MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zemsta Fredry. Błąd w teście gimnazjalnym

Maciej Kałach
Egzamin w Łodzi zdaje prawie 6 tys. gimnazjalistów
Egzamin w Łodzi zdaje prawie 6 tys. gimnazjalistów Grzegorz Gałasiński
Autorzy egzaminu gimnazjalnego pomylili bohatera, który wypowiada cytowaną w arkuszu testu z polskiego kwestię z komedii "Zemsta" Aleksandra Fredry. Skutkiem pomyłki może być utrata punktu przez najbardziej oczytanych uczniów.

Egzamin rozpoczął się we wtorek dwoma sprawdzianami - z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz z języka polskiego. Zadanie 6. z tego drugiego arkusza odwołuje się do znajomości "Zemsty". Gimnazjaliści musieli rozstrzygnąć, która z czterech informacji na temat komedii jest fałszywa.

W oczy od razu rzuca się ostatnia z informacji - że "Utwór kończy się sceną pojedynku Cześnika z Rejentem". To, oczywiście, nieprawda, bo na końcu "Zemsty" nastaje zgoda - "A Bóg wtedy rękę poda".

Uczniów wybitnie znających "Zemstę" może zwieść jednak trzecia opcja, czyli zdanie: Słowami "tych dwóch ludzi - ogień, woda" Papkin charakteryzuje Cześnika i Rejenta . Chodzi o to, że w tekście sztuki w ten sposób wypowiada się Wacław, nie zaś Papkin. W efekcie aż dwie informacje w zadaniu są błędne - a, według instrukcji, uczeń miał wybrać tylko jedną.

Po południu swoimi wątpliwościami na temat zadania 6. zaczęli wymieniać się internauci.

We wtorek wczesnym wieczorem o komentarz poprosiliśmy Danutę Zakrzewską, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi. Stwierdziła, że arkusze są własnością Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie, jednak w jej siedzibie nikt już nie podnosił słuchawki. Udało nam się dodzwonić do Krystyny Szumilas, minister edukacji, ale ta odesłała "Dziennik Łódzki" do biura prasowego MEN, a rzecznik prasowy też nie odbierał telefonu.

Janusz Bąk, emerytowany dyrektor XXI Liceum Ogólnokształcącego, wieloletni rusycysta i polonista przewiduje, że CKE znajdzie sposób, dzięki któremu żaden z uczniów nie będzie poszkodowany.

- Znając filozofię twórców systemu, może skończyć się np. na przyznaniu punktu także tym, którzy zaznaczyli dwie opcje w zadaniu - mówi Bąk.

W arkuszu z polskiego można zdobyć punktów 20, a podczas całego egzaminu 100. Punkty decydują o sukcesie w naborze do liceum lub technikum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki