego i materiału podporowego, który najczęściej zostaje usunięty mechanicznie po zakończonej pracy, ponieważ jego zadaniem jest utrzymanie modelu w pożądanej pozycji podczas drukowania.

  Urządzenie, które dostała pracownia to model Ultimaker 3. Najistotniejszą zastosowaną w nim nowością są dwie głowice drukujące, które umożliwiają pracę z dwoma materiałami jednocześnie - z materiałem budulcowym oraz rozpuszczalnym w wodzie materiałem podporowym.

  - W ten sposób oszczędza się czas, konieczny dotychczas do mechanicznego usuwania tego materiału. Co ważniejsze, rozwiązanie to umożliwia także budowanie bardziej skomplikowanych obiektów, między innymi struktur charakterystycznych dla tkanki kostnej - przyznaje doktor Marcin Elgalal, z Pracowni Indywidualnych Implantów Medycznych w Bionanoparku w Łodzi.

  Specjaliści z pracowni w pierwszych etapach projektowania implantów konsultują się z chirurgami. W tym czasie tworzy się prototypy implantów oraz odpowiednie modele anatomiczne, które zespół chirurgiczny ocenia, a następnie w pracowni dokonywane są zmiany.

  Implanty, które mogą być użyte podczas zabiegu, wykonywane są z certyfikowanego, biozgodnego materiału technologią PolyJet, która jest dokładniejsza, ale tym samym znacznie droższa. Cena implantu rodzaju implantu. Wydrukowanie najprostszych modeli kosztuje średnio trzy tysiące złotych. Bardziej skomplikowane mogą kosztować kilkanaście tysięcy.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   A w Poznaniu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ale co w Poznaniu?

   no one known (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   A w Poznaniu na Brackiej pada deszcz, czy jakoś tak...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo