Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złota komnata w pałacu Poznańskiego w Łodzi odrestaurowana. Zobacz zabytkową komnatę w pełnym blasku po remoncie ZDJĘCIA

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Dawną świetność odzyskała sala arkadowa, zwana też złotą komnatą i pokojem karcianym, w Muzeum Miasta  Łodzi, czyli w dawnym, zabytkowym pałacu Izraela Poznańskiego.
Dawną świetność odzyskała sala arkadowa, zwana też złotą komnatą i pokojem karcianym, w Muzeum Miasta Łodzi, czyli w dawnym, zabytkowym pałacu Izraela Poznańskiego. Wiesław Pierzchała
Dawną świetność odzyskała sala arkadowa, zwana też złotą komnatą i pokojem karcianym, w Muzeum Miasta Łodzi, czyli w dawnym, zabytkowym pałacu Izraela Poznańskiego będącym wizytówka miasta. Ostanie działania dotyczyły renowacji cennej tapety z początku XX wieku, którą w czasach PRL. zakryto gazetami (!). Prace fachowców trwały ponad dwa miesiące i pochłonęły 130 tys. zł z kasy muzeum, miasta oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pałac Poznańskiego: gotycki rybi pęcherz

Podczas wcześniejszych prac konserwatorskich stwierdzono, że zachowało się około ośmiu metrów kw. oryginalnej, brązowej tapety z 1903 roku, która została ozdobiona gotyckim wzorem – tzw. rybim pęcherzem. Mimo upływu lat zachowała się w całkiem dobrym stanie. Stąd decyzja, aby tapetę poddać renowacji i rekonstrukcji.

Zobacz więcej zdjęć

- Bardzo nas ucieszył dobry stan zachowania tapety, który umożliwił pozostawienie na ścianach oryginalnych jej fragmentów. Uzupełniliśmy ubytki i zrekonstruowaliśmy tapety jedynie na tych ścianach, na których nic się nie zachowało. Okazuje się, że takie oryginalne tapety z początku XX wieku, tak dobrze zachowane, to rzadkość – podkreśla Magda Komarzeniec, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi.

Pałac Poznańskiego: tapeta pod gazetą

Tapety w latach 60. XX wieku przykryto warstwą gazet, a następnie, podczas kolejnych remontów, pokryto kolejnymi warstwami farby.

Przeczytaj i zobacz jak po remoncie będzie wyglądał pałac Ludwika Heinzla z hotelem pięciogwiazdkowym

- Tapetę najpierw musieliśmy zabezpieczyć, a następnie uzupełnić ubytki zaprawy i papieru. Zrekonstruowana tapeta została pomalowana metodą szablonową, to jest poprzez odciskanie szablonów z farbą dopasowaną do kolorów oryginalnych fragmentów. Dzięki temu nowe fragmenty idealnie komponują się z oryginalnym wzorem. Zrekonstruowanie tapety przywraca całemu pomieszczeniu pierwotną kolorystykę – zapewnia konserwator zabytków Luiza Milewska z firmy Atlant.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki