Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znani łodzianie pochowani na najstarszym łódzkim cmentarzu przy ul. Ogrodowej

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Zbigniew Chmielewski reżyserował kultowy już serial "Daleko od szosy"
Zbigniew Chmielewski reżyserował kultowy już serial "Daleko od szosy" Wikipedia
Stary Cmentarz przy ul. Ogrodowej jest najstarszą i najbardziej znaną łódzką nekropolią. Jego historia sięga połowy XIX wieku. Spoczęli tu też znani łodzianie.

Znani łodzianie na Cmentarzu Starym w Łodzi

Założono go w 1855 roku. Podzielony jest na trzy części: katolicką, ewangelicką i prawosławną. Tu m.in pochowani są fabrykanci budujący potęgę przemysłowej Łodzi. Można na nim odnaleźć mauzolea łódzkich rodów fabrykanckich, a więc Grohmanów, Geyerów, Kunitzerów, Kindermannów.

Jednak najokazalszym może poszczycić się rodzina Scheiblerów. Tzw. Kaplica Scheiblerów to jeden z najokazalszych łódzkich zabytków. Została ona zbudowana w latach 1885-1888 według projektu Edwarda Lillpopa i Józefa Piusa Dziekońskiego. Na części ewangelickiej cmentarza można podziwiać zaś wybudowane między 1899 a 1904 rokiem neorenesansowe mauzoleum rodziny Heinzlów. Spoczywa w nim m.in Juliusz Heinzel, najwybitniejszy przedstawiciel tej rodziny fabrykanckiej.

Artyści, filmowcy

Tu spoczywa m.in znany polski aktor Leon Niemczyk, reżyser serialu „Daleko od szosy”, Zbigniew Chmielewski, Władysław Strzemiński, polskich artysta, jeden z prekursorów polskiej awangardy.

Nagrobki na cmentarzu przy ul. Ogrodowej projektowali Wacław Konopka, Władysław Czapliński, Anastazy Lepla. Około 100 znajdujących się na nim pomników pochodziło z firmy budowlano - kamieniarskich rzeźbiarza Antoniego Jana Urbanowskiego. Na przełomie XIX i XX wieku była ona jedną z najprężniejszych i największych w całym Królestwie Polskim z działających w tej branży. W jego zakładzie wykonano m.in pomnik prezydenta Łodzi Andrzeja Rosickiego, Gustawa Gayera, Karola Jonshera, mauzoleum Juliusza Kunitzera i mauzoleum Heinzlów.

Dwieście nagrobków znajdujących się na Starym Cmentarzu jest wpisanych do rejestru zabytków. We Wszystkich Świętych jest prowadzona kwesta, a zebrane na niej pieniądze przeznaczone na renowację zabytkowych pomników. Przez ten czas udało się odnowić 200 co pochłonęło ponad 1,8 miliona złotych.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki