Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złote Ekslibrisy w Łodzi. Kolejne książki pokryte złotem [ZDJĘCIA]

Łukasz Kaczyński
Grzegorz Gałasiński
Honorowe Złote Ekslibrisy, nagrody za najlepsze książki i albumy tematycznie związane z historią i kulturą Łodzi oraz woj. łódzkiego, przyznane. Fundatorem nagród jest od lat Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, gdzie 29 kwietnia odbyła się uroczystość ich wręczenia.

W kategorii Najlepsza książka o Łodzi tytuł i statuetkę odebrał prof. Krzysztof Stefański, autor publikacji "Wielkie rody fabrykanckie Łodzi i ich rola w ukształtowaniu miasta: Geyerowie, Scheiblerowie, Poznańscy, Heinzlowie, Kindermannowie". Książka ukazała się nakładem łódzkiego Domu Wydawniczego Księży Młyn Michała Kolińskiego.

Tegoroczna, już 23. edycja Złotych Ekslibrisów, pokazała że wydawnictwo Księży Młyn ma rękę zarówno do nietuzinkowych autorów, jak i wartościowych książek. Również bowiem w kategorii Najlepsze Wydawnictwo Albumowe o Łodzi nagrodzona została pozycja, która ukazała się pod szyldem tego wydawcy.

To "Łódzkie neony: zapomniane perły wzornictwa PRL-u" autorstwa Bartosza Stępnia, miłośnika historii Łodzi i specjalisty od sztuki i wzornictwa spełniającego przed laty ważną rolę w przestrzeni miejskiej. Dość powiedzieć, że jest Stępień autorem internetowego portalu "Łódzkie murale", dzięki któremu udało mu się uratować pamięć po wielkoformatowych malowideł reklamowych, które umieszczane były na ścianach kamienic i budynków, a które projektowali znakomici polscy artyści. Jest też Stępień autorem książki "Łódzkie murale. niedoceniona grafika użytkowa PRL-u", która też ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Księży Młyn.

Wśród laureatów 23. Złotych Ekslibrisów znaleźli się też Maciej Malangiewicz i Jacek Rutkowski za publikację "I wojna światowa w Łowiczu 1914 -1918" (w kategorii Najlepsza książka o Ziemi Łódzkiej) oraz Monika Basińska i Łukasz Politański, autorzy książki "Bełchatów: opowieść o dwóch miastach. Cz. 1", która uznana została za Najlepsze wydawnictwo albumowe o Ziemi Łódzkiej. Pierwszą z książek wydał Łowicki Ośrodek Kultury, drugą Muzeum Regionalne w Bełchatowie.

Po raz szósty uroczystości przyznania Złotych Ekslibrisów towarzyszyły Superekslibrisy - nagrody, które przyznawane są za całokształt dotychczasowych osiągnięć. W tym roku jego laureatami zostali dwaj fotograficy: uczestnik około stu wystaw fotografii artystycznej Włodzimierz Małek (za publikacje o Łodzi) oraz pochodzący z Piotrkowa Trybunalskiego Piotr Wypych (za publikacje o Ziemi Łódzkiej).
Wręczenie dwudziestych trzecich Złotych Ekslibrisów odbyło się pod honorowym patronatem marszałka województwa Witolda Stępnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki