Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w zakupie alkoholu w Krakowie. Wiadomo, co jest w projekcie nowej uchwały

OPRAC.:
Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych o zawartości powyżej 18% alkoholu (kat. C) przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży ustalono na poziomie 1400 (dotychczas 1500). Jednocześnie maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych o zawartości do 4,5% alkoholu oraz piwa (kat. A) przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży, ustalono na poziomie 1600 (dotychczas 1500).
Maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych o zawartości powyżej 18% alkoholu (kat. C) przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży ustalono na poziomie 1400 (dotychczas 1500). Jednocześnie maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych o zawartości do 4,5% alkoholu oraz piwa (kat. A) przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży, ustalono na poziomie 1600 (dotychczas 1500). Andrzej Banas
Prezydent Krakowa podpisał zarządzenie w sprawie przyjęcia i przekazania pod obrady Rady Miasta Krakowa projektu uchwały w sprawie ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w sprzedaży detalicznej i gastronomicznej. Ich liczba pozostanie bez zmian (4500), ale mniej będzie licencji na sprzedaż mocnych alkoholi (1400). O wielkiej zmianie trudno mówić, wcześniejszy limit w tej kategorii (1500) i tak nie był w całości wypełniony.

Proponowane zmiany

Projekt uchwały przewiduje ustalenie dla Gminy Miejskiej Kraków maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży:

  • o zawartości do 4,5% alkoholu oraz piwa, w wysokości 1500
  • o zawartości powyżej 4,5% do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa), w wysokości 1600
  • o zawartości powyżej 18% alkoholu w wysokości 1400

Projekt uchwały zakłada ustalenie dla Gminy Miejskiej Kraków maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży:

  • o zawartości do 4,5% alkoholu oraz piwa, w wysokości 1600
  • o zawartości powyżej 4,5% do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa), w wysokości 1500
  • o zawartości powyżej 18% alkoholu, w wysokości 1400

Co to oznacza?

Przyjęcie uchwały nie spowoduje, że jakikolwiek przedsiębiorca utraci posiadane zezwolenie z powodu zmniejszenia maksymalnej liczby zezwoleń kat. C (powyżej 18% alkoholu). Zmniejszenie maksymalnej liczby zezwoleń dla kat. C (powyżej 18% alkoholu) jest możliwe, ponieważ ustalona w 2018 r. maksymalna liczba zezwoleń znacznie przewyższa liczbę funkcjonujących zezwoleń. W uzasadnieniu do projektu uchwały czytamy, że zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi rada gminy ustala w drodze uchwały, maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie miasta, dla poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych:

  • do 4,5% zawartości alkoholu oraz na piwo - kat. A
  • powyżej 4,5% do 18% zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa) - kat. B
  • oraz powyżej 18% zawartości alkoholu - kat. C

Zmiana nastawienia jeśli chodzi o alkohol w Krakowie

Zmiana miałaby polegać na zwiększeniu limitu zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych kat. B, tj. o zawartości alkoholu powyżej 4,5% do 18% z wyjątkiem piwa, przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, przy jednoczesnym zmniejszeniu limitu zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych kat. C, tj. o zawartości alkoholu powyżej 18%, przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Uchwała Rady Miasta Krakowa weszła w życie 19 sierpnia 2018 r. i obowiązuje do dzisiaj. Określona w niej maksymalna liczba zezwoleń to po 1500 dla każdej kategorii alkoholu – zarówno w przypadku sprzedaży detalicznej, jak i gastronomicznej. Aktualna sytuacja wskazuje, że w najbliższym czasie liczba wniosków o wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych kat. B, przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, najprawdopodobniej przewyższy dopuszczalną liczbę zezwoleń, które mogą być wydane.

W takiej sytuacji może wystąpić wydłużenie czasu procedowania złożonych przez przedsiębiorców wniosków o wydanie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Zgodnie z przepisami, w pierwszej kolejności zezwolenie dostanie przedsiębiorca najbardziej oddalony od innego przedsiębiorcy prowadzącego sprzedaż alkoholu, a w ostatniej kolejności – ten, który ma w najbliższej odległości inny punkt sprzedaży alkoholu. Przedsiębiorcy, którzy otrzymają negatywne postanowienie Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a później decyzję orzekającą o odmowie wydania zezwolenia, skorzystają z przysługujących im środków odwoławczych, czym mogą wstrzymać proces wydania zezwoleń pozostałym pozytywnie zaopiniowanym przedsiębiorcom. W tej sytuacji przedsiębiorcy, na których działalność nie wpływały żadne skargi lub interwencje, a próbujący odnowić swoje zezwolenia, w przypadku wyczerpania się możliwej do wydania liczby zezwoleń zmuszeni będą długo oczekiwać na otrzymanie nowego zezwolenia na sprzedaż alkoholu, co może spowodować straty materialne. Zaproponowane przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych rozwiązanie, polegające na zwiększeniu limitu zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych kat. B, przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, przy jednoczesnym zmniejszeniu limitu zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych kat. C, do spożycia poza miejscem sprzedaży, przyczyni się do oddalenia tych trudności oraz będzie zgodne z zapisami ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Cel zmian

Ogólna suma możliwych do wydania zezwoleń (4500) pozostanie na obecnym poziomie, ponieważ w przedłożonym projekcie uchwały Rady Miasta Krakowa wzrost maksymalnej liczby zezwoleń dla jednej kategorii zezwoleń (kat. B) został zrekompensowany odpowiednim zmniejszeniem maksymalnej liczby zezwoleń dla innej kategorii zezwoleń (kat. C). W projekcie uchwały ustala się maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych o zawartości powyżej 18% alkoholu (kat. C) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży na poziomie 1400 (dotychczas 1500). Jednocześnie maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych o zawartości powyżej 4,5% do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa) (kat. B) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, ustala się na poziomie 1600 (dotychczas 1500).

W projekcie uchwały Rady Miasta Krakowa dokonano również korekty wartości maksymalnej liczby zezwoleń dla gastronomii (zezwoleń przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży). Mianowicie maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych o zawartości powyżej 18% alkoholu (kat. C) przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży ustalono na poziomie 1400 (dotychczas 1500). Jednocześnie maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych o zawartości do 4,5% alkoholu oraz piwa (kat. A) przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży, ustalono na poziomie 1600 (dotychczas 1500).

Obecny stan wykorzystania limitu zezwoleń w gastronomii wskazuje, że bez dokonania zmian w dotychczasowej uchwale Rady Miasta Krakowa dotyczącej maksymalnej liczby zezwoleń, w niedalekiej przyszłości przedsiębiorcy prowadzący działalność gastronomiczną będą mieli problemy z uzyskaniem zezwoleń o najmniejszej zawartości alkoholu (kat. A, tj. o zawartości alkoholu do 4,5% oraz piwa).

Zyski z opłat za zezwolenia

Dochody z opłat za zezwolenia, wnoszone przez przedsiębiorców, są przeznaczane na cele realizacji gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Na rok 2024 zaplanowano z tego tytułu 32 mln zł.

W Polsce przybywa uchodźców z Ukrainy

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska